Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
rzvconnect

Traseu\ruta Romania-Germania

Recommended Posts

Va salut, urmeaza sa plec pana in Germania (destinatia Steinfeld) intr-o mini vacanta de sarbatori, undeva pe data de 21-22 decembrie.

Am cautat cateva alternative de rute prin diferite programe, Google Maps, IGO, Sygic, insa fiecare isi face ruta lui.

Care, cum e treaba ? Nu as vrea sa le platesc lor autostrazile, cine a mai facut drumul ce imi puteti recomanda ?

Masina nu este pe numele meu, este pe o societate (am auzit ca mi-ar trebuii procura la vama cu ungurii), ce mi-ar trebuii in mod neaparat la mine ? De ce sa ma feresc ? Orice sfat e bine venit.Multumesc!

Nu prea stiu cum ai putea evita plata autostrazilor. La unguri si la austrieci e pe baza de vigneta, probabil te costa vreo 15 euro amandoua, dus-intors daca stai doar cateva zile. La nemti e moka.

Si cred ca merita, deoarece daca nu iei autostrada probabil ai fi nevoit sa iei o noapte in plus la hotel, ceea ce e mai scump.

Si google maps si versiunile mai curatele de IGO stiu sa foloseasca datele de trafic in timp real pentru a gasi ruta cea mai rapida. Atunci cand jucarica cu IGO are legatura la net, de cele mai multe ori imi face propuneri alternative care in general sunt cam aceleasi cu google maps. Daca ai un Igo mai vechi sau un aparat care nu e legat la net atunci e probabil normal sa difere indicatiile, Igo merge pe date de trafic "istorice" iar google maps pe cele in timp real.

Daca ai date ieftine in roaming pe telefon incearca sa folosesti Waze. Eu sunt fan, folosete traficul in timp real, si te avertizeaza si daca sunt "capcane", inclusiv politie si radare... si asta tot in timp real. Si foloseste destul de putine date.

Edited by james kilowatt

Si eu sunt interesat de acest subiect.

Mai ales prin prisma micilor modificari aduse masinii (lupe xenon - nu reflectoare antiaeriene ci reglate frumos la linie, 4300k, folii pe spate, stop led)

Se fac controale, se dau amenzi in Ungaria/Austria/germania?

Stiu ca detectoarele radar sunt interzise. Alte sfaturi?

Eu n-am auzit sa verifice altceva decat hartiile (si alcoolul, eu singura data cand am fost oprit in germania, era o straduta minora si verificau de fapt alcoolul). Daca ai control tehnic la zi, nu cred sa se ia de tine. Circula tot felul de povesti cum ca ar verifica unii ba daca ai triunghi, ba daca ai trusa medicala, da' basca de ce n-ai, etc, insa nu cunosc personal pe nimeni care sa fi patit asa ceva.

In Germanistan in unele orase ai nevoie de "bulina". Costa 12euro, si trebuie s-o cumperi de la un birou TUV, pe baza certificatului de inmatriculare. Functie de culoarea bulinei ai sau n-ai voie sa intri in anumite zone centrale. Benzinarele in general sunt verzi (daca n-or fi schimbat regula) la diesel sunt mai pretentiosi, cred ca pentru a fi verde trebuie sa aiba filtru de particule.

Ceva informatii aici:

http://www.german-way.com/travel-and-tourism/driving-in-europe/driving/driving-in-germany-green-zones/

Cu detectoarele radar e super nasol, daca te prinde cu ele in masina (de ex apare motociclistul langa tine la stop) amenda poate ajunge la mii de euro. Si nici macar nu e nevoie sa te prinda cu el functionand.

In Austria, atentie la limitele de viteza din tuneluri. De multe ori sunt limitate la 70 sau 90, si militianul cu radar e fix la iesirea din tunel, incat n-ai cum sa-l vezi. Si te ia si la un metru de terminarea restrictiei, incat chiar daca ai mers regulamentar tot tunelul, si accelerezi si tu cu 2s mai devreme ai furat-o. Astia pot fi uneori foarte talibani.

