Jump to content
wyp

Consum HYUNDAI I40 1,6 GDI

Recommended Posts

Tocmai am facut un video in care se va vedea consumul masinii mele in regim de autostrada 130 km/h. Klima On.....(ptr cei cu rabdare Vizionare placuta). De cateva ori am urcat de la 130 la 140 chiar si la 150 ca sa se vada clar cum lucreaza CB . Asadar consumul este de 5, 7 -5,8 Carcotasii se pot abtine ... :whistling: .. Numai bine . http://youtu.be/jzmIg0aclUs

vezi ca unii carcotasi ti-au raspuns... ce vezi tu acolo denumit "consum instant" e o prostie. e poate realist ca medie, sau ca medie pe o durata mai scurta, insa "instant" nu e.

Felicitari...insa ca sa fiu si eu carcotas....de unde stiu eu ca pana la cele 4 minute filmate nu ai mers cu 90 mai mult timp :) a.i. BC-ul sa iti arate 5,7.

Acum serios....daca tu esti multumit, asta e cel mai important

• Like 1

acum vreau si eu una :)

in general masinile moderne au consumuri si performante apropiate. Deci daca consumul la i40-ul tau e real, similar va scoate si Mondeo, Insignia si tot neamul lor. Dar de tehnologia Hyundai eu sunt satul, mai ales dupa ce am avut Accent. Iar un prieten dupa ce a trecut de pe C'eed pe Golf 6 a zis ca e incredibila diferenta.

era sa uit: daca gasesc o panta va arat eu consum. Ma bateti doar daca va da cu minus.

Eu nu am facut decat sa expun o realitate .Ce deduc eu aici este ca realitatea nu poate fi acceptata ptr ca nu se vrea a fi acceptata de multi oameni si asta nu doar in privinta unui banal consum de benzina a unei masini.Exista multe realitati cu care ne confruntam insa o mare parte din oameni nu stiu cum sa abordeze aceste realitati.Pana la urma nu trebuie sa creada nimeni nimic.Va doresc toate cele bune si un consum de combustibil asa cum va doriti....))))) :fingerup:

Felicitari...insa ca sa fiu si eu carcotas....de unde stiu eu ca pana la cele 4 minute filmate nu ai mers cu 90 mai mult timp :) a.i. BC-ul sa iti arate 5,7.

Acum serios....daca tu esti multumit, asta e cel mai important

MS. Nu ai de unde sa stii dar dupa cum ai spus si tu daca eu sunt multumit totul este ok.In rest numai de bine.

Exista si foarte multi oameni care accepta fara ezitare informatiile care le confirma convingerile (ca sa nu spun prejudecatile) si gasesc intotdeauna explicatii pentru a le elimina pe cele care le contrazic acele convingeri.

Revenind la oile noastre, tu ai expus o informatie afisata de un dispozitiv (despre care nu stii exact pe ce se bazeaza si ce calcule face), care daca e sau nu "realitate" e o discutie care mai necesita si alte informatii.

Eu unul n-am spus ca e eronata, sau falsa, am spus doar ca nu-i "instanta", si o pot si demonstra.

Daca vrei, pot sa mai carcotesc putin... nici indicatia vitezometrului nu e fiabila. Are o abatere, sistematica, intentionata pe deasupra, probabil acei 130km/h in realitate sunt cam 123-124km/h.

Edited by james kilowatt
  • Like 1

Sunt de acord cu tine si nu consider ca are rost sa intram in vreo polemica.Pur si simplu am postat acest video cu datele care sunt si cam atat.Nu detin vaste cunostinte despre cum calculeaza CB dar eu vad clar ca merg constant cu viteza de” sa zicem ca nu e 130 ci doar 125 la care consumul este de 5,7 iar apoi accelerez pana la 140 , 145 si consumul creste pana la 5,8 apoi revin la viteza de dinainte si consumul este cel care era afisat inainte pe CB adica 5,7.Si sa iti mai spun ceva ””” autonomia consumului masinii mele este ca la un plin de 70 litri parcurg 1230km in regim de condus aproape legal, adica mereu cu maxim 10 km/h decat limita legala.Sigur conteaza si faptul ca mereu sunt singur in masina si nu obisnuiesc sa umplu masina pana la refuz cu tot felul de bagaje.Numai bine.

