Jump to content
Cristi1978

inlocuire bec far

Recommended Posts

Mulțumesc pentru indiciu. A fost ușor de scos cu mâna. Exact cum ai menționat. Acum am 2 becuri noi, funcționale. Sa vedem pt cât timp.

A inlocuit cineva becurile h7 halogen cu cele h7 LED ? stiu..o sa.mi spuneti ca nu se poate datorita mufei...am cumparat un adaptor care se poate monta intre becul propriu zis si ventilatorul acestuia...insa intrebare mea este...are loc tot becul inauntrul camerei farului? Poti inchide capacul datorita gabaritului ventilatorului? Si daca da..postati aici modelul de bec pe care l.ati cumparat.

Eu nu cred ca încape toată hardughia aia de bec cu ventilator in farul nostru... Chiar asa bune sunt ledurile chinezești vs xenon China (adică de ce ai optat sa pui led in locul halogenului și nu xenon) ?

Edited by bumbul

Eu nu cred ca încape toată hardughia aia de bec cu ventilator in farul nostru... Chiar asa bune sunt ledurile chinezești vs xenon China (adică de ce ai optat sa pui led in locul halogenului și nu xenon) ?

Banuiesc ca motivul este urmatorul: nu doreste sa aduca modificari farului, nu doreste sa i se gaureasca capacul din spatele becului. La montarea xenon-ului trebuie sa iti gaureasca capacul din spatele farului, la halogen, indiferent de ce bec ai pune, tot o vizibilitatea slaba o sa ai.

Edited by treft

Și ledurile alea nu necesita bricolaj?

Banuiesc ca motivul este urmatorul: nu doreste sa aduca modificari farului, nu doreste sa i se gaureasca capacul din spatele becului. La montarea xenon-ului trebuie sa iti gaureasca capacul din spatele farului, la halogen, indiferent de ce bec ai pune, tot o vizibilitatea slaba o sa ai.

Ai dreptate..as incerca sa gasesc un.model de led care sa nu fie necesar sa fac modificari farului...si daca va fi sa vada tot la fel de slab..o sa va anunt.adaptoarele..m.au costat 12 lei.perechea de.pe ali express ajungand in 2 luni..

Și ledurile alea nu necesita bricolaj?

Ledurile nu, insa o sa fie greu de gasit un model care sa incapa in far. Am tot cautat si eu.

Și pe mine ma tentează din ce în ce mai mult xenonul asta... Dar nu mai am încredere în ăștia de le vând, sa știi ca dai 500 lei pe un kit și primești unul Calumea, pt ca nu cred ca se produc.... Și sa iau iar porcarii la $12 kitul, sa se ducă peste 3 săptămâni, nu mai vreau.. Am avut destule înainte.

Sa stii ca merita sa iti pui xenon, cu conditia sa nu cumperi cel mai ieftin kit. Eu am avut si in 6 ani am schimbat doar un singur bec ca a ramas blocat. Eu mi-as fi pus din prima zi si la aceasta masina, dar din pacate trebuie gaurit capacul spate si asta ma deranjeaza. La pretul de 400-500 lei, nu au cum sa fie pocnitori, la 100-200lei, probabil ca da.

Am cautat un kit de becuri cu led, dar toate pana in prezent nu au incaput in far, imi " arunca " capacul afara.

In rest, pe partea de halogen, nu merita nimic, am schimbat eu tot ce inseamna becuri de la toti producatorii mari si degeaba.

Edited by treft

Am cumpărat și eu osram nb laser, dar nu am avut timp sa le schimb, au rămas în torpedou, dacă se arde vreun bec, sunt acolo de rezerva, pana m.oi întoarce acasă.

Dar parca tot la Lumina xenonului ma gândesc, mai ales acum ca am lupele din fabrica (la precedentele am făcut retrofit)..

Edited by bumbul

Salut

Mi s-a ars becul care se aprinde cand rasucesc volanul (cel montat inclinat) pe partea dreaptra. Nu reusesc sa-l scot. Stie cineva cum se scoate ? Am reusit doar sa scor acea carcasa mica neagra de deasupra firelor. In rest nu se misca in nici directie. va rog un ajutor. Multumesc !

Salutare

Eu asa am luat mașina, cu ambele becuri de cornering arse...am crezut ca Nu e activă opțiunea sau ceva de genu dar dupa cate citesc eu aici se ard foarte repede. Faza e că nu mi arată nici un martor în bord cum ca ar fi ars vreun bec. O sa incerc sa le schimb.

mie nu mi se pare o asa mare tragedie gaurit capacul farului. La urma urmei pui ledul, daca iti place gauresti capacul, daca nu nu. Iar daca il gauresti si ulterior te razgandesti cumperi un capac nou (sau sh), nu-i gaura in cer. Sau il carpesti :D Oricum e doar pentru protectia la praf.

Problema majora mi se pare cand pui un led de neam prost si orbesti pe toata lumea.

Edited by james kilowatt

Eu am rezolvat problema, am ascultat un sfat de aici si am pus Osram Night Braker pe H7. Merg impecabil si am lunimi adevarate pe I40. Vad ca sunt rezistente si nu s-au ars pana acum.

Edited by mihaimatei63

Eu merg pe Osram night braker laser de 2 ani si au intr-adevar o lumina buna. Problema lor e ca la 1 an se ard insa merita. Cam asa pica si becurile cu xenon daca sunt forjate.

Adica sa fie folosit intens ( numar mare de km parcursi intr-un an ). Acel bec este consumabil. Nu mai fiti blonde !😏. Sunt masini care fac 10 ca km intr-un an sunt care fac 50 ca intr-un an.

Am pus si eu osramurile. intr-adevar, lumina este putin mai alba, oarecum mai intensa, dar trebuie luat in considerare ca si becurile din far erau de ceva vreme in folosinta.

Am pus eu Philips H7 Racing Vision, +150%, 12V, 55W, foarte bune,recomand,au o lumina puternica,acum sa vad cat o sa tina,pe cutie totusi scrie ca durata de viata este mica.😐

Edited by G3org3lll

Am vazut ca si Osram a scos Night Braker Laser +150% pe H7. Eu am pe cele de +130% recomandate de cineva aici si sunt ok. Astept sa se arda unul si sa trec la +150% :) Dar nu se ard.

Pe alea laser le am. Fix pix. Tot halogene sunt.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Am schimbat becurile de pe faza lunga cu niste chinezarii de leduri...nu se simte prea tare diferenta. Insa atumci cand vreti sa schimbati H7 le aveti neboie de niste adaptoare.

post-65567-0-08039400-1554805491_thumb.jpg