Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
rbgl

Zgomot in bord la i40 Sedan

Recommended Posts

Scartaitul a devenit din ce in ce mai suparator. Chiar exasperant. Ce facem?

acum ca a venit caldura .. a mai disparut

face foarte putin dimineata cand e mai rece

Este clar o piesa prin bord langa geam. Impresia mea este ca in timp s-a lasat (desfacut) si acum cand e cald se dilata plasticul si nu ii mai permite acel joc (zgomot) suparator

Am uitat sa intreb amicul, dar mi-am adus aminte de WD40? Ati incercat cu el? Daca nu functioneaza macar miroase frumos :D

Edited by Cristist50

Nu cred ca este o problema cu o piesa anume ci cu materialul din care este confectionat bordul (sau cel putin anumite parti ale bordului).

Sau poate fi o problema (fina) de montaj coroborata cu drumurile din Romania.

Oricum ar fi, sa nu credeti ca mergand la service o sa rezolve cineva problema :_sad: Am incercat de doua ori, fara nici un rezultat.

Solutia mea : un dop de Aqua Carpatica (negru, rotund, destul de elegant incat sa nu deranjeze ochiul privitorului) amplasat intre bord si parbriz.

Salutare!

Am un amic cu I40 care a avut problema cu zgomotul in bord. A fost in Expozitiei si s-a rezolvat. S-a dat bordul jos si s-au pus/schimbat buretii, mastic sau ce o mai fi pe acolo...De doua luni are liniste in masina... Lucrare făcută pe garantie cu masina lăsată peste noapte la service.

Drumuri line!

intr-adevar....curajos

eu momentan prefer sa stau cu hartii infipte intre bord si parbriz

Chit siliconic s-a gandit cineva sa toarne acolo? Ca nu a verificat nimeni la ideea cu WD40 ...

Edited by Cristist50

just for info

au revenit temperaturile mai scazute dimineata -> a reaparaut si zgomotul in bord

deja se propaga dinspre dreapta spre stanga bordului

bafta si nervi tari in continuare

eu inca mai rezist

Salut. Eu am Elantra cumpărată cu 16 km la bord si cu un greiere in partea de sus, in zona suportului de ochelari. Asa a fost oferta. Daca apas zona cu pricina parca nu se mai aude. Ce poate fi acolo, intre parbriz si zona suportului ? Poate fi ceva de la senzorii lipiti pe geam care se continua sub capitonaj ? Nu pot sa-mi bag ochii pe acolo ca e cam strâmt.

Edited by Gozmin

Salutare!

Am un amic cu I40 care a avut problema cu zgomotul in bord. A fost in Expozitiei si s-a rezolvat. S-a dat bordul jos si s-au pus/schimbat buretii, mastic sau ce o mai fi pe acolo...De doua luni are liniste in masina... Lucrare făcută pe garantie cu masina lăsată peste noapte la service.

Drumuri line!

Weekendul acesta am intrat in randul posesorilor de i40 cu insecte in dotare. La mine se aude, in aceleasi conditii ca la alti iubitori de greieri (denivelari / autostrada / caldura mergand / rece afara), un zgomot ca si cum ceva metalic loveste sacadat parbrizul. Stii cumva cum se manifesta zgomotul la amicul tau? Si eu vreau sa risc o demontare a bordului, pentru ca zgomotul ma scoate din sarite. Parca cineva imi tine un geam lipit de tampla si-l loveste cu o moneda :wall: . Oare se poate repara si la temperaturi scazute?

Exact acelasi zgomot e si la mine. Eu m-am uitat inclusiv la arcul de la stergatorul dreapta, sa nu fie slabit... Si eu sunt maniac cu "greierii", dar prefer sa dau muzica mai tare, decat sa imi desfaca astia tot bordul.

Misterul este rezolvat: la mine vibreaza foaia superioara a bordului, in partea dreapta, chiar sub parbriz, intre fanta de dezaburire si stalp. In stanga sta fixa. Dumnezeu cu mila cum s-o repara, dar face din ce in ce mai urat.

se poate vedea cu ochiul liber foaia aia?

e intr-adevar din ce in ce mai enervant si se propaga, cel putin la mine, si spre stanga. Mai devreme sau mai tarziu se va generaliza

Pai este partea superioara a bordului. Normal ca se vede. Apasa chiar sub scrisul de pe parbriz si daca flambeaza, aia e. La flambare face exact acelasi zgomot. Cel putin la mine.

Si la mine se aude, doar la anumite gropi, nu mereu, de parca s-ar ciocni doua cutii cu bere in torpedou. Baietii de la dealerul din Focsani au spus ca e o problema din fabricatie, se deformeaza in timp cele 4 cleme cu care se prinde bordul, doua in fata si cate una pe lateral, care se lasa in timp si apar jocurile. Au spus ca se rezolva problema foarte frumos, deja au experienta in asta, prin demontarea bordului, indreptarea clemelor si amplasarea unui tampon de cauciuc care sa le sustina. Dureaza o zi intreaga operatiunea respectiva. Cand vine caldura cred ca le fac o vizita.

Salut. Sunt din sibiu, am avut aceasta problema, am dus o de 2 ori la reprezentanta au zis ca stiu de problema si au dat de 2 ori bordul jos, degeaba. Am rezolvat o eu. Am cumparat izolatie din aceea de teava gri, am sectionat o si am impins o intre parbriz si bord cat am putut folosind un pix. Am pus o dintr o parte in alta a bordului si gata. De 2 luni nu aud nimic nici in cele mai rele gropi indiferent ca afara sunt -18 si in masina pe geam 20-30. Plus ca acel burete e atat de flexibil incat nu se vede nimic acolo unde l am pus.

Despre ce izolatie e vorba, mai exact? Sunt interesat. Eu am observat ca troncane primavara si toamna, la schimbarile de temperatura.. Daca e frig sau cald, nu face.

Singura rezolvare la mine (dupa ce am incercat absolut tot)... in cazul acelui zgomot din bord enervant, care este un defect din fabrica, a fost demontarea integrala a bordului, izolarea tuturor pieselor care atingeau metalul, si lipirea multor alte piese.

Rezultatu l= fara zgomot.

Mi-am facut in sfarsit curaj sa ma duc in service sa rezolv, printre altele, si problema cu zgomotul in bord. Dar stupoare, se pare ca greierashul meu s-a hotarat sa hiberneze (desi azi in drum spre expozitiei a cantat o data). Dupa 15 minute de drifturi prin gropi, drumuri denivelate si parcari nasoale, m-am lasat pagubas. Am mers cu caldura la maxim, am dat apoi pe rece, nimic... Cum baiatul a zis ca nu se pot apuca pana nu au si confirmare... o las mai pe toamna. Masina asta parca e poltergeist. Cand ajung in service, nu mai troncane, uleiul nu mai curge, butonul stricat de pe volan merge, nu mai trage stanga la franare. Cum plec reincepe.

Cred că biserica te mai ajută cu diavolul ăsta. Glumesc, evident.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Și la mine scârțâie bordul, de ma scoate din pepeni. Dar parca nu i-aș lasa pe "meseriaşi" să-l repoziționeze cum numai ei știu. Soluția? Dau muzica mai tare. Dar vibrează ornamentele de la uși... :)))

Edited by nats

odata cu soarele greierele dispare. Se incalzeste si se dilata plasticele si imping acele cleme care nu mai "canta"