in general masinile moderne au consumuri si performante apropiate. Deci daca consumul la i40-ul tau e real, similar va scoate si Mondeo, Insignia si tot neamul lor. Dar de tehnologia Hyundai eu sunt satul, mai ales dupa ce am avut Accent. Iar un prieten dupa ce a trecut de pe C'eed pe Golf 6 a zis ca e incredibila diferenta.

era sa uit: daca gasesc o panta va arat eu consum. Ma bateti doar daca va da cu minus.

Vezi tu comparatia ta nu isi are locul .E aberant sa compari accent cu I40. Hyundai i40 este NOUL ETALON HYUNDAI LA NIVEL EUROPEAN

Edited by wyp

dar eu vad clar ca merg constant cu viteza de” sa zicem ca nu e 130 ci doar 125 la care consumul este de 5,7 iar apoi accelerez pana la 140 , 145 si consumul creste pana la 5,8

Asta-i exact partea care mi-a atras mie atentia in clip si care m-a facut sa deduc ca indicatia BC-ului nu e deloc "instanta". Poate la 130 intr-adevar consuma 5.7, asta o pot accepta fara probleme. Insa in perioada de accelerare n-are cum sa consume doar 5.8, si la viteza constanta de 145 tot 5.8. In perioada de accelerare normala (adica accelerezi totusi rapid, nu in doua ore) consumul e MULT mai mare decat la mers constant, insa tie dintr-un motiv sau altul nu ti-l arata. Parerea mea este ca face o medie pe o durata scurta (gen 1min), insa nu e deloc instant.

Mai mult, cand decelerezi consumul ar fi trebuit sa scada mult sub acel 5.7 (poate chiar la 0), insa tu nu vezi pe BC nici asta.

Nici BC-ul meu nu-i mai breaz, de exemplu valorile peste 49l/100km le cenzureaza. Insa realitate insa intr-o accelerare in treapta a 2-a cu pedala la fund consumul instant real sare lejer de 150l/100km. Insa iti dai seama ca multi ar face infarct sa vada asa ceva...

Edited by james kilowatt
  • Like 1

Poate la 130 intr-adevar consuma 5.7, asta o pot accepta fara probleme.

Tocmai la asta m-am si referit eu .Scrie clar in primul post ”””Tocmai am facut un video in care se va vedea consumul masinii mele in regim de autostrada 130 km/h. Klima On.....(ptr cei cu rabdare Vizionare placuta).

Edited by wyp

Sunt de acord cu tine si nu consider ca are rost sa intram in vreo polemica.Pur si simplu am postat acest video cu datele care sunt si cam atat.Nu detin vaste cunostinte despre cum calculeaza CB dar eu vad clar ca merg constant cu viteza de” sa zicem ca nu e 130 ci doar 125 la care consumul este de 5,7 iar apoi accelerez pana la 140 , 145 si consumul creste pana la 5,8 apoi revin la viteza de dinainte si consumul este cel care era afisat inainte pe CB adica 5,7.Si sa iti mai spun ceva ””” autonomia consumului masinii mele este ca la un plin de 70 litri parcurg 1230km in regim de condus aproape legal, adica mereu cu maxim 10 km/h decat limita legala.Sigur conteaza si faptul ca mereu sunt singur in masina si nu obisnuiesc sa umplu masina pana la refuz cu tot felul de bagaje.Numai bine.

Vezi tu comparatia ta nu isi are locul .E aberant sa compari accent cu I40. Hyundai i40 este NOUL ETALON HYUNDAI LA NIVEL EUROPEAN

O fi i40 etalon Hyundai, dar nu e etalon la masini. Iar motorul de 1.6 pe varianta asta nu e etalon, e basic. Ar fi excelent pe compacta i30.

