Jump to content
Sign in to follow this  
BIGRED1984

Bucuresti - Praga

Recommended Posts

Salutare,

Vara asta am fost in excursie prin Europa pe traseul

Bucuresti - Sibiu- Arad-Budapesta (2np cazare) - Viena (2np) - Praga (2np)- Bratislava (1np)-Oradea-Cluj-Napoca(1np)-Sibiu-Bucuresti. (~2800 km)

Pot sa va spun ca a fost foarte interesant, drumul bun in mare parte.

(de evitat :

iesirea pe la Arad+Nadlac, daca stiam ce aglomeratie e acolo, alegeam alt punct de trecere

autostrada Praga-Brno, e in lucru pt. urmatorii ..x ani).

Vignete le-am luat imediat dupa granita, in fiecare tara.

Pe viitor as incerca un drum la Geneva, tot n-am vazut Elvetia, ceva recomandari de drum ?

L.D.

Edited by BIGRED1984

Traseul clasic e prin Munchen-Dornbirn-Zurich-Geneva.

Eu am facut bucatica asta, e destul de frumos. Daca decizi sa iesi de pe autostrada (de ex in zona lacului Constantz) ai grija sa ai rezerve de timp, deoarece elvetienii daca au un tractor in fata merg dupa el 20km fara sa depaseasca. Si da, au si ei tractoare.

La trecerea de frontiera dintre Austria si Elvetia a fost singura data cand m-au pus sa deschid portbagajul, de 13 ani de cand sunt plecat din Romania. Am trecut frontiera cu Elvetia si acum 10 ani, cand Elvetia nu era in Schengen, insa acum cand sunt nu doar ca m-au pus sa deschid portbagajul, insa mi-au cerut si sa scot totul din el. Mai mult, vamesul nu vorbea decat germana, nicio alta limba de circulatie internationala (si nici macar vreuna din celelalte limbi oficiale ale Elvetiei). Am calatorit in multe tari, inclusiv asa, mai putin dezvoltate, si n-am mai dat inca peste asemenea specimene.

Pe de alta parte zona e foarte frumoasa si ai ce vedea pe traseu, merita si merita sa ai timp sa te opresti.

• Like 1

Am patit si eu acelas lucru in vama elvetiana nu au vrut sa vorbeasca franceza, engleza am stat cu mainile pe volan verificat singurul rucsac din portbagaj in detaliu actele personale ale masinii numai aberatii . Aia a fost ultima data cand am mai mers in Elvetia au o tara frumoasa dar nu este singura .