Jump to content
wyp

Xenon aftermarket

Recommended Posts

Salut :hmm: .As vrea sa stiu daca a montat cineva xenon aftermarket pe Hyundai i40 . :hmm: iar daca are cineva montat poate sa imi spuna si cum se comporta .Intentionez sa montez asa ceva pe masina mea si vreau sa stiu daca se poate monta deoarece eu am trimis un mail unei firme care se ocupa cu asa ceva si mi-a raspuns ca trebuie sa merg cu masina la ei ptr a vedea daca se poate monta pe modelul acesta de masina.Multumesc :hmm:

• Like 1

Si de unde obtii adaptorul?

Pe fundalul adaptorului este site-ul unde poti gasi adaptorul.

50 ron setul.

salut,

intr-adevar ai nevoie de adaptorul din poza. eu am montat in Dec 2014 cand masina avea deja 20.000km. acum am 46.000km fara nici un fel de probleme.

recomand montarea, schimba total condusul noaptea. mult mai odihnitor fata de becurile halogen standard.

estimez ca ar trebui sa ma tina becurile undeva la 50-60.000 de km iar cele de schimb ma costa 120 ron perechea, deci aproape cat niste becuri halogen foarte bune.

• Like 1

Salut.Eu m-am hotarat sa montez un astfel de kit.O sa fac asta luna viitoare cand merg la mare.Avand in vedere ca trec prin BUCURESTI ma gandesc ca nu dureaza chiar atat de mult montajul ...O sa postez la intoarcere impresiile.Numai bine.

Salut.

Nu poti estima cati anume km te vor tine becurile. Ele sunt normate la ore de functionare si numar de aprinderi. Daca mergi cu farurile aprinse continuu,te vor tine putin.

Bafta!

• Like 1

Salut.Eu m-am hotarat sa montez un astfel de kit.O sa fac asta luna viitoare cand merg la mare.Avand in vedere ca trec prin BUCURESTI ma gandesc ca nu dureaza chiar atat de mult montajul ...O sa postez la intoarcere impresiile.Numai bine.

Salut. Ai reusit sa montezi xenon? Si eu as fi interesat pentru ca mi se pare obositoare lumina de "stoc" a farurilor si chiar se simte diferenta mare fata de vechea masina, un accent, la care pusesem becuri Philips extreme vision, cu lumina alba.

Salut. Inca nu am montat xenon..In 2 saptamani plec in Romania si atunci o sa montez cu siguranta Cred ca in Bucuresti la firma la care face referire colegul Claudiu-Spi in poza mai sus cu adaptorul ptr ca merg si pe litoral si daca tot e in drum ptr o ora pot sa ma abat de la drum..O sa revin cu impresii.Eu am schimbat pana acum vreo 6-7 seturi de becuri dar degeaba nu sunt nici unele bune ( spun asta ptr ca stiu cum e becul xenon fata de halogen ca am avut xenon pe bmw si nu se compara).Ma gandeam sa iau farurile cu totul de pe Ebay dar costa doar unul second cam 400-450 euro si nu merita plus montaj si alte alea .Oricum abia astept sa vad rezultatul, ptr 100 euro kitul chiar merita sa incerc plus ca politia nici nu se uita la masinile acestea noi de ultima generatie(sunt oricum lupe si nu bat farurile aiurea), iar daca iau amenda asta e, mi-o asum.Poate o sa pun si pe farurile de ceata, mai ma gandesc.In rest numai de bine.Pe curand.

Edited by wyp

Va salut !!! Tocmai ce am revenit din concediu si inca de la plecarea din Austria spre Romania am reusit sa fotografiez pe CB un nr frumos de km si am zis ca merita sa va arat si voua. Am ajuns si sa schimb luminile stock cu xenon .Despre xenon pot spune ca sunt f f f multumit ( am avut timp sa le testez caci le-am montat in Bucuresti pe cand mergeam la mare)am deja cam 5000km parcursi cu kitul xenon si totul e super ok.Poze am sa fac mai tarziu cand e intuneric sa vedeti diferenta dintre lumina de dinainte si cea de acum.Numai bine :fingerup:

Edited by wyp

Salut !!! Cu ajutorul colegului ”

claudiu_spi am reusit sa am lumina adevarata” este si alba alba si se vede ca ziua, nu mai spun cum e si cu proiectoarele aprinse.La sectiunea Hyundai i40 este o poza urcata tot de colegul mentionat mai sus ,in care poza , se poate vedea provenienta acestui kit si eventual datele de contact ptr cine intereseaza,daca asta se considera reclama rog moderatorul sa stearga postul .Doua poze cu lumina de dinainte ( bec halogen) facute inainte de a pleca in concediu...., Iar urmatoarele sunt cele xenon de 6000K -H7 faza scurta si proiectoare ceata H11-6000K ”iar balasturile sunt Canbus ””/ Eu mi-am luat si cate 2 seturi de becuri plus balast ptr a avea de schimb

Edited by wyp
  • Like 1

Super tare,asa da lumina. Arata super tare masina cu lumina asta alba. Ma bucur ca ai rezolvat problema.

