Jump to content
rbgl

Zgomot in bord la i40 Sedan

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Am un i40 din August 2013 si 78.000km deja. Probleme pana cum deloc exceptând o planetara schimbată in garanție pe la 5000km datorită unui por in burduf...se întâmpla si la case mai mari.

Masina merge excelent si sunt foarte mulțumit mai puțin un zgomot din bord care ma scoate din minți. Prima data l-am auzit pe la 20.000km pe autostrada când era in frâna de motor si vibrații puțin mai mari. E ca și cum o biluță cade pe un plastic...foarte tare si enervant. Apoi in timpul verii s-a auzit foarte rar si încet dar de când a dat frigul a început din nou si din ce in ce mai tare.

In general se aude de când începe sa se încălzească in masina pana se omogenizează temperatura putin, si se aude chiar si la cele mai mici denivelări in special in partea dreapta. De ceva vreme si stânga face la fel.

Dacă pasagerul tine mâna pe bord in partea de sus, nu se mai aude. Am pus si un burete între bord si parbriz care sa facă presiune pe bord, o vreme a funcționat însă ulterior iar a început.

Evident ca la service-uri ridica toți din umeri si zic ca trebuie dat bordul jos dar nici așa nu-mi garantează nimeni o rezolvare. Pe lângă asta toată lumea ma sfătuiește sa nu dau bordul jos....

Mai are vre-unul dintre voi aceasta problema si dacă da a reușit sa o rezolve?

Mulțumesc

Daca dai jos unitatea audio, s-ar putea sa ai un acces mai amplu la ceea ce e in bord. Cu cineva langa tine poate o scoti la capat.

Le-am sugerat la service varianta asta dar au spus ca nu oferă acces. Cică singurl mod de a accesa partea aceea din spatele bordului este sa i-l dai jos cu totul. M-am mai documentat pe forumuri din UK si se pare ca sunt mulți acolo cu aceasta problema. Nici unul nu a avut o rezolvare ci doar inserarea unui material textil sau cauciuc între bord si parbriz care sa preseze foarte bine bordul. La mine a funcționat asta o vreme. O sa încerc sa mai indes acolo câte ceva cât se poate de discret si vede ce se întâmpla. Mulțumesc pentru sfat oricum. O sa încerc si va țin la curent. Între timp mai aștept sfaturi....

Salutare... Eu am elantra si sa stii ca si la mine se aude ca un barait undeva intre bord si parbriz in partea dreapta si tot in aceleasi conditii... La vibratii. Daca afla cineva de ce si/sau cum se poate rezolva ar fi super

Aveam si eu la un moment dat o vibratie in partea dreapta dar la mine a fost un caz fericit, era incuietoarea de la usa torpedoului. Totusi mi-a luat doua luni pana sa ma prinnd de unde vine :D Aparea sporadic si disparea subit :p

Salut

subscriu cu litere mari la cele spuse de colegul "rbgl". Credeam ca sunt eu nebun...si caut nod in papura dar efectiv este enervant.

Acelasi zgomot care apare in special in partea dreapta a bordului dupa ce temperatura ajunge la normal. (masina are 26.000 km)

Alte forme plastice de exemplificare a zgomotului: ca o piatra ca joaca intr-o galeata, ca un o piulita slabita pe un surub

Ce am incercat eu:

am schimbat filtrul de polen din interior din spatele torpedoului

am uns toate balamalele de la usi

am curatat la capota toata mizeria stransa in dreptul bordului

am pus o hartie care presa marginile gurii de ventilatie

Nici una nu a reusit.

Daca gaseste cineva o solutie .... va rog aveti mila de nervii mei

@ dvoncu - mulțumesc de sugestie. Este una foarte buna deoarece am observat un zgomot similar când acționez ștergătoarele, mai ales când revin la poziția de staționare, deci ar putea fi o legătura. Zgomotul la ștergătoare l-am sesizat foarte rar si discret mai ales la temperaturi foarte joase însă merita o verificare. Revin cu detalii....