M-am uitat si la filmulet, iar un computer de bord cred ca ar creste consumul instant un pic mai mult de 0.1% in momentul accelerarii, asta daca nu cumva surplusul de turatii e alimentat doar cu aer. O fi real, n-o fi real, pentru mine prea putin conteaza am trecut pe alte marci.

Filmuletul tau imi aminteste de alt film celebru unde protagonist era un Audi A6. Succes cu masina.

Cred ca sunt obiectiv, pentru ca am condus golf 6 mai bine de un an inainte sa-mi cumpar i40: Dupa o saptamana de condus i40, cand m-am urcat iar in golf am avut acceasi senzatie pe care am avut-o cand m-am urcat in accent dupa ce am condus numai golf. Asta spune multe. E senzatia de "ieftin" pe care ti-o da o masina inferioara dupa ce te obistnuiesti cu cea superioara ei. Probabil ar fi la fel daca as conduce un A8 si apoi as reveni la i40. Ca sa intelegi, am mers cu E-ul in Suedia si sincer, i40 (supreme) nu e cu (aproape) nimic mai prejos. "Aproape" pentru ca trebuie sa exclud cutia si ambreiajul, in rest la fel de silentioasa, spatioasa, si cu acelasi feeling premium dat de piele si dotari.

mai james nu ti se pare ca esti prea bun, dute omule si angajeazate la ferari , "bwm" sau la alte marcii premiu ca esti bun nu gluma

O fi i40 etalon Hyundai, dar nu e etalon la masini. Iar motorul de 1.6 pe varianta asta nu e etalon, e basic. Ar fi excelent pe compacta i30.

M-am uitat si la filmulet, iar un computer de bord cred ca ar creste consumul instant un pic mai mult de 0.1% in momentul accelerarii, asta daca nu cumva surplusul de turatii e alimentat doar cu aer. O fi real, n-o fi real, pentru mine prea putin conteaza am trecut pe alte marci.

Filmuletul tau imi aminteste de alt film celebru unde protagonist era un Audi A6. Succes cu masina.

Nu inteleg de ce te ataci asa , si tu si altii....Daca esti frustrat stii tu,,,,,, mai bine te abtii... Eu am specificat ca Hyundai i40 este etalon al marcii hyundai nu si a altor marci .Dar nu ,,,,,ca de asta este Romania unde este ptr ca e plina de atotstiutori care imediat stiu ei ca motorul asta de pe i40 era bun pe i30 samd.

@yozo

Fa tu calculul daca vii de la NASA:

Viteza instantanee - 40km/h

MAF - 161g/s

Lambda masurat 1:12.1

Densitatea benzinei ia-o si tu 750g/l

Edited by james kilowatt
  • Like 1

Cred ca sunt obiectiv, pentru ca am condus golf 6 mai bine de un an inainte sa-mi cumpar i40: Dupa o saptamana de condus i40, cand m-am urcat iar in golf am avut acceasi senzatie pe care am avut-o cand m-am urcat in accent dupa ce am condus numai golf. Asta spune multe. E senzatia de "ieftin" pe care ti-o da o masina inferioara dupa ce te obistnuiesti cu cea superioara ei. Probabil ar fi la fel daca as conduce un A8 si apoi as reveni la i40. Ca sa intelegi, am mers cu E-ul in Suedia si sincer, i40 (supreme) nu e cu (aproape) nimic mai prejos. "Aproape" pentru ca trebuie sa exclud cutia si ambreiajul, in rest la fel de silentioasa, spatioasa, si cu acelasi feeling premium dat de piele si dotari.

nu zic nu, o fi o masina buna, poate mai buna decat Golf 6 (nu sunt mandru de ea, nici macar nu e a mea, e de serviciu). Dar cred ca exagerezi cand o compari cu E Klasse. Nici macar nu cred ca sunt in aceeasi categorie. Ca sa compar mere cu mere, as lua oricand un Passat in locul unui i40 (desi cum conduc eu in oras in mare parte as opta pentru o compacta).

