Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Cristi1978

inlocuire bec far

Recommended Posts

Salutare

azi am observat ca nu se mai aprinde faza scurta la farul din stanga...nu vedeam nimic pe sosea

Aveti idee ce bec imi trebuie? sa il schimb singur sau sa ma duc la service?

exista niste becuri mai bune....

OT

oricum parca e un facut sa se intample cate ceva.....scuze dar chiar m-am iritat

la nici una din masinile vechi (seat, opel, skoda) nu am schimbat vreodata un bec in 4-5 ani de folosinta (fiecare)

in plus nu am scapat de zgomotele din bord si am inceput sa vad toate minusurile dupa mai mult de 6 luni de folosinta

la orice linie de tramvai parca se rupe masina, cand treci prin apa se aude pe sub masina de parca ar fi carton, scartaie din toate inchieturile etc

H7S daca ai halogen, D1S daca ai xenon.

De schimbat, se schimba extrem de simplu.

H7S in cazul meu

o sa trec dimineata pe la Dab. Schimbarea e simpla insa este incomoda pozitia, mai ales pe stanga

Eu mi-am inlocuit becurile de faza "galbene" stock la cateva saptamani dupa ce am luat-o cu unele philips mai albe.... pentru ca look :). Foarte simplu de inlocuit. Mai mult mi-a luat sa scot becurile noi din ambalaj :).

Iar pentru tipurile de becuri, gasesti tot aici: http://am-application.osram.info/en

Masina ai luat-o noua sau second? Tu intri cu viteza cu 18" peste liniile de tramvai? Te intreb pentru ca la mine e invers. La inceput ma enerva teribil ca-mi intra greu in trepte (1-3), ca e moarta in treptele 1 si 2. Dar dupa mai mult de jumatate de an am inceput sa o plac din ce in ce mai mult. Probail pentru ca am invatat-o, fac plecari de pe loc incredibile (pentru masa ei si pentru motorasul subdimensionat, sa recunoastem). Plus ca se pare ca ambreiajul s-a mai lasat, pentru ca aproape nu mai am probleme cu schimbatul in vitezele mici, iar dimineata sunt deja si temperaturi sub zero... Iar ca antifonare, masina nu e rea deloc. Intr-o zi am aflat ca e muzica puternica in strada doar pentru ca pasagerul din dreapta a lasat geamul... pentru ca tipa beton... :). Cum a ridicat iar geamul, nici urma de muzica.

Salut

Sa zicem ca am luat masina aproape noua :)...avea 10k Km si e luata de la DAB.

Am cauciucuri pe 17 dar sunt convins ca si pe 16 se aude la fel. Cutia este automata si sunt multumit. Este una corecta chiar daca nu se comporta ca una cu dublu ambreiaj

Ideea mesajului meu este ca sunt unele lipsuri pe care eu le simt (gen avertizare bec ars sau interval service) plus feelingul ca totul nu e asezat corect, scartaie.

Overall sunt multumit. Macar sa ramana doar cu problemele astea :)

Bafta la toti si KM fara probleme.

Ieri am observat ca becul pe dreapta s-a ars. Cam putin a tinut philipsu' extrem vision... Dar dezamagirea mai mare e ca la o masina cu care coreenii se lauda ca ar valora aproape 30k, nu esti informat in bord de probleme de genul becuri arse/placute de frana tocite/revizie/etc...

Indreptatita intrebarea. La Opelul din 2003 am martor de bec ars (inclusiv la numarul de inmatriculare), placute tocite, etc. Cuplul maxim intra de la 1750 turatii. Si amortizoare la capota portbagaj....

Ieri am observat ca becul pe dreapta s-a ars. Cam putin a tinut philipsu' extrem vision... Dar dezamagirea mai mare e ca la o masina cu care coreenii se lauda ca ar valora aproape 30k, nu esti informat in bord de probleme de genul becuri arse/placute de frana tocite/revizie/etc...

jenant, intr-adevar

si eu am observat zilele trecute ca am becul de viraj stanga ars

De altfel in afara de martorul de lichid parbriz nu cred ca are nici un alt martor in bord pentru "consumabile"

Salut

Mi s-a ars becul care se aprinde cand rasucesc volanul (cel montat inclinat) pe partea dreaptra. Nu reusesc sa-l scot. Stie cineva cum se scoate ? Am reusit doar sa scor acea carcasa mica neagra de deasupra firelor. In rest nu se misca in nici directie. va rog un ajutor. Multumesc !

• Like 1

Salut

Mi s-a ars becul care se aprinde cand rasucesc volanul (cel montat inclinat) pe partea dreaptra. Nu reusesc sa-l scot. Stie cineva cum se scoate ? Am reusit doar sa scor acea carcasa mica neagra de deasupra firelor. In rest nu se misca in nici directie. va rog un ajutor. Multumesc !