O sa incerc si ru cu toate ca eu am echimbat recent stergatoarele originale si acum am niste boschuri lamela(deci fara vreun plastic care sa atinga parbrizul pe ext)

=))=)) !

eu am 2 accenturi 1,5 crdi in curte (unul din 2006, altul din 2009). ambele au prezentat exact aceiasi problema, in aceleasi conditii descrise de initiatorul topicului.

nu prea cred ca problema e stergatorul pt. ca de-a lungul timpului am schimbat mai multe randuri, de marci diferite, deci...

mai degraba as suspecta ceva din bord care, cand se contracta/dilata din cauza temperaturii, incepe sa cante.

... chiar ca e amuzant. Observati ca mai multe tipuri/marci de hyundai au fix aceiasi problema. Asta da bug HYUNDAI (sau o fi tot un "feature" din ala...)

Opriti-va, ca imi pare ca scartaitul este contagios. In dimineata asta incep sa aud si eu un scartait. La mine era de la cotiera centrala. Tineam cotul pe ea (ca deh, de ce sa nu-l tin daca tot e acolo :D). Dupa cam 20 de minute dupa ce s-a incalzit prin masina, scartaitul s-a oprit. Acum gandindu-ma la rece(sau la cald :D), acelasi scartait l-am mai auzit o data, sapatamana trecuta (si tot dimineata). Am crezut ca e de la ceva depozitat prin diverse locuri. Se pare ca plasticul "hyundai" e cam sensibil la frig. Ma intreb daca in tarile nordice trimit acelasi plastic... Nu de alta dar in Oslo/Copenhaga/Stockholm am observat o invazie de i40-cw ca alternativa mai ieftina la clasicul taxi e-klasse...

Salut.

o sa vi se para o aberatie ,la accentul meu era un greiere asemanator,am scos si reasezat plasticul de la stergatoare dar nu era el de vina ,am golit torpedoul tot se auzea,radioul si tot ce e prin bord sub bord fire,mufe etc verificate ,in compartimentul motor suspectam firele de la calculatorul de injecti care frecau pe oala amortizorului nici de aici nu a fost,cum am schimbat biletele antiruliu a disparut zgomotul care se transmitea prin stilp cred si care iti dadea inpresia ca vine din bord,am suspectat si parbrizul care fusese inlocuit,la service hyundai expozitiei vroiau sa imi taie stilpul sa vada ce e acolo si am refuzat ,au bagat ceara in stilp,vasiline pe la balamale si ce mai e pe acolo si tot se auzea numai la relanti si nu tot timpul,poate se intimpla si la i40 la fel si scapi ieftin.

Bafta la cautarea sursei zgomotului!

Mie la i30 imi vibra oglinda din interior si aveam impresia ca e din bord. Poti sa pui mana pe oglinda cand auzi zgomotul respectiv si sa verifici.

Asta cu oglinda o confirm si eu la coupe.Citi nervi mi-a mincat pina am dibuit-o!Am bagat o bucatica de cauciuc intre dinsa si parbriz si a tacut.Initial eram chitit sa o schimb cu una d'aia smechera antiorbire.

pana gasim o rezolvare ceea ce am observat eu ca are un efect este sa ti ventilatia la o temperatura mai mare si orientata spre parbriz (in sus)

Am un amic cu in i40 CW, o sa il intreb daca are si el problema asta.

Edited by Cristist50

N-am rezolvat nimic cu ștergătoarele si nici capacul de plastic care le acoperă nu pare sa genereze zgomotul. Am mai îndesat niște burete între bord si parbriz dar nimic. Sunt aproape disperat. Cred ca ma duc la Tiriac auto in timisoara si la las Masina acolo pana o rezolva. Sunt sigur ca cei de la fabrica știu problema dar cei din service sunt prea comozi sa schimbe mailuri cu ei. Problema asemănătoare am avut la Skoda Octavia acum 3 ani si a trebuit sa contactez eu fabrica in Cehia si arat mailul celor de la service ca sa rezolve. Din păcate fabrica Hyundai nu a răspuns la mailurile mele. Sunt chiar frustrat ca nu găsesc o rezolvare la o problema destul de nasoala zic eu...

