Jump to content
georol

Termen livrare auto nou

Recommended Posts

Rabdare, cu cafea si tutun :D

maine ,12.06.2007 mi au zis sa ma duc sa o ridic pe la 16

Salut fratilor. Sunt bucuros sa aud pe aici despre livrarea corecta a masinilor de catre dealeri.Eu bunaoara incep sa-mi ies din minti cu asteptarea livrarii.Mi-au zis "stai linistit domnule ca in 5-21 zile o luati".Am ajuns la 17-a zi de asteptare si ei imi zic ca masina mea(1.5crdi)e inca in zona libera si nu pot sa-i faca vama din cauza ca nu are ATR-ul,cica nu e de vina dealeru,ci birocratia de acte.Nu prea imi vine sa cred dar nu am altceva ce face decat sa astept.Imi spune si mie cineva cum sa procedez mai bine incat ca vor intarzia cu livrarea?

Noi nu scriem cu sh si tz. De asemenea, folosim semne de punctuatie si obisnuim sa punem cratima unde trebuie.

depinde cum ai luato pf sau pj (persoana juridica),daca e pf ai o sansa cu opc-ul,spune le poate obti ceva in plus

deocamdata esti in termenul dat

nu inteleg de ce te agiti atat

Mai deunazi am vazut o doamna care tot incerca sa-l determine pe un dealer (al unei marci auto "sora si prietena") ca ea ar vrea masina in vreo cateva zile, ca ea plateste cash integral, samd.

Si asta in conditiile in care omul, dealtfel de foarte mult bun simt, incerca sa-i explice ca sunt stabilite niste termene/date foarte precise la care se lanseaza comenzile de importatori, precum si altele de livrare.

Eu inteleg frustrarea unora sau dorinta de a o cumpara cat mai repede, dar nu trebuiesc uitate si constrangerile fabricarii si livrarii unei masini.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, si eu la randul meu (ca noi toti dealtfel) am trecut prin acest proces si am frematat si tropait pe loc cu dorinta de a veni masina cat mai reprede, dar am senzatia ca uneori pretentiile sunt prea mari (mai ales in cazul la care ma refeream, in conditiile unei masini noi, cu un pret foarte atragator si cu o cerere peste asteptarile importatorului de la noi si probabil si ale producatorului respectiv)

Haideti sa ne oprim un pic, sa inspiram adanc, sa ne gandim ca durata de onorare a unei comenzi de RS8 este de peste 12 luni si sa ne mai relaxam un pic.

Zau asa !

In sfarsit sunt membru legitim. Azi am intrat in posesia mult asteptatului ACCENT 1.6 GLS M/T FULL WINE RED. Plata am facut-o in 27.05, iar livrarea azi 13.06.

P.S. Nu sunt supestitios.

Edited by silversf

Ehehehe,sa ai noroc de ea,asteptam impresii...

.... FULL WINE RED.....

din cate inteleg eu....ai de unde sa faci cinste....la toata suflarea forumista

:D

Azi am intrat in posesia mult asteptatului ACCENT 1.6 GLS M/T FULL WINE RED.

S-o stapanesti sanatos, multi kilometri fara evenimente neplacute! :fingerup:

Mersi de urari, cat despre WINE RED sau RED WINE ar fi cam 390 litri de baut (cam cat incape in portbagaj) ca tot ce-am avut de tinut prin masina sunt bagate langa roata de rezerva. Nevasta-mea m-a si luat la rost: "la ce ne-a trebuit masina asa mare, nu vezi ca portbagajul e gol".

Salut

Am si eu o problema si vreau sa stiu daca asa se procedeaza sau, mi se intampla mie.

Masina mea trebuie sa vina (dupa 1 luna si de asteptare in care au fost muuulte probleme)

Ideea este ca se afla in zona libera la Giurgiu, dar .. din spunsele agentului .. citez:

"Masina este in zona libera la Giurgiu

Problema este ca reprezentanta Hyundai din Bucuresti este plina ca nu si-au ridicat reprezentantele din tara masinile, si din acest motiv trebuie sa asteptati.

Noi nu puteam sa o aducem direct din Z.L., politica firmei e sa treaca prin Bucuresti"

Stie cineva de aceasta situatie ?

Daca ma poate lamurii un reprezentant, este perfect.

Am inteles ca este o chestie de pe o zi pe alta, daca acum se aproba sa vina, maine e in Buc, pomaine e in CT.

Ajutati-ma va rog... :)

Tot ce pot sa iti spun eu e ca masinile mai intai trebuie sa treca prin Bucuresti, asta o stiu de cand mi-am luat masina. Am fost acum 1 saptamana in service in Expozitiei si era plin parcul de masini. Este posibil sa fie asa cum zic ei.

