Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Danielsun

Navigatie pe accent

Recommended Posts

Offtopic:

Apai, la voi in zona a fost oferta, ca noi d-aci nu am vazut astfel de oferte ca sigur daca era si pe la noi, luam diesel....

Apropo, c-am mult ai iesit cu leasingul (18.000). Eu la 10.000 la sfarsutul leasingului (dupa 3 ani), am platit in plus 2000eur, iar cu casco+rca am iesit la 3000.

Salut domnilor

Va ce ajutorul prin cateva intrebari legate de acest topic.

Masina mea este un Accent model 2006 1.4 full cu sistem audion 2DIN. Dupa ce 5 ani dupa ce a iesit din garantie s-a innegrit display-ul (un trimmer cu probleme) (l-am folosit chiar fara display pana acum pentru ca sunt foarte multumit de calitatea sunetului- claritate, bas, volum etc.) in ultima vreme nu vrea sa mai citeasca cdurile cu MP3.

M-am gandit sa ma indrept catre o navigatie cum sunt cele de pe aliexpress, insa am unele intrebari cu referire la montaj.

- am nevoie de o rama diferita sau cea initiala este compatibila? care este dimensiunea corecta 6.2 sau 7 inci?

- sistemul meu audio are 6 difuzoare: doua langa luneta, si patru pe usile frontale- doua mari jos si doua tweetere. Am vazut ca mai toate sistemele au doar 4 canale (4x45W sau 4x50W). Cum se conecteaza cele doua tweetere?

- exista o denumire specifica ale connectorilor corean si european? Imi va fi uitil sa stiu ce caut si ce comand

- comenzile pe volan raman/sun programabile? se leaga prina celasi conector sau sunt separate?

- cum si unde se amplaseaza antena de la GPS

Aici cateva variante la un search general pe aliexpress:

http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=2din&catId=&initiative_id=SB_20140919012726

http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Hyundai+Accent+GPS&catId=&initiative_id=SB_20140919012654

multumesc anticipat.

Highlander, produsele specificate de tine pastreaza si functia comenzilor pe volan?

Mersi

Salutare,

doresc sa cumpar un DVD-navigatie 2 DIN, si am urmatoarele nelamuriri:

- Accentul meu 2007 are rama 1 DIN: daca tai acel separator de plastic din mijloc astfel incat sa-l transfom din 1 DIN in 2 DIN, credeti ca ar fii probleme in montarea navigatiei 2 DIN ?

( ma gandesc sa fac operatinea foarte delicat, astfel incat sa nu las urme vizibile de taietura)

- cum se prinde acea "sanie" din aluminiu in care se introduce navigatia ? ma gandesc ca trebuie sa aiba niste holsuruburi ptr. plastic......

- ce functie trebuie sa aiba DVDplayerul navigatia...astfel incat sa accepte un modem extern ptr. internet ( ma refer la acea cartela mica - micro sim ptr. internet gen RDS, Vodafone....) ?

- imi recomandati o unitate DVD-navigatie 2 DIN, cu OS Android , la un pret decent ?

Multumesc.

Nu exista pret decent pentru asa ceva, tot mai bine iesi cu un telefon pe post de GPS. Toate, dar absolut toate unitatile pe care le-am pipait (Windows CE sau Android OS) dau impresia de ceva facut la repezeala, indiferenta ca e vorba de software sau materialele folosite la fabricare.

Oricum, succes in achizitionare.

Salut...dintre cei care au pus navigatie 2DIN pe rama 1DIN....aceea sanie (cusca) de tabla in interior, pe care culiseaza navigatia....se potriveste la 2DIN sau trebuie o alta "cusca" ?...Multumesc.

Edited by Behringer

La mine "cusca" din interior este 1DIN. Deci sigur ar trebui schimbata. Nu cred ca la alte masini e altfel.