Ideea e ca de multe ori utilizatorii unei masini sunt subiectivi si a lor e cea mai buna. De curiozitate o sa vad daca a fost testata de Top Gear sau altii mai priceputi sa vad ce parere obiectiva au aia.

As putea sa fac si eu un test drive cu una de la Hyundai sa vad ce e asa SF la ea, dar cred ca un test facut de profesionisti clarifica multe.

Nu inteleg de ce te ataci asa , si tu si altii....Daca esti frustrat stii tu,,,,,, mai bine te abtii... Eu am specificat ca Hyundai i40 este etalon al marcii hyundai nu si a altor marci .Dar nu ,,,,,ca de asta este Romania unde este ptr ca e plina de atotstiutori care imediat stiu ei ca motorul asta de pe i40 era bun pe i30 samd.

nu e bre nicio frustrare, dar nu pun botul la filmulete cu pixel albastru. Si nici nu ma apuc sa pun filme cu masina mea fabuloasa (sau nu). Pacat ca motorasul tau nu se vinde si in Romania, isi dadeau si altii cu parerea.

PS: in general motoarele de 1.6 pe benzina (fara turbo) in clasa medie sunt cumparate pentru flote. Are si Mondeo unul, cred ca si Insignia. Utilizatorii individuali nu sunt foarte tentati de ele. E o metoda de stimulare a angajatilor: primesc o masina din categoria superioara, dar ieftina pentru companie. Toate astea pentru mandria celui care o conduce. E marketing.

Vezi si topicul cu consum de i40 diesel, consumul tau de benzinar ii face de ras. Daca ii mai pui si gaz, mergi gratis.

Si nu vorbesc germana. Tu vorbesti chineza?

nu zic nu, o fi o masina buna, poate mai buna decat Golf 6 (nu sunt mandru de ea, nici macar nu e a mea, e de serviciu). Dar cred ca exagerezi cand o compari cu E Klasse. Nici macar nu cred ca sunt in aceeasi categorie. Ca sa compar mere cu mere, as lua oricand un Passat in locul unui i40 (desi cum conduc eu in oras in mare parte as opta pentru o compacta).

Ideea e ca de multe ori utilizatorii unei masini sunt subiectivi si a lor e cea mai buna. De curiozitate o sa vad daca a fost testata de Top Gear sau altii mai priceputi sa vad ce parere obiectiva au aia.

As putea sa fac si eu un test drive cu una de la Hyundai sa vad ce e asa SF la ea, dar cred ca un test facut de profesionisti clarifica multe.

nu e bre nicio frustrare, dar nu pun botul la filmulete cu pixel albastru. Si nici nu ma apuc sa pun filme cu masina mea fabuloasa (sau nu). Pacat ca motorasul tau nu se vinde si in Romania, isi dadeau si altii cu parerea.

PS: in general motoarele de 1.6 pe benzina (fara turbo) in clasa medie sunt cumparate pentru flote. Are si Mondeo unul, cred ca si Insignia. Utilizatorii individuali nu sunt foarte tentati de ele. E o metoda de stimulare a angajatilor: primesc o masina din categoria superioara, dar ieftina pentru companie. Toate astea pentru mandria celui care o conduce. E marketing.

Nu se vinde pe I40,dar il poti testa pe un I30 sau pe IX35.

• Like 1

Il face de ras ptr ca eu stiu sa merg cu o masina care sa poata consuma putin ,aici ma ajuta si drumurile si experienta !!!Iar daca merg pe gratis,cinste mie .Aroganta ta ma repugna.Sincer sa fiu m-am saturat de mitocanii de doi lei din partea ta.Esti setat sa nu accepti ca eu pot merge cu masina mea cu acel consum relatat mai sus in REGIMMMMMMMMM DE AUTOSTRADA . Si nu inteleg inca un lucru ””” de ce bati campii pe forum si in topicul deschis de mine ca nici macar nu detii un model de Hyundai i40 ca sa poti fi la obiect , vezi tu ”„teoria e teorie si practica este practica...!!! Iti raspund tot eu !!! esti bagator de seama la fel ca multi altii !!! Numai bine.