Sa inteleg ca eu trebuie sa astept pana se goleste parcul, ca apoi sa imi vina masina ... ?

Hyundai sucks :wall:

Edited by Speedy

Nu pana se goleste parcul, doar pana se face un pic de loc. :D

Nu cred ca este o chestiune de pe o zi pe alta, ca sunt mai multe formalitati de indeplinit si nu depind toate de HAR.

In februarie era nevoie de 9-10 zile din Z.L. Giurgiu pana la client.

La Craiova unul dintre dealeri are mai multe masini in stoc in prezent (niveluri de echipare care se vand mai bine) pe care le livreaza practic pe loc.

Edited by RaZoR-07

Abia am asteptat un raspuns ca sa plusez: daca tin masina in parcare si pe langa RCA, CASCO, impozit, verificare anuala pentru a nu pierde garantia, mai pun si deprecierea pe an a masinii de, sa zicem, 600EUR ajungem la o suma de aproape 4.5 mil. lei lunar. Asa ca daca nu ma lasati in pace o sa mai plusez.
Desi acum 2 ani am starnit valuri de proteste din partea colegilor cum ca as exagera cand afirmam aici ca as estima o cheltuiala cu masina de 270RON/luna fara sa o misc din parcare, se pare ca atunci eram... optimist =))

Haideti sa va spun cat am cheltuit cu Accent-ul pe luna, fara sa iau in calcul deprecierea in timp a masinii si fara sa iau in calcul combustibilul:

473 RON/luna :wacko:

Daca iau in calcul si deprecierea masinii, conform celor de la CASCO, ar rezulta inca o pierdere de:

354RON/luna :wacko:

Deci 450RON/luna estimat de mine acum 2 ani s-a concretizat in:

827RON/luna :wacko:

Reiterez: masina in Romanica e o necesitate sau mai degraba o cheltuiala? (vis-a-vis de puterea noastra de cumparare)

P.S. Sa-i spun nevestii de postul asta al meu ? :D

P.S. Daca aveam rabdare 2 ani acum imi luam, de 12000EUR initial+5000EUR cheltuiti, o mandrete de Kia Cee'd. Oops! De i30. Asta daca nu mai pun la socoteala si cheltuiala pe motorina, bani cu care imi permiteam azi un Santa Fe cu care i-as fi facut in ciuda sefului.

De forum! :D

Ha ha , flomar dar vad ca esti insistent cu masini noi, eu m-am convins ca nu merita... sh sa fie de acu' inainte

Daca aveam rabdare 2 ani acum imi luam, de 12000EUR initial+5000EUR cheltuiti, o mandrete de Kia Cee'd. Oops! De i30. Asta daca nu mai pun la socoteala si cheltuiala pe motorina, bani cu care imi permiteam azi un Santa Fe cu care i-as fi facut in ciuda sefului. De forum! :D
As vrea eu! Cum seful nu poate fi niciodata egalat, am si gasit greseala :D. Nu pot adauga la total si suma datorata devalorizarii masinii. Deci: 12000EUR initial+3150EUR cheltuiti (fara devalorizarea masinii)+1150EUR motorina = ...nici macar de un Kia Cee'd diesel :sad:

Asa ca raman la pararea de mai sus a lui @torvalds: mai bine un second-hand!

Si acela... Hyundai Accent =))

Ce masina faina am... :D

flomar ca sa avem amundoi masini SH hai sa facem schimb, a ta cati km are ? :p :p :p

Nu stiu ce s-a mai intamplat pe forum in ultimele 2 zile si daca e vreun subiect "incins" , dar va provoc eu :D

Folosesc acest topic pentru ca pe el sunt si precedentele 2 mele calcule legate de cheltuiala cu masina mea, Hyundai Accent CRDi, daca as fi tinut-o in parcare !

In timp ce cu totii asteptam nerabdatori primele loturi mari de Hyundai Accent (5-6 luni !!!) m-am apucat sa anticipez cheltuielile lunare cu noua masina, mai putin cheltuiala cu motorina :wacko:

Ulterior, pe baza cheltuielilor efective, a rezultat:

Data__________Valoare____Durata______Media lunara

23.08.2006_______0 lei_____0 luni_______270 lei/luna = valoare anticipata

12.10.2008____8402 lei____24 luni_______350 lei/luna = valoare cheltuita dupa 2 ani

08.04.2011___19733 lei____54 luni_______365 lei/luna = valoare cheltuita dupa 4 ani si jumatate

Bineinteles ca la vremea aceea lumea a sarit indignata cum ca valoarea anticipata ar fi fost exagerata si ca probabil mi se tragea de la asteptarea masinii ;)).