• Like 1

:fingerup: DA, chiar e frumos cu lumina alba,tin sa precizez ca nu am intampinat probleme din cauza murdariei care sa depus pe faruri.Practic nu am simtit nici o diferenta si am circulat o noapte intreaga.Inca o data multumesc , colegu„„””Claudiu_Spi ””” :fingerup:

Salutare, suna bine xenon pe i40 si sunt hotarat sa fac si eu aceasta schimbare, unde recomandati sa fac acest montaj si ce kit xenon sa cumpar?

Nu vreau sub nicio forma sa par rautacios, dar mi s-a luat de xenoane chinezesti de la care iti pica retina. Oare degeaba xenonul din fabrica este echipat cu lupa, autobalans si spalator? Nu cred ca va ajuta prea mult un xenon pe sticla murdara sau care bate sus (disipeaza prost lumina). E doar o parere.

• Like 1

puteti sa-mi spuneti si mie ce xenon merge montat pe i 40, care sa functioneze perfect, ca am unul care imi bruiaza la radio,cand aprind faza scurta

Am auzit ca directia este spre "xenon led" care nu mai are nevoie de spalatoare. Poate merita o investigatie pe net...

Si eu imi doresc ceva mai puternic, dar nu vreau xenon de frica sa nu fiu oprit in europa de un garcea care sa ma intrebe pe unde sunt ascunse spalatoarele :).

"Xenon led"??? Asa ceva nu exista. Una este xenon-ul si alta este led-ul. Exista si masini echipate OEM cu xenon si fara spalatoare de far!

Iar trendul este "laser" vremea xenon a apus iar led-ul va ramane doar pe auxiliare.

Edited by claudiu_spi

Dar de ce in Europa ? Aici nu poti fi oprit de RAR pe marginea drumului ? Sunt mai rare cazurile, e adevarat, insa nu lipsesc cu desavarsire. Si ce anume intelegi prin "ceva mai puternic" ? Mai puternic decat ... farurile originale sau ce ai deja pe masina ? Si stiam ca spalatorul e o componenta importanta a xenonului, cel putin asa a fost gandit, daca tu vrei sa scoti asta, ce pui in loc ?

"Xenon led"??? Asa ceva nu exista. Una este xenon-ul si alta este led-ul. Exista si masini echipate OEM cu xenon si fara spalatoare de far!

Iar trendul este "laser" vremea xenon a apus iar led-ul va ramane doar pe auxiliare.

Stiu ca nu exista, de aceea am pus intre ghilimele. Ideea e ca se ajunge cam la acelasi rezultat folosind full led (e plin alibaba.com de becuri "xenon led"). Iar in privinta laserului, la cum se misca astia in industria auto (se lauda in zilele noastre cu nu stiu ce mini ecran color ca mare realizare cand orice mobil asamblat pe vapor are culori si rezolutii mai bune, si multe alte "dotari" din astea) o sa le vedem pe masini "cinstite" in 20 de ani :).

Dar de ce in Europa ? Aici nu poti fi oprit de RAR pe marginea drumului ? Sunt mai rare cazurile, e adevarat, insa nu lipsesc cu desavarsire. Si ce anume intelegi prin "ceva mai puternic" ? Mai puternic decat ... farurile originale sau ce ai deja pe masina ? Si stiam ca spalatorul e o componenta importanta a xenonului, cel putin asa a fost gandit, daca tu vrei sa scoti asta, ce pui in loc ?

Pentru ca sunt tari in care legea se mai respecta (nu in rRomania). Eu probabil sunt printre putinii "fraieri" care respecta legea peste tot inclusiv in rRomania Si din cate stiu, e obligatoriu sa ai lupa/balast/spalator. Ca exemple: In multe tari e minim 4mm la anvelopa (Germania, Austria, Scandinavia), in rRoamania merg baietii cu masini de lux cu sarmele la vedere ca deh prestigiul e pe primul loc. In Croatia daca nu ai set de becuri/sigurante plus vesta pentru pasagerii din fata si esti controlat ai incurcat-o.

Ideea e ca imi par cam oarbe becurile cu care a venit masina. Am avut phillips extreme vision dar nu am observat nici o diferenta (cu exceptia luminii albe). Dar s-au ars dupa un an si am reveni la becurile galbene originale. Am zis ca as vrea sa pun xenon (m-au "ofertat" chair la tiriac pe expozitiei), dar cum masina nu are splalatoare nu ma risc.

Salutare,

Pentru montarea sistemului xenon se aduc modificari tip gaurirea plasticului farului pentru trecerea cablurilor???

@treft Ai grija la chinezarii (mai ales la calitatea ridicatorului de tensiune). Ar fi bine sa vezi la cineva care are xenon after pe I40. Sticla murdara sau matuita a farului disipeaza lumina xenon mult mai prost decat lumina de incandescenta, din cate am citit pe alte forumuri.

Daca se aduc modificari farului, atunci renunt la idee. Este necesar acest kit xenon, insa nu vreau sa mi se gaureasca acel plastic....

Becuri mai eficiente fata de cele standard exista? A incercat careva un alt tip de becuri?

Numai bine si drumuri fara gropi...

poti sa incerci ceva philips WhiteVision sau X-tremeVision sau echivalentul de la osram..parca night breaker, dar au o durata de viata mai mica. eu am luat philips eco-vision care lumineaza un pic mai bine decat philipsul care era pe masina si are o durata mai lunga de viata.

WhiteVision au tinut cam 8 luni, dar merg cu farurile aprinse si ziua, ecovsion au 3 ani si inca nu s-au ars.