Pai vezi tu bre, eu pot sa fac ce vreau si chiar fac .Numai bine

Edited by wyp
  • Like 1

Poate WYP a resetat consumul mediu chiar inainte de a incepe filmarea, caz in care consumul mediu aratat in video este relevant. Daca nu l-ai resetat, atunci ce ne arati in video este un consum mediu pt ultimii xxx km facuti de la ultima resetare. Pentru a ne lamuri cu totii, cand ai timp, faci un test cu resetarea computerului din mers, la viteza de 130 km/h, astepti 10-15 sec si vezi valoarea afisata. Sau, mai simplu, apesi pe "Trip" pana apare consumul instant la viteza respectiva. Si daca ramane tot 5,7 nu pot decat sa sper ca voi ajunge cat mai repede la 100.000 de km-acum am 10.000km si consumul la 130km/h se apropie de 7

Haideti sa dezbatem paririle/ideile/metodele/teoriile si nu oamenii/gusturile/"placerile" lor.

• Like 2

Cea mai mare greseala e sa te iei dupa ce zice top gear... Pentru ei masinile supreme sunt aston martin si ford. Sunt niste mascarici care nici macar nu stiu sa conduca. Merita vazuti doar ca emisiune de divertisment.

• Like 1

Eu cred ca ideea de a compara consumurile doar pe baza masinii si a motorizarilor e una cam aproximativa.

La mine, cu aceeasi masina, acelasi sofer si acelasi motor, diferenta de consum pe autostrada intre pneurile eco plasticoase de vara (michelin eco energy saver) si cele de iarna (bridgestone blizzak LM35) e de aprope 1L, ambele la aceleasi dimensiuni ( cele minime pentru modelul meu).

Prin urmare, unuia care are fix aceeasi masina ca mine, insa are niste pneuri mai mari, mai ne-eco (in general pneurile cu adevarat performante nu-s prea eco) si mai sensibil late, si cu vreo 0.3 bari mai moi (ca sa nu-i zdruncine rinichii, la ce talon are :D), si mai si are clima setata la 16 grade si nu la 23 ca mine (si mai mult eu sunt in Be unde sunt 15 grade afara si el e-n Romania unde-s 35... sau -15), si mai difera inca vreo doua detalii, gen un ulei (sau adivitiv) mai vascos ca sa nu-l consume, sau poate un suport de biciclete uitat pe portbagaj... sau un pachet de drumuri grele ceva, care modifica garda la sol, consumul meu s-ar putea sa i se para SF sau plin de pixeli albastri.

In materie de consum detaliile fac diferenta.

Edited by james kilowatt
  • Like 2

Il face de ras ptr ca eu stiu sa merg cu o masina care sa poata consuma putin ,aici ma ajuta si drumurile si experienta !!!Iar daca merg pe gratis,cinste mie .Aroganta ta ma repugna.Sincer sa fiu m-am saturat de mitocanii de doi lei din partea ta.Esti setat sa nu accepti ca eu pot merge cu masina mea cu acel consum relatat mai sus in REGIMMMMMMMMM DE AUTOSTRADA . Si nu inteleg inca un lucru ””” de ce bati campii pe forum si in topicul deschis de mine ca nici macar nu detii un model de Hyundai i40 ca sa poti fi la obiect , vezi tu ”„teoria e teorie si practica este practica...!!! Iti raspund tot eu !!! esti bagator de seama la fel ca multi altii !!! Numai bine.

Pai vezi tu bre, eu pot sa fac ce vreau si chiar fac .Numai bine

"bre" e marca inregistrata, foloseste altceva. Eu am zis la obiect ca filmarea ta ridica semne de intrebare, si nu sunt singurul. Si toti am avut argumente.

