Jump to content
Sign in to follow this  
Andrei-GR

Actiune TOTI posesorii de i30 motorina!

Recommended Posts

Salut.

Dragilor, observ ca problema de coloana tot persista la foarte multe masini, eu zic sa ne strangem intr=o data anume sa mergem toti la ei sa chemam reprezentantul hyundai Romania la service sa faca ceva ca nu se poate asa ceva , ne aburesc pana ies din garantie(asa am patit eu) sa o schimbe gratuit ca este o problema din fabricatie ALTFEL mergem la televiziune, ai dam in judecata, dar trebuie sa ne strangem ca unul singur nu o sa faca fata, va fi un proces costisitor, ISI BAT JOC DE NOI FRATILOR!! Propun ca sa stabilim luna si ziua. Astept pe forum sau la numarul de telefon 0740231684, sunt din Giurgiu(40min pana la Bucuresti)

Salut,

Posesor de I30 cu nenumarate drumuri facute in service-uri, nervi intinsi la maximum pentru aceiasi problema: coloana de volan. Solutia data de sevice este simpla: inlocuirea. Aici intervine problema costului, masina fiind in afara garantiei.

Sustin aceasta initiativa, merita incercat macar sa se vada ca exista atitudine.

Numai bine

salutare. detin un i30 1.6 crdi 85 KW 116 cp din aprilie 2008 . am avut si eu aceasta problema a coloanei de directie . in primi 2 ani mai exact in 30.000 km mi-au schimbat de 6 ori bieletele antiruliu , kit caseta directie, kit ax volan si nimic acelasi troncanit. inainte cu vreo luna sa iasa masina din garantie am mers la ei sa rezolv acea problema . am facut o reclamatie le-am zis ca le las masina acolo sa o faca sau sa imi dea alta noua ca desi am 30ooo km aproape acea defectiune este de noua si le-am demonstrat cu hartiile de la ei unde era trecut motivul prezentarii, la fiecare 2-3 luni acelasi motiv. cand au vazut asa au acceptat in sf sa imi dea un delegat sa meaarga in masina cu mine pe un drum usor denivelat ( piatra cubica) a remarcat si el problema , dupa care la service i-au mai facut nu stiou ce teste pe care ulterior le-au trimis cica in korea atre inginerii de acolo.. bineinteles am plecat cu masina la fel de acolo. dupa vreo luna jumate m-au sunat (garantia expirase deja) sa-mi spuna sa ma prezint de URGENTA cu masina in service dar sa o duc pe platforma sa nu mai merg cu ea ca are o problema grava din fabrica. bineinteles ca mam certat cu ei ca nu-i normal totusi eu merg cu aceasta masina de 3 ani si ce sa inteleg ca in tot acest timp am avut viata pusa in pericol. cand am ajuns in service mi-au aratat ca acea coloana de directie nu era prinsa in nimic si era rupta efectiv de la jumatate aproximativ. ( ei au numit coloana directie fracturata ). cica ar fi fost un lot prost la primele 2000 de masini dintre care vreo 100 spuneau ei au fost livrate in Romania cu aceasta problema. s-a rezolvat de atunci problema si a intrat totul pe garantie desi garantia expirase.

Problema ti se pare ca e doar la motorina?

Eu am Ceed cu benzina si am aceeasi problema. Banuiesc ca si la i30 cu benzina e aceeasi problema.

Masina mea a iesit din garantie iar problema nu a fost reparata pe motiv ca asa fac toate sau am eu ceva pe creier(sunt nebun) si mi se pare.

Edited by andrelos

Si la accentul nou a fost aceeasi problema. Cat a fost in garantie :"asa fac toate".Dupa ooooo e praf trebuie schimbata. Poate aveti voi noroc si rezolvati ceva, pentru ca noi cei cu accent nu am fost capabili.Bafta

Edited by nirolf818

nu ati fost capabili....sa ce? sa mergeti la un opc? sa faceti scandal pana se schimba? e simplu, e acoperit de garantie trebuie schimbat, nu e acoperit nu trebuie schimbat. Daca e acoperit se merge cu cartea de service la opc si dupa scandal si amenzi se schimba. Asa am patit la servici la o flota de vw la care ceda un connector de la pompa de apa....

Cat e in garantie sa zicem ca merge treba cu OPC-ul. Dar daca a iesit din garantie si ai fost dus cu vrajala ca asa fac toate, asta cum o mai explica omul OPC-ului?aceste probleme erau de datoria service-urilor sa o semnaleze Hyundai Romania iar la randul lor Hyundai Romania catre Hyundai Corea si in momentul in care coreenii spuneau ca e normal ce se intampla atunci nu stiu ce mai era de facut. Asa problemele au ramas intre service si cetateanul pagubit, service-ul care este depasit de situatie sau vrea sa castige de pe carca omului, iar aceste probleme probabil nu au ajuns nici la Hyundai Romania ce sa mai zici sa ajunga pe masa inginerilor coreeni. asa ca mai bine decat service-urile din Romania nu cunoaste nimeni mai bine de ce probleme au masinile marca Hyundai. service-urile ar fi avut si ele de castigat. simplu la defect de fabdicatie gen coloana volan una sa gasesti doi trei oameni care cu greu sa schimnbe coloana volan pe banii lui cand ei puteau demonstra ca acea coloana pune cetateanul in pericol drept pentru care puteau sa inlocuiasca pe garantie n coloane si nu numai. asa ca connationalii nostrii in loc sa ia niste bani pe bune de la coreeni face ca toti ceilalti si jegnaesc romanul care si asa e vai mama lui. asa ca stimati conducatori de service-uri agreati Hyundai reflectati la treaba asta si incercati cel putin acolo unde credeti ca asa fac toate sa aflati de la altii cam care ar fi problema sau chiar sa cereti niste expertize de la coreeni si daca tot ati devenit agreeati incercati prin dumneavoastra sa ne faceti sa fim respectati macar in aceiasi masura in care noi am investit incredere in aceasta marca Hyundai si stiu sigur ca se poate sa ne sprijiniti in relatiile cu Hyundai Romania-Hyundai Corea

