Jump to content
Sign in to follow this  
Cristi S

Recomandare Anvelope Santa Fe 2.2 Crdi

Recommended Posts

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce tip de anvelope folositi pe Santa Fe-uri si care sunt dupa parerea vostra un bun compromis.

Mentionez ca sunt interesat in special de All Terrainuri sau All Season, am doar jantele originale.

In prezent am anvelopele originale Kumho, vechi de 7 ani si rulate 103.000 km. Nu au ajuns la punctul de uzura maxima, mai au 4-5 mm de ”carne”.

Salutari. Am decis. Toyo Open Country AT, dimensiune 255.55.R18. Diametrul rotii scade foarte putin, in schimb sunt mai late cu 2 cm.

Atasez o poza cu modelul anvelopei.

post-30812-0-97255700-1420135643_thumb.jpg

Edited by Cristi S

Daca vrei un AT de compromis, incearca Yokohama Geolander AT sau, o versiune mai putin hardcore, Michelin Latitude Cross.

Parerea mea. Si stick to the original dimensions.

Salut. Michelin Latitude Cross este o varianta interesanta. Un prieten are asa ceva pe masina si este multumit, insa eu as merge pe varianta AT. Yokohama Geolander AT este iarasi o varianta, merci ca mi-ai adus aminte. Eu uitasem de ea :) . La multi ani!

Dunlop Grandtrek AT3 all season sau Touring A/S sunt f. bune

Edited by sierrafery

Ideea e ca AT urile pur singe sunt zgomotoase la orice viteza, iar daca le bagi la noroi e jale, trebuie curatate repede. Michelinul e un bun compromis.

At-urile nu sunt bune nici la zapada. La fel ca cele all season. Nici cal nici magar. Cel mai bine; anvelope dedicate. Am avut all season pe masina si nu mai imi cumpar niciodata. Cand pui frana pe ploaie te duci ca pe sanie, iar iarna te cam rogi de ele sa te scoata de undeva. Acum am iarna Nokian si vara Continental.

Experienta mea cu anvelopele All Terrain si Mud Terrain este una foarte buna. Am avut pe Discovery 3 GoodYear Wrangler all-season pentru vara si Continental pentru iarna. Acum am All Terrainuri pentru vara si Mud Terrainuri pentru Iarna. Pot spune ca ambele variante, care au compozitia unui all season, sunt superioare unor anvelope de iarna in zapada adanca. Avand in vedere ca sunt foarte prudent nici nu am vazut vreodata diferente intre anvelopele iarna/allseason/allterrain/mud terrain pe timpul iernii fie la accelerare fie la franare.

Cum la Santa Fe nu am 2 seturi de jante prefer sa folosesc anvelope bune la toate.

Testele zic altceva dar fiecare face ce vrea cu banii lui :)

Salut.

Eu am Vredestein Wintrac SUV 235/60/18 (dimensiunea din talon) si pana in prezent sunt multumit de ele. Cei de la Hyundai mi-ar fi dat hartie pt politie sa pot pune si pt 235/65/17 dar n-am vrut.

Un pic offtopic dar nu cu mult :D

Sunt nevoit sa ii schimb anvelopele de vara (erau baloane) si am inceput sa caut:

1. 235/60/18
  2. 255/55/18

Caut ceva normal, poate un pic spre sport (ca nu prea fac eu raliu cu pachebotu'). In afara de model, de und ele pot comanda online? Ca nu prea as platii birou, vitrina si frumisica machiata, fuste mini si tocuri la astia ce le vand impachetate frumos la strada.

Multumesc!!!

Salut. Sunt foarte multe site-uri de unde poti comanda anvelope, inclusiv okazii.ro si olx.ro. Daca vrei sa pastrezi si jantele de 17 inch ti le recomand pentru iarna. Pentru jantele de 18 poti cumpara la un pret foarte bun Dunlopuri de vara, diverse modele. Le-am tot vazut la oferta buna pe cele cu dimensiunea de 235 60 18, probabil nefiind o dimensiune foarte cautata la Dunlopurile din Romania.

Stiu ca sunt multe.. dar si multe tzepe, cauciucuri vechi sau tinute in conditii necorespunzatoare, etc. Vroiam sa stiu daca aveti o experienta placuta cu cateva dintre ele :)

Ca anvelope all -season - GoodYear Wranger A/T. 80.000 am tras de ele, superb s-au comportat.

Ca anvelope de iarna - Nokian fara ezitare.

Ca anvelope de vara - Pirelli Scorpion Zero fara ezitare.

pt iarna recomand Federal Himalaya Suv. sunt bestiale pe zapada si noroi

Am ales deja un model bun la toate, conform experientei avute in general cu anvelope all terrain.

Pirelli Scoprion A/T

post-30812-0-16097700-1436429196_thumb.jpg

Anvelopele de suflet au ramas GoodYear Wrangler A/T....pe zapada si trasee pe drumuri forestiere. Pe strasse....Pirelli Scorpion Zero....80.000km m-au tinut..

Actualmente rulez NANKANG (all-season)...care sunt niste anvelope super-ok pentru banii platiti. Cei 40.000km rulati le-au redus viata aproape de jumatate.

Eu unul din experienta am constatat ca cele all-season sunt un fel de catar care nici vara nu dau randament si nici iarna . Pentru vara anvelope de vara , pentru iarna anvelope de iarna - este cel mai simplu . Problema mai nasoala este ca nu toti isi permit doua randuri de jante .

Nu, da.