Jump to content
Sign in to follow this  
Ovidiu_Cri

ESP-zgomot-Elantra 2014

Recommended Posts

Intamplator am descoperit un zgomot cand iau de volan stanga dreapta mai brusc. Se aude ca un huruit. Daca iau de volan usor nu se aude. Am incercat si pe la 80km/h. Stanga-dreapta scurt si la fel se aude.Am fost la dealer ( din pacate nu am reusit sa produc acest zgomot) si mi-au spus ca imi intra ESP-ul. Au pus-o pe test,rampa,,,etc.Au spus ca mecanica este impecabila.

Sa zicem ca este ok aceasta explicatie( eu vin de pe o masina fara ESP).

Cand m-am intors de la dealer am scos ESP-ul si zgomotul este fix la fel.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Multumesc,

Esti sigur 100% ca poti sa scoti ESP-ul? La mine de exemplu daca apas pe "ESP OFF" scoate de fapt ASR-ul, nu ESP-ul. ESP-ul il pot scoate doar daca scot sigurantele... cred.

Edited by james kilowatt

La dealer, ei au facut testul sau tu cu ei in masina ?

Este foarte ciudat ... sigur nu e de la ESP. Rolul ESP- ului este de a tine maina pe trasa, de aici si numele Electronic Stability Protocol. Sistemul nu face altceva decat sa actioneze frana pe o anumita roata/roti in caz de pierdere a stabilitatii. Singurul caz in care ar purea fii ESP ul, este daca este defect si intra aiurea.

astazi am fost la service hyundai braila si mi-au spus ca ar fi un update de soft exact pentru esp. vezi sa nu fie de la asta

Cand esp-ul e defect se dezactiveaza automat

Deci si varianta asta pica

nu e vorba de defect...poate sa aiba eroare.. mi s-a spus de catre seful de service ca ar acea legatura si cu problema mea cu plecarea cand e masina rece...numai ca programarea e peste 1 saptamana

nu e vorba de defect...poate sa aiba eroare.. mi s-a spus de catre seful de service ca ar acea legatura si cu problema mea cu plecarea cand e masina rece...numai ca programarea e peste 1 saptamana

Am mai facut teste:)

Si anume:

Cand trageam de volan stanga dreapta pe la 40-50km/h( nu cursa lunga, dar rapida) se aprindea martorul ESP si facea zgomotul, numai ca eu nu vedeam bordul ma uitam la drum. Deci era ESP-ul.

Problema este ca si cu ESP-ul OFF face la fel.Deci nu se dezactiveaza din buton.

Mi se pare aiurea, pt ca la ce folos sa-i pun buton de ON-OFF la ESP, daca nu pot sa-i dau Off.

Oricum bine ca nu este o problema mecanica.

Am sa sun la dealer sa vedem de ce nu-si face treaba butonul. Poate..."se futu" :)

roandmar- Si tu ai aceeasi problema?Sau de ce ai intrebat la service despre treaba asta? Sa-mi spui si mie te rog.Multumesc

Pai asta era stiuta. Faptul ca respectivul buton nu dezactiveaza ESP-ul.Cea ce face respectivul buton, este o dezactivare partiala a sistemului. Exact cum a spus si James mai sus, dezactivarea totala o poti face numai daca scoti sigurantele. Chestia asta nu e numai la Hyundai, mai multi constructori fac acelasi lucru din motive de securitate.

Edited by claudiu_spi

eu am un seria3 si pot dezactiva dcs-ul daca tin apasat pe buton cateva secunde

poti incerca

Si la mine, Chevrolet Aveo, la prima apasare a butonului se dezactiveaza controlul tractiunii, la o apasare de cateva secunde se dezactiveaza ESP.

Testat asta iarna pe zapada, si chiar e dezactivat.

Da, il dezactivezi partial, nu il mai simti ca intervine asa brutal. Dar forteaza un pic mai mult masina si ai sa vezi ca o sa il simti cum actioneaza.

Am mai facut teste:)

Si anume:

Cand trageam de volan stanga dreapta pe la 40-50km/h( nu cursa lunga, dar rapida) se aprindea martorul ESP si facea zgomotul, numai ca eu nu vedeam bordul ma uitam la drum. Deci era ESP-ul.

Problema este ca si cu ESP-ul OFF face la fel.Deci nu se dezactiveaza din buton.

Mi se pare aiurea, pt ca la ce folos sa-i pun buton de ON-OFF la ESP, daca nu pot sa-i dau Off.

Oricum bine ca nu este o problema mecanica.

Am sa sun la dealer sa vedem de ce nu-si face treaba butonul. Poate..."se futu" :)

roandmar- Si tu ai aceeasi problema?Sau de ce ai intrebat la service despre treaba asta? Sa-mi spui si mie te rog.Multumesc

la mine e problema dimineata cand e rece motorul... nu trage ....si mergand azi la service ei mi-au spus ca ar fi venit un update la softul de la esp care ar avea legatura si cu viteza....atat mi-au spus

de aceea ti-am comunicat si tie ca poate e doar prb de soft...

eu o sa vad dupa 24 noiembrie caci plec din tara cu masina

la mine e problema dimineata cand e rece motorul... nu trage ....si mergand azi la service ei mi-au spus ca ar fi venit un update la softul de la esp care ar avea legatura si cu viteza....atat mi-au spus

de aceea ti-am comunicat si tie ca poate e doar prb de soft...

eu o sa vad dupa 24 noiembrie caci plec din tara cu masina

Multumesc,astept sa vad ce anume iti spun/fac tie.Sa ma tii te rog la curent.

Am rezolvat-o:).

Era scris mare in Manualul proprietarului.

Trebuie apasat o data ESP -Off si apoi inca o data cel putin 3 secunde pana cand se aude un beep.

Asa cum a spus si un coleg de forum.Atasez poza din manual.

Multumesc tuturor pentu suport.

post-58551-0-71214800-1415368783_thumb.jpg

Edited by Ovidiu_Cri