Jump to content
Flamingo

Caseta Directie

Recommended Posts

Salutare si bine v-am regasit!

Desi am fost printre primii utilizatori de i10 din tara si nu in ultimul rand printre primii care au populat aceasta categorie... mea culpa ca n-am mai dat de multa vreme pe aici, pentru unele intrebari la care nu ati primit raspuns.

In sfarsit, dupa 6 ani si jumatate am schimbat castea de directie.

Trebuie sa recunosc faptul ca fata de alti posesori am avut un foarte mare noroc, deoarece pe la inceputurile mele pe acest forum si ca prospat proprietar de i10, ma minunam cum de altii merg cu masina in service sa schimbe pe garantie caseta de directie. Eh, iata ca a venit si randul meu.

Ce-i drept, facea urat in ultima vreme, sa zicem cam de 6 luni, astfel ca a trebuit s-o duc la doctor.

Costuri totale:

...directie + bielete + manopera - 1600 lei cu mentiunea ca piesele sunt originale. Bine, nu le-am cumparat eu si nu stiu dedesubturile. Am vazut factura, ceva hartii la mecanicul meu cel bun si drag...

So, nu e de glumit cu directia. Poate ca n-o schimbam daca nu trebuia sa fac ITP-ul.

Va salut!

Simptome?

Hmmm... "Cloncanea" urat de tot atat cand stateam pe loc, cand trageam de volan... cat si la cele mai mici gropite sau denivelari. Alt simptom... Uneori volanul se misca anormal de usor la viteze mari cand se stie ca servodirectia se intareste... lucru care mi-a adus aminte de niste povesti de groaza citite pe net sau auzite pe viu grai cu masini cu directia / volanul blocate in mers...

Mai departe...

De-a lungul anilor, mai exact in ultimii 2 ani, pe unde am dus-o sa schimb diverse... cum ar fi rulment roata, cauciuc fata, placute de frana fata, tot auzeam de la diversi mecanici (inclusiv al meu, daca eram in Bucuresti), ca trebuie sa schimb caseta de directie sau ca mult nu mai duce... Cum sunt Gica Contra si nu prea ma arunc din prima la schimbari, modificari, nu am dat mare importanta. Eh, totul pana cand am inceput sa-mi dau si eu seama (nu numai ei) ca a mea masina face urat, practic sa simt si eu ca ceva nu este in regula... asta intamplandu-se in ultimile luni cu simptomele mai sus prezentate.

Repet, cel mai nasol moment care am inteles ca s-ar putea intampla ar fi blocarea in mers a directiei, care din fericire nu s-a intamplat.

Directia se intareste la viteze mari doar la anumite masini unde e asistata electronic.Ce tip de directie are i10?

Pentru a-i lamuri pe cei mai putin informati dar dornici sa stie:

Sistemul de directie e compus din....volan (de care se manevreaza de sofer), coloana (o...bara care lucreaza la torsiune si transmite miscarea de la volan spre mecanismul de actionare a sistemului de pivotare a fuzetelor fata (uf, ce complicat suna!). Asta tinde a fi asa zisul mecanism cu cremaliera, intalnit inca de pe la Reno-urile alea destul de vechi, fabricate in RSR sub licenta Dacia, care e relativ simplu si eficient.

In acest ansamblu, pe taraboantele "moderne" apare minunatul "servo" (care e o "gaselnita" aparuta pe masinile grele, gen camion sau autobuz), care ar trebui sa "ajute" soferii mai debili fizic....

Toate bune si frumoase, insa acest "ajutor" nu prea are "obiectul muncii" pe o masinuta gen i10 (la Nova aveam o directie non-servo care functiona foarte bine si usor si sa stiti ca am o musculatura de sahist!)

Din descrierea lui Flamingo, eu inteleg ca avea joc in mecanismul cremalierei (sau poate in articulatiile bieletelor dintre capetele cremalierei si bratele portfuzetelor?), si nu vreo problema in servomecanism

(sau poate are ala vreun angrenaj care a capatat joc? recunosc ca nu am vazut nici un servomecanism dezasamblat, insa din cate stiu eu exista un traductor de torsiune si un mecanism care "ajuta" rotirea in sensul dorit de sofer, exprimat prin actionarea volanului).

Oricum, "caseta de directie" e de obicei denumirea mecanismului cu cremaliera, si se face referire si la "bielete", presupun ca tot ale mecanismului de directie....

Uite ca eu am mers vreo 120000km cu cremaliera de la rabla aia de dacie....

A propos, Flamingo, cati km a facut "Bestia nera" in astia 6,5 ani pana i-ai schimbat chestiile alea la directie?

Va doresc numai de bine.

Salutare!

Chiar azi m-am uitat la kilometraj si am constatat ca am sarit de 95500 km. Calculand cati km fac in medie pe sapt. si pentru ca din pacate a ramas singura masina din familie, pot spune ca m-a tinut caseta de directie undeva pe la 95000 km...

Asta la modul la care au fost momente cand Bestia Nera s-a transfomat in SUV pe anumite coclauri sau drumuri (europene, sâc!) din Romania.

Cat despre detaliile tehnice amintite de mai sus, nu pot decat sa spun "da, multumesc, te cred, asa este" pentru ca nu prea ma pricep la ele...

Informatiile au fost oferite, nu au caracter "obligatoriu".

Ma cam mir de chestia cu SUV-ul, eu n-am prea iesit de pe drumuri relativ netede, ca garda la sol e destul de mica!

Probabil ca s-a produs o combinare a unui mod mai agresiv de abordare a atat de numeroaselor denivelari

numite "strazi" cu o anumita slabiciune a componentei (si mie mi-au crapat AMBELE bielete antiruliu in perioada de garantie;

e adevarat ca evit, pe cat posibil sa le solicit, evitand sa "calc" pe sicanele montate cu gratie de primarie inaintea trecerilor

de pietoni, cu cate o singura parte, chestie ce solicita componentele ansamblului "anti-ruliu", insa cele "noi" au vazut destule

gropi si nu au crapat....)

Sanatate.