Salut

Aceeași problema sunet între torpedou și parbriz la elantra, la service au curățat și plasticul de la ștergătoare din afară dar nu sa schimbat nimic cu toate ca și acolo este un sunet similar dar mai slab și nu se aude în interior, am observat ca apare doar în perioada rece a anului și aștept primăvară sa dispară. La service mi-au propus sa dea bordul jos dar nu prea vreau și ei tare nu au insistat.

Succes

Deci....am mai citit si pe alte forumuri de afara in special UK si se pare ca sunt mulți cu problema asta. Unul dintre ei mi-a sugerat sa introduc o bucata de material negru lung cat bordul si lat de 2-4cm între bord ai parbriz. Zis si făcut si pana acum pare sa aibă rezultate. Acum nu știu dacă e din cauza ca e cald afara sau chiar s-a rezolvat. Cert este ca si dacă băteam ușor bordul cu mâna se auzea iar acum liniște. Țineți-mi pumnii sa se fi rezolvat.

Dar..... Rezolvi una dai de alta. Astăzi s-a bușit camera de marșarier. când dau înapoi displayul din oglinda nu se mai aprinde iar ledul verde se aprinde intermitent. La dealer cu dansa.....

Va țin la curent.

Vezi ca si eu am avut problema cu camera

Rezolvat dupa 2 sapt de asteptare

Pt zgomot am indesat o bucata de hartie intre parbriz si bord.

E mai liniste dar a inceput sa se auda in stanga.

Cred a solutia ta e cea mai buna. Ce material ai folosit si de unde l-ai luat?

Salut din nou...mai fericit de data asta. S-a rezolvat cu bucata de material descrisă mai sus îndesată între bord si parbriz pe toată lungimea lui. A trebuit sa mai indes puțin burete in dreapta. Nu se vede nimic si zgomotul a dispărut...cel puțin pentru moment. Materialul l-am tăiat dintr-o husa de costum. Ideea e sa fie moale si negru.

Legat de camera, văd ca acum merge fără probleme. Doar ieri a dat vre-o doua rateuri. Tatăl meu are un ix35 si nu-i mai merge camera de 6 luni dar nu s-a dus la dealer pana săptămana trecută. Lui i-au spus ca e problema la camera pe ca i-o schimba azi....

Mda ....

Aceeasi problema am avut-o si eu.

Am fost cu masina in service (la DAB) si au spus ca au rezolvat-o.

Evident ca dupa un timp (scurt) zgomotul a aparut din nou si m-a terorizat toata vara.

Prin incercari repetate de a introduce diverse materiale intre parbriz si bord, in variate locuri si pozitii, am rezolvat problema cu doua carduri de plastic (gen card de fidelitate) indoite in patru, fixate in partea dreapta, intre bord si parbriz.

Zgomotul a disparut ca prin minune.

In plus, la mine se auzea si un zgomot in partea stanga, venind din compartimentul motor, cumva pe sub bord.

Cei de la service nu i-au dat de cap, propuneau sa desfaca aripa stanga.

In final am descoperit ca vibra suportul bateriei, motiv pentru care s-au slabit bornele si am ramas la un moment dat imobilizat in parcare.

Acum masina este in service pentru revizie si am fost asigurat ca au remediat si aceste probleme.

Ramane de vazut.

Salut

Cum mai e cu zgomotul?

la mine a revenit...bucata de hartie se pare ca are viata scurta

Si eu am scartait in bord dar parca nu i-as lasa sa-si bage nasul la demontat. Intentionam sa-i pun sa-mi demonteze ornamentele de la usi, ca vibreaza suparator la muzica, dar mi-e teama sa nu le rupa clemele sau sa zgarie fetele la usi.

• Like 1

Scartaitul a devenit din ce in ce mai suparator. Chiar exasperant. Ce facem?

acum ca a venit caldura .. a mai disparut

face foarte putin dimineata cand e mai rece

Este clar o piesa prin bord langa geam. Impresia mea este ca in timp s-a lasat (desfacut) si acum cand e cald se dilata plasticul si nu ii mai permite acel joc (zgomot) suparator