Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
oceanu

tempomat

Recommended Posts

cand am pus eu tempomatul, cea mai mare bataie de cap mi-a dat-o mufa de sub volan, nu gaseam "papucii" potriviti pentru mufa asta.

dupa lungi cautari am ajuns tot la dezmembrari si am luat de pe o masina care avusese tempomat, mufa cu tot cu fire.

asa ca,

donez o mufa cu 2 fiere(unul o se recupereaza de la volan cand se monteaza maneta)

post-60879-0-44183800-1533544772_thumb.jpg

gasesc pe cineva care sa-mi faca si mie montajul pentru un tempomat? contra cost normal.

Dupa mult chin, am reusit sa montez tempomatul pe masina - nu intelegeam instructiunile. Tucson 2.0 CRDI 140CP 2007, nu aveam firele trase. Am urmat pasii din manual, am tras firele le-am mufat (am fost la dezmembrari si am luat de acolo cateva mufe si le-am folosit alea). Merge perfect. Am ascuns firele sub bord si nu se vede nimic "neoriginal". Trebuie doar sa decupez capacul de pe volan, in jurul manetei. Daca mai vrea cineva sa faca, il pot ajuta :)

Edited by mostly_nothing

Dupa mult chin, am reusit sa montez tempomatul pe masina - nu intelegeam instructiunile. Tucson 2.0 CRDI 140CP 2007, nu aveam firele trase. Am urmat pasii din manual, am tras firele le-am mufat (am fost la dezmembrari si am luat de acolo cateva mufe si le-am folosit alea). Merge perfect. Am ascuns firele sub bord si nu se vede nimic "neoriginal". Trebuie doar sa decupez capacul de pe volan, in jurul manetei. Daca mai vrea cineva sa faca, il pot ajuta :)

pune si tu un tutorial te rog. daca poti!

Ma bate si pe mine gandul sa-mi pun tempomat. Manualul de la postarea 23 e pt CRDi. Exista un manual si pt benzinare? A mea e din 2007, 2 litri

La benzina sunt 99% sanse sa nu gasesti decit kit aftermarket, acceleratia e pe cablu, nu este electronica precum la CRDI. Exista si OE dar mai greu de gasit, instalarea presupune si un servomotor pe clapeta de acceleratie.

Ai vreo recomandare pt un kit aftermarket?

Vezi la Webasto daca gasesti ceva convenabil si compatibil. Sau la Dancar care s-au montat si OE.

LE: cele doua de mai sus nu se mai fabrica, asa ca mai greu sa le gasesti ... e plin internetul de Rostra inclusiv in US, probabil ca sunt ok.

Pe ebay se gaseste servomotorul original pentru benzina, dar iti mai trebuie cablaje, maneta si senzor de la ambreiaj daca masina nu are ... nu stiu daca schema de instalatie este in manualul de service, parca era.

Edited by dvoncu

Va salut. Azi am terminat de montat sistemul de pilot automat. Am un Tucson 2.0, 4wd, diesel, 2007 si nu avea precablaj. Am gasit o maneta pentru cruise control de la dezmembrari, am verificat-o sa fie functionala si am tras cele 4 fire prin bord conform schemei care se gaseste si aici. Totul functioneaza perfect. Nu este nevoie de nici o activare. Daca va pot ajuta cu vreun sfat, va stau la dispozitie.