Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Chibitzu

Dezactivare EGR

Recommended Posts

Nu ai cum sa treci de la 140cp la 113cp pentru sunt calculatoare diferite.

Nu ai cum sa treci de la 140cp la 113cp pentru sunt calculatoare diferite.

Ok , si atunci cum iti explici simptomele aparute ? In ceea ce priveste diferenta dintre cele doua ECU , eu spun ca difera numai softul . Spun asta , deoarece toate variantele , pe care le-am vazut eu , fie ca erau de 113 cp , 136 cp sau 140 cp aveau acelasi modul de ECU dar cu soft diferit ( pot aparea diferente si la fabricant : Siemens ,Bosch , etc ) .

Cel de 112cp este Bosch edc15, iar cel de 140cp este Bosch EDC16+. Acum daca tu stii mai bine, eu ma retrag. Am vrut sa aduc o informatie corecta in aceasta discutie.

Ce probleme ai avut sau ai la masina nu-mi sunt cunoscute daca am masina sau software-ul din ea. Posibil cine a lucrat la masina nu a facut modificari corecte.

Caut un tutorial despre curatarea sau dezactivarea fizica a valvei EGR la Tucson 2.0 CRDi.

Va rog......Ma poate ajuta cineva??

Ca sa reusesti sa cureti EGR-ul trebuie sa dai jos dispozitivul (EGR+racitor de gaze) si pe urma decuplezi EGR si cureti cu spray EGR turbocleaner de la Valvoline(eu l-am folosit si am fost foarte multumit de el, adica se comporta asa cum arata pe filmuletul de pe you tube unde ii face reclama).

Daca nu ai mai facut o astfel de operatiune ( decuplarea EGR-ului si a racitorului ) sau o alta asemanatoare , mai bine o faci in service . Acum depunde ce care ai ( comanda mecanica sau electronica ) ca daca ai electronic , slabe sanse sa rezolvi problema . Daca doresti dezactivarea fizica a valvei EGR , fara anularea din soft , mai bine nu , deoarece nu ajuta la nimic .Pot spune ca mai mult te incurca , masina ramanand in " limp mode " tot timpul .

La cele de de 140 cp (după 2006) sunt electrice. Din ce am testat eu (obd2+ torque pro+ plugin hyundai) martorul se aprinde în bord când eroarea egr trece de 95%. După curățare eroarea a scăzut undeva la 75-80%. După vreo 2 luni a reapărut martorul. Cum a spus și iulix, la cea cu vaccum mai ai o șansă, la cea electrica ai doar 2 variante: anulezi sau schimbi.