Jump to content
mrsvsl

Ati adaugat vreodata ulei in motorina? De care si cat?

Recommended Posts

Salutare!

Am auzit voci care spun ca e bine de adaugat ulei in motorina, ajuta la lubrefiere... si ca e chiar benefic pt motor, ii creste durata de uzura si ii prelungeste viata...

Uitati si aici de ex. :

Intrebarea mea este:

A folosit cineva pe Accent 2003 1.5 CRDi? in ce proportie?

Mc.

Uleiul este ok la cele non euro sau maxim euro 2.

De la 3 in sus sunt tolerante foarte mici si nu o faca decat sa scoata fum ca la nebuni.

Uleiul sa il pui in motorina tre sa fie foarte bine filtrat, sa aibe densitatea si consistenta motorinei.

Daca il pui simplu innebunesti si pompa de injectie care va trage mai greu sa il impinga cat si injectoarele.

Lumea mai baga uneori ulei 2T si in motoare dupa Euro2. Daca e bine sau nu e greu de spus, exista multe legende urbane, putine informatii verificabile.

Vezi pe citroen cum folosesc baietii de acolo uleiul si ce sistem de filtrare au.

Daca ar fi asa simplu si usor de folosit....

EDIT: si ei super filtrat il folosec pe euro 2, dar nici o data nefiltrat.

Edited by sisica

Mai degraba as baga Duralube decat asta, dar si ala cu mana tremuranda nefiind 100% convins de eficacitate. Prefer mereu sa iau un ulei de motor bun decat sa ma leg la cap cu afirmatii pe care nu le pot verifica, asa cum zice @James. Regula de baza ramane aceeasi: revizii la timp, cu produse bune, si utilizare corecta.

www.tutorialelogan.ro

Vezi aici, a folosit 2T.

A incercat si cu ulei de floarea soarelui combinat cu benzina si naftalina.

cred ca, acum cand tehnologia e atat de evoluata, la chestia asta cu uleiul in motorina recurg mai ales cei care au "surse alternative" de motorina.

eu stiu cativa posesori de logan care folosesc motorina din surse "alternative" (nu dau bani pe ea!). si-au distrus injectoarele si alte alea rand pe rand dar, la recomandarea mecanicilor, pun ulei in motorina aia moca si continua hora. baietii fac jdemii de km si zic ca se merita atata timp cat motorina e moca!

Asta pentru ca, intial, motoarele diesel au fost proiectate sa mearga cu ulei de arahide...