Jump to content
marius.zadara

DIY - MagnoFuel - Hyundai Accent CRDi

Recommended Posts

Pentru cei care doresc sa isi monteze un set MagnoFuel, mai jos aveti un tutorial privind montajul sau pe un Hyundai Accent, 2007, CRDi. Mentionez faptul ca desi in aparenta este un montaj simplu, de "joaca de copii" dupa cum producatorul spune, in cazul acesta nu a fost nici pe departe, cel mai mult timp luandu-mi accesul la conductele de combustibil. Montajul produsului in sine nu a durat mai mult de 10 minute.

Scopul acestui tutorial nu este acela de a face publicitate produsului, nici de a relua discutia despre eficienta (sau nu) a acestuia, discutie pe care va invit sa o purtam in cadrul acestui topic. Daca insa va hotarati sa vi-l montati, aveti un tutorial care sa va spuna cum am procedat eu, nefiind insa raspunzator de lucrul mainilor Dumneavoastra. Dupa cum am mentionat si in document, ceea ce faceti veti face pe propria raspundere.

Va stau la dispozitie pentru orice neclaritati sau intrebari le aveti.

Spor la treaba.

MagnoFuel - Hyundai Accent CRDi.pdf

• Like 1

A meritat investitia? S-a redus intr-adevar semnificativ consumul de motorina? Daca da, cu cat?

Am primit si eu oferte pentru acest produs, dar sincer am avut dubii in ceea ce priveste eficienta lui.

Este prematur sa discut despre eficienta atata timp cat nici macar 1000 km nu am de cand i-am montat si cu atat mai putin am trecut de perioada recomandata de catre producator ca minima pentru a observa unele efecte. Cateva schimbari (in bine) s-au produs imediat, iar pe ele le-am mentionat in topicul "Zona Verde" (mai exact aici). Nu doresc sa le reiau aici, scopul acestui topic este legat exclusiv de montaj.

Nope. Nici pentru diesel.

S-ar putea sa funcționeze pe motoarele cu dilitiu.

Edited by james kilowatt

@Ignat, motoarele cu dilitiu sunt depasite, nu te lua dupa oamenii rai :) Da, este compatibil si cu motoarele pe benzina, dupa cum afirma producatorul, procedura de montaj fiind aceeasi.

@Ignat;

Dupa cum ti-a spus si colegul @ james acest produs a fost fabricat in special pentru masinile Tesla unde se monteaza pe tur si retur.

Edited by pringles

Eu știam ca la jegurile alea de la tesla te lasă fără garanție dacă umbli la eșapament! Chipurile interferează cu sistemul de depoluare...

Edited by james kilowatt

Da, da! Mare dreptate ai. Nu am citit manualul de montaj pana la capat. Acum am vazut. Cica nu mai da nici cu fum si ajuta foarte mult la economia de combustibil.

Pai cică au fost implicați în dieselgate. Unii zic ca au fost instalați de serie pe vw diesel vândute în US, ca sa treacă testul de emisii. Însă cam după un an se demagnetizeaza și își pierd eficacitatea, și de aia când epa a re-verificat mașinile au ieșit neconforme.

Eu de aia ziceam ca nu merge pe diesel, se demagnetizeaza și își pierd proprietățile

Nu stiti ce vorbiti mai. Merg pe accent si la diesel si benzina - numai ca masina trebuie sa aiba scut metalic, altfel nu e cusca Farraday completa si se demagnetizeaza in timp.

Acum astia de la VAG au inlocuit magnetii cu piesa aia din plastic, asa-numita "egalizator de flux" care nu se mai demagnetizeaza, si le-a facut la loc conforme si economice!

http://www.autostrada.md/stiri/vw-arata-cum-va-repara-bresa-gasita-in-urma-scandalului-dieselgate-foto

Pana mea, in loc sa se faca de cacao puteau sa schimbe si ei magnetii pe sest la revizie si gata pana dezvoltau egalizatoarele de flux, da' au fost si calici, ca de obicei...