Dar e foarte foarte ciudata. E o platbanda de aluminiu pe doua picioare, fara nicio gaura. E exact de dimensiunile unei carcase de player AM, aia pe care culiseaza si de care se clipseaza playerul. Astfel ca nu o poti introduce inauntru. SI daca o introduci cumva, sau ai una mai mica sa zicem, platbanda nu are nicio gaura sau nisa sau spatiu in care sa fixezi carcasa respectiva. Practic, e pur si simplu un chenar lat de vreo 15 cm, facut dintr-o platbanda de aluminiu. Nu am vazut ceva mai prost si mai rudimentar. Cu toate astea, cu putin efort si imaginatie, poti sa prinzi playerul cum trebuie. Scuze de paranteza. Raspunsul la intrebarea ta e doar in primele propozitii.

Multumesc Alex...am vazut si eu cusca...voi incerca sa ii tai "fundul"...sa ii dau niste gauri in laterale....si astfel sa sustina navigatia 2 DIn. Nu am scos chenarul din plastic inca. Se scoate usor cusca?

Aveti alte solutii pentru prinderea nav. 2DIN pe suportul 1DIN?

Edited by Behringer

Nu am scos cusca, ultima oara am vazut-o in 2013 si parca sa zic din aduceri aminte ca nu s-ar scoate usor. Dar nu bag mana in foc.

Decat sa te arunci la un 2 Din de "firma" mai degraba cumpara un car pc. Poti sa il faci din bucati, singura componenta mai costisitoare e ecranul, in schimb o placa de pc mini itx 775 cu un quad core si 4 gb de ram le gasesti si sh pana in 400 lei.

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Salutare,

in sfarsit mi-am montat unitatea multimedia 2 DIN...pe Accent 1 DIN.

Pentru a nu cumpara o rama 2DIN, am facut o modificare: am decupat sertarul din fatza bordului....si astfel locasul a devenit 2 DIN.

Atasat poze la final.

Daca aveti intrebari referitor la montaj, decupare....va ajut cu placere.

Montajul l-am facut eu, in fata blocului.

Numai bine.

http://imageshack.com/a/img921/9318/kjUcly.jpg
http://imageshack.com/a/img923/7227/2XBvsK.jpg

A iesit misto.

ce device ai cumparat ? cat a costat ? alte cheltuieli ?

merge pe el si muzica/radio. vad ca ai scos radioul.

Salut...e vb de o navigatie universala Bosion cu Android 6. Pret: 1.150 lei. Pe Aliexpress sunt si mai ieftine..dar platesti cred niste taxe vamale cand soseste...eu am luat de la un baietas din Ploiesti. Are instalata Igo primo cu harta full europa. Citeste musica de pe card, usb , bluetooth...handsfree incorporat via bluetooth +...camera marsariere. Pe aliexprees gasesti in diferite configuratii.

Alte cheltuieli: in cazul meu nimic, ma pricep la montat si am facut-o in regie proprie, inclusiv montarea camerei marsarier, tras fire, etc...

Edited by Behringer
  • Like 1

Salut,

Poti te rog sa ne dai unele detalii de montaj? trebuit scoasa rama aceea de plastic care inconjoara player, sau a fost suficient sa scoti vechiul player? CUm ai reusit sa scoti vechiul player, fara sa zgarii platicul?

Multumesc frumos!

Salut,

de care player ai instalat acum ?

2 DIN ( cel de fabrica) sau 1 DIN ( player normal)

Eu am avut player normal, 1 DIN, iar rama era 1 DIN, adica cu acel sertaras sub casetofon.

Pasii sunt urmatorii:

1. Trebuie sa dai jos jos rama de plastic, cea gri, care este de jur imprejur. Uite link:

Din proprie experienta, este de preferat ca jurubelnita sa fie invelita cu o cirpa , sa nu se deterioreze plasticul...

Se incepe, de preferat, din coltul jos- dreapta, sau jos-stinga (dar este putin pe andoaselea )

Dupa ce se reuseste sa se introduca o juribelnita, ( intre rama si bord) sau pana de lemn, sau plastic ( ca sa nu deterioreze plasticul), se urca de jur imprejur, se departeaza rama putin cate putin , cat sa te lase sa prinzi cu degetele.

Apoi, se trage spre exterior, fara frica, deoarece nu are ce sa se rupa. Rama este prinsa in niste cleme.

Deci, ideea este sa se departeze rama de bord, putin cate putin, cat sa te lase sa apuci si sa o tragi cu mina.