Salut,

Este foarte usor sa inlocuieste acele becuri, daca te apleci si te uiti in interiorul farului, o sa vezi ca ai sageti de indicare desenate pe soclu. Pentru scoatere soclului, trebuie sa rotesti in sens anti orar ( spre stanga ) soclul cu tot cu bec, apoi il scoti din far, scoti becul din soclu, pui un altul in soclu, esti atent cand bagi soclul inapoi in far sa nu spargi becul, odata bagat soclul in far rotesti spre dreapta pentru bloclare si gata schimbarea :_smile:

Ca sa nu iti mai mult de 5 minute, cand scoti soclul din far, fii foarte atent la pozitia acestuia ( la canturi) pentru a il baga in aceeasiu pozitie, altfel o sa iti ia mai mult la repozitionarea soclului in far :dancer:.

Edited by treft

Salut,

Este foarte usor sa inlocuieste acele becuri, daca te apleci si te uiti in interiorul farului, o sa vezi ca ai sageti de indicare desenate pe soclu. Pentru scoatere soclului, trebuie sa rotesti in sens anti orar ( spre stanga ) soclul cu tot cu bec, apoi il scoti din far, scoti becul din soclu, pui un altul in soclu, esti atent cand bagi soclul inapoi in far sa nu spargi becul, odata bagat soclul in far rotesti spre dreapta pentru bloclare si gata schimbarea :_smile:

Ca sa nu iti mai mult de 5 minute, cand scoti soclul din far, fii foarte atent la pozitia acestuia ( la canturi) pentru a il baga in aceeasiu pozitie, altfel o sa iti ia mai mult la repozitionarea soclului in far :dancer:.

Multumesc mult. Nu era o mare inginerie dar pur si simplu nu se rasucea. Am urmarit pe youtube cu ce cheie sa-l rasucesc si am reusit.

Becul de Cornering ce soclu e?

Faza scurta si becul care se aprinde cand rasucesti volanul sunt H7. Faza lunga si proiectorul nu stiu, nu am umblat pana acum.

La mine de exemplu la corneringul stanga becul cedeaza la fiecare 2/3 luni, inca nu am aflat cauza si probabil nici nu o sa o aflu....am renuntat la idee si nu il mai schimb, il las asa.

La mine de exemplu la corneringul stanga becul cedeaza la fiecare 2/3 luni, inca nu am aflat cauza si probabil nici nu o sa o aflu....am renuntat la idee si nu il mai schimb, il las asa.

becurile se scutura de la gropi. Ce s-a ars am schimbat pe Narva si totul e ok acum.

Da, dar se tot scutura acelasi bec, asta este problema.

Da, dar se tot scutura acelasi bec, asta este problema.

Alt brand mai bun nu am gasit. Narva se comporta ok la mine.

Multumesc. La mine s-a ars pentru prima data in 2 ani de cand am masina :)

Edited by Bogdan_momita

Alt brand mai bun nu am gasit. Narva se comporta ok la mine.

Primul bec a fost OEM,apoi Philips si ultimul Osram. Impreuna nu cred ca au functionat 8luni.

Primul bec a fost OEM,apoi Philips si ultimul Osram. Impreuna nu cred ca au functionat 8luni.

Incearca si cu unul chinezesc ieftin. Eu am avut o surpriza la Toyota. Cu cat erau becurile mai fudule si mai scumpe, cu atat se ardeau mai repede. M-am enervat si am pus chinezesti, ieftine. Si ce sa vezi ? nu s-au mai ars nici pana azi, adica peste doi ani. Incearca, macar nu iti pare rau. Fenomenul nu mi-l explic.

Incearca si cu unul chinezesc ieftin. Eu am avut o surpriza la Toyota. Cu cat erau becurile mai fudule si mai scumpe, cu atat se ardeau mai repede. M-am enervat si am pus chinezesti, ieftine. Si ce sa vezi ? nu s-au mai ars nici pana azi, adica peste doi ani. Incearca, macar nu iti pare rau. Fenomenul nu mi-l explic.

Am luat si eu un bec rusesc MAIAK dintr-o piata din Chisinau si tot la fel, tine mult :)

O sa incerc si varianta unui bec chinezesc, poate o sa am mai mult noroc.

Astazi am pus un rahat de bec cornering, sunt curios cat o sa tine...

Astazi am observat ceva, poate nu inteleg eu, pe carcasa farului ai doua semne orientative open sper stanga si close spre dreapta, problema este ca desfacerea si inchiderea capacelor se face invers decat este desenat. Imi scapa mie ceva, acele sensuri sunt pentru altceva? :rolleyes:

Salut. Am încercat și eu azi sa schimb becul de la lumina de cornering și nu am reușit sa îl scot cu mana goala. Este ca în filmul de pe YouTube, în care se întoarce/învârte cu cheia reglabila? Nu este prins cu siguranță metalica, ca la farurile altor mărci?