Dar tu esti asa plin de tine si de masinuta ta ca vrei sa fie romanii dati pe spate de alegerea ta inteligenta. Si te miri ca unii pun semne de intrebare la un test stupid in care tu accelerezi dar consumul nu creste (Hyundai a batut legile fizicii, felicitari).

Semnele tale de exclamare indica frustrare si nervozitate, nicidecum limbajul meu. Zidari cu pretentii de occident am mai vazut, nu esti primul.

Si daca vrei sa comenteze doar cei cu masina ca a ta, o sa vorbesti singur ca 1.6 GDI nu gasesti in Romania. Daca vrei sa imi mai faci complimente, da-mi pe privat.

gata, nu mai bat campii cu pareri personale:

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=18566

consum oficial 5.4 extraurban. Oare l-au testat la 130 cu clima on cand au scos consumul asta?

Cea mai mare greseala e sa te iei dupa ce zice top gear... Pentru ei masinile supreme sunt aston martin si ford. Sunt niste mascarici care nici macar nu stiu sa conduca. Merita vazuti doar ca emisiune de divertisment.

ai dreptate, e emisiune de divertisment. Dar testele de pe site nu le fac ei, au o echipa profesionista care nu se tine de bancuri.

Si mai sunt site-uri care testeaza tot ce misca. Nu zic ca aia sunt zei si trebuie sa te uiti in gura lor intotdeauna, dar tinuta de drum a unei masini o testeaza mai bine ei pe circuit decat mine in drum spre Brasov. Iar pilotajul unei masini nu inseamna doar cat de repede poti merge in linie dreapta, e ceva stiinta in spate. Pe care soferii amatori (ca mine) nu o au la nivelul unui pilot.

si cand te gandesti ca toata discutia asta a pornit de la faptul ca ce se arata in filmulet este consumul mediu ..

daca mai apesi o data pe tasta "DISP" de pe volan iti apare si consumul instantaneu (o bara orizontala care devine alba.."se umple")

o sa vezi ca atunci cand accelerezi, fie si de la 120 la 130, sare in 20-30l

my 2 cents

• Like 1

"bre" e marca inregistrata, foloseste altceva. Eu am zis la obiect ca filmarea ta ridica semne de intrebare, si nu sunt singurul. Si toti am avut argumente.

Dar tu esti asa plin de tine si de masinuta ta ca vrei sa fie romanii dati pe spate de alegerea ta inteligenta. Si te miri ca unii pun semne de intrebare la un test stupid in care tu accelerezi dar consumul nu creste (Hyundai a batut legile fizicii, felicitari).

Semnele tale de exclamare indica frustrare si nervozitate, nicidecum limbajul meu. Zidari cu pretentii de occident am mai vazut, nu esti primul.

Si daca vrei sa comenteze doar cei cu masina ca a ta, o sa vorbesti singur ca 1.6 GDI nu gasesti in Romania. Daca vrei sa imi mai faci complimente, da-mi pe privat.

gata, nu mai bat campii cu pareri personale:

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=18566

consum oficial 5.4 extraurban. Oare l-au testat la 130 cu clima on cand au scos consumul asta?

ai dreptate, e emisiune de divertisment. Dar testele de pe site nu le fac ei, au o echipa profesionista care nu se tine de bancuri.

Si mai sunt site-uri care testeaza tot ce misca.

mcostin Exista o vorba in popor pe care cred ca deja o stii , ca doar esti atotstiutor , (deci ma opresc aici asa plin de mine) . In primul rand trebuie sa detii un Hyundai i40 apoi sa incerci sa discuti civilizat nu sa cauti mereu sa fii arogant . Eu am postat un video in care se vad niste cifre nu fac eu nimic altceva cu acest video si nu te opreste nimeni , pe tine sau pe altcineva sa iti spui o parere dar trebuie sa discuti civilizat fara arogante de doi lei si nici nu trebuie sa fii de acord cu acest consum Vezi tu ””” mcostin ”””

Vupea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acriiiiiiiiii .Numai bine .

Edited by wyp
  • Like 1