Astazi insa practica dovedeste ca am fost... optimist :blink:

Mentionez ca NU am schimbat nicio piesa pe bani (5 ani garantie), NU am nicio imbunatarire pe masina (xenoane, etc.), intr-un cuvant o simbioza intre un om cumpatat si o masina ascultatoare :D

Pentru conformitate aveti aici si aici precedentele mele comentarii/calcule. In 2008 am avut o greseala: media nu a fost de 473 lei/luna, ci de 350 lei/luna. Asta pentru ca atunci luasem in calcul si RCA+CASCO pe care tocmai il platisem, desi era aferent anului care urma.

Astept "cu emotie" contrele: :comp:

Acum aproape 7 ani am creat rumoare pe forum cu valoarea mea estimata a o cheltui lunar cu noua masina daca as fi tinut-o in… parcare. Ce vreti! Ma plictiseam asteptand mai bine de 5 luni ca sa-mi vina masina… Ce vremuri! :wink:

Date actualizate:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.10.2008____8402 lei____24 luni_______350 lei/luna = valoare rezultata dupa 2 ani

08.04.2011___19733 lei____54 luni_______365 lei/luna = valoare rezultata dupa 4 ani si jumatate

06.04.2013___28692 lei____78 luni_______368 lei/luna = valoare rezultata dupa 6 ani si jumatate

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cheltuiala de mai sus nu contine consumul de combustibil si nici devalorizarea masinii.

Am schimbat la ea, contra cost, 4 amortizoare, 4 placute de frana, 2 discuri pe spate, 2 bielete antiruliu si 1 acumulator. Spun asta ca sa nu se creada ca piesele de schimb ar reprezenta o pondere insemnata in cheltuiala.

Raman ca acum 7 ani cu credinta ca in Romania nu ne putem bucura de masina ca fiind o necesitate, ci mai degraba traim cu spectrul ca e o corvoada.

Totusi: :drive:

12.10.2008____8402 lei____24 luni_______350 lei/luna = valoare rezultata dupa 2 ani

08.04.2011___19733 lei____54 luni_______365 lei/luna = valoare rezultata dupa 4 ani si jumatate

06.04.2013___28692 lei____78 luni_______368 lei/luna = valoare rezultata dupa 6 ani si jumatate

Cheltuiala de mai sus nu contine consumul de combustibil si nici devalorizarea masinii.

Update:

08.04.2014 33847lei 90luni 376 lei/luna

In sfarsit am depasit... valoarea masinii cumparate acum 7½. Asta pentru ca am facut o cheltuiala de 7350 eur pe masina si inca una de 5150 eur pe motorina. :comp:

Totusi... :drive:

Edited by flomar

Colegul @Teodoreanu dorind sa afle cum mai stam, eu si utilajul, m-am urnit ca sa fac putina contabilitate. Astfel:

13.03.2019 63607 lei 149 luni 427 lei/luna = valoare rezultata dupa 12 ani si jumatate

Interesant tabelul chiar si pentru mine :D Probabil trebuia sa o schimb dupa maxim 10 ani pentru ca incepe sa coste mai mult :)

Avem 130300 km, as zice ca 75% facuti prin oras. Cu 7900 litri de motorina consumata am iesit la un onorabil 6,1 litri/100km. Nu stiu in continuare ce e aia joja de ulei, in ciuda drumurile scurte si a temperaturilor mai joase din Brasov care nu avantajeaza deloc propulsorul din sala motoarelor.

P.S. Acum 12 ani sef forum imi spunea ca pe luneta sticker-ul nu ar fi vizibil. Da, dar macar e rezistent ;)) :

post-269-0-77080600-1552504042_thumb.jpg

:drive:

• Like 2

426 lei/luna, fara motorina, dupa 14 ani :D

Rectific: trebuia s-o schimb dupa 8 ani :p

Dar acum astept hidrogenu' ;))

Clipboard01.jpg.40aebf699295390fed23992669913ced.jpg

Si totusi... :drive:

• Like 1

Tocmai ce urmaream o emisiune in care un nene spunea ca masina devine o povara daca valoarea cheltuielilor depaseste 6 luni de venituri asa ca... m-am pus pe calcule :biggrin:

12000eur valoarea initiala a masinii, 16750eur valoarea cheltuielilor,  9650eur motorina dupa 15 ani. Rezulta o cheltuiala de aproximativ 1000 lei/luna in conditiile in care nu m-am zgarcit la inlocuiri de piese si platesc Casco in continuare. Nu ma dau in vant dupa o masina noua mai ales ca Accent-ul isi vede de treaba. Tehnologiile au avansat, masinile actuale sunt mult mai sigure, insa pe de alta parte e greu sa gasesti un mecanic bun, darmite un priceput la hibride sau electrice samd.

2021.jpg

• Like 1