Jump to content
Sign in to follow this  
b10bfm

Probleme vitezometru si servo / volan

Recommended Posts

Buna ziua,

Întâmpin o problema cam ciudata...

In timp ce merg acul respectiv vitezometrul se opreste cade spre zero iar volanul/servo incepe sa se întărească. La ceva timp isi revine si indicatorul de viteza si servo/volanul.

Mai exact după ce am înlocuit in service caseta de direcție și ambreiaj-ul la aproximativ o săptămână mi-a aparut această problemă. Acum ceasul care iti indica viteza uneori efectiv cade si nu mai indica viteza o data cu aceasta nu imi mai inregistreaza nici km parcursi intre doua puncte si cel mai deranjant este ca se intareste si volanul apoi cand isi revine kilometrajul isi revine si volanul/servo...

Stie cineva de la ce poate fi ?? Sunt sigur ca e vb de ceva electric...

Cu stima,

Sigur e o problema electrica. Sa nu-ti fi incurcat ceva fire pe acolo sau sa se atinga intre ele. Sau CB sa o ia razna. trebuie mers la service cu ea.

Salutare am fost azi la service si au pust testerul pe ea. Spre norocul meu nu este nimic grav...

Mai exact senzorii de la cutie si de la rotile din spate nu mai comunica cu calculatorul bla bla. ..

In plus mufa de la cutia noua are doi pini oxidati.

Dargii mei meseriași mecanici nu au vazut adta sau daca au vazut nu le-a pasat... mai mult au motivat ca este posibil sa fie si cablajul de vina ca nu se stie exact...

Pe zi ce trece si cu fiecare problema pe care o am fie ea de natura mecanica la masina sau in orice domeniu ce tine sa apelezi la "meseriasi" sunt tot mai dezgustat nu poti avea încredere in nimeni trebuie sa controlezi mereu sa impingi de la spate sa tipi etc etc...

Sunt curios maine ce or sa mai zica pentru ca le-am lasat masina in seara asta deoarece am ajuns la final de program.

Am rezolvat problema cu vitezometrul. Era de la senzorul de viteza de pe cutia de viteze...

Pai si cu volanul ce treaba avea?

Poate doar CB sa faca vreo legatura intre ele si sa-i dea comenzi aiurea servodirectiei.