Apoi, se decupleaza 3 mufe care alimenteaza ceasul si avariile....din partea de sus a ramei.

Se va vedea apoi " cusca" din dur aluminiu...de care este prin casetofonul.

Se scoate cusca....etc.....

Sper ca m-am facut inteles.

Numai bine.

Salut,

de care player ai instalat acum ?

2 DIN ( cel de fabrica) sau 1 DIN ( player normal)

Eu am avut player normal, 1 DIN, iar rama era 1 DIN, adica cu acel sertaras sub casetofon.

Pasii sunt urmatorii:

1. Trebuie sa dai jos jos rama de plastic, cea gri, care este de jur imprejur. Uite link:

Din proprie experienta, este de preferat ca jurubelnita sa fie invelita cu o cirpa , sa nu se deterioreze plasticul...

Se incepe, de preferat, din coltul jos- dreapta, sau jos-stinga (dar este putin pe andoaselea )

Dupa ce se reuseste sa se introduca o juribelnita, ( intre rama si bord) sau pana de lemn, sau plastic ( ca sa nu deterioreze plasticul), se urca de jur imprejur, se departeaza rama putin cate putin , cat sa te lase sa prinzi cu degetele.

Apoi, se trage spre exterior, fara frica, deoarece nu are ce sa se rupa. Rama este prinsa in niste cleme.

Deci, ideea este sa se departeze rama de bord, putin cate putin, cat sa te lase sa apuci si sa o tragi cu mina.

Apoi, se decupleaza 3 mufe care alimenteaza ceasul si avariile....din partea de sus a ramei.

Se va vedea apoi " cusca" din dur aluminiu...de care este prin casetofonul.

Se scoate cusca....etc.....

Numai bine.

Presupun ca ai cumparat kit-ul acela pentru 2din? ( rama neagra si tablele alea 2 ?)

https://ibb.co/k7wyAH

Atasat un desen ...ca sa fie mai usor de inteles.

In spatele ramei de plastic se afla o "cusca" 1 DIN din aluminiu, are niste table de prindere in bord.

Eu am taiat DOAR PARTEA DE JOS....astfel ramanand doar lateralele si partea de sus.

Lateralele au niste gauri pentru piulite...ca sa se poata prinde de Navigatie.

Ai fost foarte clar, nu se pune problema, merci :D

http://ibb.co/gU8bfH

Unde am insemnat cu rosu, intre rama masinii decupata si player pare a mai fi o rama din plastic neagra? Sa acopere o mica distanta intre player si rama masinii?

Ai fost foarte clar, nu se pune problema, merci :D

http://ibb.co/gU8bfH

Unde am insemnat cu rosu, intre rama masinii decupata si player pare a mai fi o rama din plastic neagra? Sa acopere o mica distanta intre player si rama masinii?

exact...este o rama cam de 4 mm, de jur imprejurul navigatiei, a venit impreuna cu navigatia. Partea de sus-jos a intrat la fix, dar in laterale a trebuit sa folosesc aceea rama, ca sa umplu golul ramas: am taiat-o si pe ea...cat sa intre la "fest" doar in laterale.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

exact...este o rama cam de 4 mm, de jur imprejurul navigatiei, a venit impreuna cu navigatia. Partea de sus-jos a intrat la fix, dar in laterale a trebuit sa folosesc aceea rama, ca sa umplu golul ramas: am taiat-o si pe ea...cat sa intre la "fest" doar in laterale.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

Merci frumos pentru tot info-ul acordat!

Luna viitoare sper sa ma apuc si eu :) am avut multe luna asta de bagat.....senzorul de la directie (600), bobine + fise ( 600...), update ecu la hyundai ( 70 lei ) , momentan mai trebuie sa revopsesc portbagajul - (300 lei ) ( s-a decojit....)

Si mai sper la un volan din piele ( probabil de la coupe ), nuca draguta am gasit https://www.aliexpress.com/item/5-Speed-Car-Styling-Manual-Gear-Shift-Knob-Shifter-Lever-Head-Handball-Case-for-Hyundai-Elantra/32784213487.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.329.Mjs0Gz si geamuri fumurii :) ahh si scut

Edited by xMusi