Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Cristi1978

inlocuire bec far

Recommended Posts

Am pus eu Philips H7 Racing Vision, +150%, 12V, 55W, foarte bune,recomand,au o lumina puternica,acum sa vad cat o sa tina,pe cutie totusi scrie ca durata de viata este mica.😐

salutare! azi am luat si eu becurile astea de la philips... 150 + ... sper sa fie ok ! maine le schimb

Saptamana asta s-a ars unul dintre OSRAM-urile Night Breaker Laser montate la sfarsit de noiembrie (parca...) 2018. Dezamagitor...

Saptamana asta s-a ars unul dintre OSRAM-urile Night Breaker Laser montate la sfarsit de noiembrie (parca...) 2018. Dezamagitor...

Cam repede. Eu merg pe ele cam de 3 ani. Se ard cam la 1 an. E si firesc. Sunt fortate la maxim. Philips de 130 % se ard la fel ( am avut inainte de Osram ). Verifica soclurile de la faza scurta. Eu le-am schimbat anul trecut. Aveau joc si ardeau becuri intr-o veselie.

Adevarul e ca se cam ard. La fel si cele de cornering. Dar cum am iesit din garantie... Poate la urmatoarea revizie...

Cred ca voi merge pe xenon, când s.o arde un osram dinasta cu laser...

Sent from my phone.

Edited by bumbul

Cred ca voi merge pe xenon, când s.o arde un osram dinasta cu laser...

Sent from my phone.

Si cum rezolvi cu spalatoarele? Sau nu ai in plan sa o plimbi prin tari cu apa calda la robinet? :D

I.o imprumut pe.a mea...nu ti face griji:)

Nu mai aruncati banii pe becuri scumpe si "performante". Va tin exact mai putin decat o chinezarie de 7-10 lei. V-o spun din experienta mea de 5 masini si cca 800,000 km. Becurile au un numar de ore de functionare pe care in general le reducem din vibratiile si socurile cu care le altoim pe drumurile patriei. Eu cel mai mult am tinut 52 ca km pana la ardere bec original al masinii si 48 ca km chinezesc. Recordul negativ cam la egalitate Osram si Philips sub 3k km, scumpe cu spume. Asta pe fosta masina. Aici vorbesc de becurile de faza scurta pe care le folosim in mod curent. Deocamdata numai astea le-am schimbat la masina actuala la peste 120 ca km. REstul rezista :) . Sunt la al treilea rand. Mentionez ca , atunci cand se arde unul, le schimb pe amandoua, caci stiu tot din experienta ca nu mai dureaza mult si se arde si celalalt.

On 2/4/2019 at 9:35 PM, emy_b_cta said:

Eu merg pe Osram night braker laser de 2 ani si au intr-adevar o lumina buna. Problema lor e ca la 1 an se ard insa merita. Cam asa pica si becurile cu xenon daca sunt forjate.

On 2/5/2019 at 7:44 PM, bumbul said:

Am pus si eu osramurile. intr-adevar, lumina este putin mai alba, oarecum mai intensa, dar trebuie luat in considerare ca si becurile din far erau de ceva vreme in folosinta.

La multi ani ! 

De fapt astazi , la 11 luni de la montaj , becurile mele au intrat in coma. Amandoua in acelasi timp au refuzat sa se aprinda. Partea buna este ca aveam in portbagaj becurile vechi si au fost puse in functiune ..... Desigur eu nu sunt acasa, iar toata treaba a picat pe nevasta-mea.