• Like 1

Pentru cei cu masini pe benzina/GPL, e nevoie de mers la prima benzinarie de pe autostrada, la intrare in Germania, adica la Passau, pentru cumpararea unei buline verzi, care costa 5 euro, si se pune in dreapta jos a parbrizului. Nu ai bulina in geam, amenda 100e. Pt cei cu diesel chiar daca e Euro4, e mai problematic, pentru ca trebuie mers la birou TUV, sau la birou inmatriculari auto, in orice oras. VIgnete se platesc in Ungaria si Austria, nu si in De. Mare atentie la radarele fixe din Austria, si la parcarile din Ungaria. In Germania, atentie la ce carati prin masina, droguri, etc...ca nu e bine. Nemtii pun punctul pe alcool si droguri. De asemenea, feriti-va de masinile de ZOLL, pentru ca dauneaza grav portofelului, si masinii(plastice scoase, masina ravasita,etc). De asemenea atentie la xenon AM, la nemti stiu sigur ca e 100e amenda, ca am furat-o eu. :) Drum bun Razvanele.

Edited by Mios

Pentru straini au scumpit bulina.... eu tocmai am comandat una noua, e 12.5€ cu tot cu trimis. Pentru nemti cica e 6€. Mi-am comandat una la distanta la TUV. N-am reusit sa aflu de unde pot s-o cumpar daca vin din directia astalalta.

Atentie cu cumparatul online, poate fi luata si de aici de exemplu

http://www.environmental-badge.co.uk/en/environmental-badge.html

insa costa triplu.

Deci acesta ar fii traseul ce vreau sa il parcurg, nu am inteles faza cu bulina verde, daca nu ma abat de la drum si merg numai pe autostrada tot imi este necesara ? Masina este diesel, euro 4, si care ar fii prima posibilitate de cumparare imediat cum intrii in Germania ?

post-22752-0-46918000-1418307870_thumb.jpg

Sa le luam pe rand

1) Masina este pe firma clar trebuie sa ai procura sa poti iesi din tara in general nu controleaza dar eu am patit la vechea masina cand o aveam pe leasing

2) La peste 2000 de km tu te gandesti sa eviti autostrazile ? Cred ca glumesti afara nu ii dai talpa ca la Romania prin sate sa mergi cu 100 km/h

3) Este iarna masina echipata de iarna cauciucuri , loptata , nisip ,lanturi , triunghiuri , trusa de prim ajutor extinctot toate in termene de valabilitate asta iti spune unul care in Austria si Ungaria am fost verificat daca am toate chestiile astea .

4) Vignieta pentru Ungaria 10 zile le gaseti la benzinariile Mol si in Romania costa 47 de lei pentru Austria 10-12 euro depinde de unde o cumperi

5) Drumul chiar pe autostrada il faci in cel putin 2 zile

6) Eu in Germania am mers pana la Wiesbaden si nu ma intrebat nimeni de bulina verde Si de acolo am mai facut o gramada de excursii si de cate 150 km fara sa ma intrebe nimeni nimica

Drum bun !

• Like 1

Referitor la bulina, dupa cum ti-e norocul... Sincer eu am cunostinte aici care au fost amendate pt ca nu aveau bulina in geam, si unul pentru ca avea galbena si era in zona unde puteai sa circuli doar cu bulina verde... Deci... wiel gluck!

Bulina e doar pt masini inmatriculate in DE.

Nu, acum e pentru toata lumea. Doar pentru ei a fost la inceput. A inceput asa ca o hipstereala in cateva orase mari gen Berlin, insa s-a intins repejor ca guturaiul...

101% faza cu bulina e pentru TOATE MASINILE CARE CIRCULA PE TERITORIUL GERMANIEI, in zonele verzi(orase ). Pe autostrazi nu te intreaba de asa ceva.

Mie mi-a venit. Am comandat-o electronic la TUV nord, si nemtii au mers pe incredere... mi-a venit desi n-am platit-o, ordinul de plata e in acelasi plic. 12.5€.