poi a iesit din garantie papa drepturi, de aceea e de actionat cat inca se poate; macar incercat!

pe mine m-au chemat sa imi verifice nu stiu ce suruburi la coloana (HAR, masina iesita din garantie). a mai fost chemat cineva? evident, nu s-a rezolvat nimic.

ramses86

la placinte inaite la razboii inapoi, sper sa nu ai problemele noastre, daca da, vei vedea ce o sa patesti

pe mine m-au chemat sa imi verifice nu stiu ce suruburi la coloana (HAR, masina iesita din garantie). a mai fost chemat cineva? evident, nu s-a rezolvat nimic.

Eu am fost informat de chestia asta cu surubul doar cand am ajuns in service pt altceva. Nu am fost chemat de nimeni.

yozo razboi se scrie cu un i :p (glumeam, stiu e typoo), sper sa se fi rezolvat treburile cu caseta, oricum asta nu e valabil numai la hyundai sau numai la masini; atata timp cat un produs e in garantie faci tot posibilul sa ti se faca dreptate. Tu ai fost la OPC si ai ti-ai cerut drepturile? sau de ce esti asa de "revoltat" de ceea ce ti-am scris? daca da, te rog sa ne spui ce au hotarat, daca nu ai fost, asta e deja ghinionul tau. Uite noi (cei cu modelul nou) avem probleme cu "pielea de pe volan". Fii convins, ca la primii au facut figuri pana nu i-a reclamat cineva, ori la noi in tara ori peste hotare, si acuma se schimba fara probleme in garantie.

putin offtopic: candva am colaborat cu un service VW in vacantele de vara....stiu nu un client caruia s-a shimbat toata masina pe garantie, deoarece i se defectase de nenumarate ori intr-o perioada de timp. Au venit furmos cu cate un inspector opc si avocat de mana cu legile, si s-au schimbat autovehiculele cu unele noi....

Cum domnule la wv sunt masini proaste ? Ma indoiesc ca se rup cei de la vw sa rezolve problemele pe garantie dar mai sa schimbe masini asa pe banda rulanta vezi comentarii pe forumul dedicat marcii cat de receptivi sunt la probleme. Din pacate pentru posesorii de autoturisme Hyundai producatorul nu a luat in calcul cand a proiectat masinile craterele din Romania . La Accent au fost probleme la greu si cu amortizoarel din cate am citit eu aici pe forum.

• Like 1

Pai sa le proiecteze,deoarece cand am cumparant masina nu am fost informat ca tb sa merg doar pe piste de F1.Ca asltfel luam Duster si gata.

• Like 1

Salutare,

Am fost si eu chemat saptamana trecuta. Initial am crezut ca in sfarsit au recunoscut producatorii ca exista o problema majora la aceasta coloana de volan si ca vor sa o remedieze cumva prin inlocuirea totala sau partiala a unor elemente componente. Dar nu, este vorba de un TSB Steering Column Universal Joint Bolts.( http://www.autoalanverkkopalvelu.fi/Julkaisujarjestelma/JulkkariData/1355/P%C3%A4ivitys_rattiputken%20pultti_i30%20FD.pdf)

Pemtru mine aceasta chemare in service a insemnat doar pierdere de timp, fiind doar , scuzati expresia, o "frectie la picior de lemn":).

Numai bine.

Nu stiu daca va ajuta dar se pare ca exista urmatorul TSB: http://elantra-club.ru/forum/showthread.php?t=32468

google translate:

Model i30 (FD), i30 (FDe), Elantra (HD)
Group Steering System
TSB No. HFR08- 61 -P022-FDHD; C41AG
Subject ( Revised) REPLACEMENT MDPS SWIVEL SHAFT a worm (TSB No. In English: HFE08- 61 -P022-FDHD)
TSB Type Field Fix
Published 6/30/2011
Area East Europe & RUSSIA (VOSTOK)
1. Description
NOTE TO Revised Edition
This bulletin is issued instead of the previous TSB HFE08- 61 -P020-FDHD, due to the fact
Information on the "Model" has been changed. Previous TSB.annuliruetsya newsletter .
■ Symptom / Condition
On some vehicles, the i30 (FD, FDe) and Elantra (HD) noise may appear on the steering column when driving at low speed 20 to 60 km / h (12 ~ 37 miles / hour) on bad roads or when turning the steering wheel right and left .
■ Solution
Replace the lower support bracket of the steering column and the MDPS ( STEERING engine driven ) articulation of shaft worm to new , improved , according to the order specified service .
2 . Applicable Vehicles
■ Model : ELANTRA (HD) / i30 (FD) / i30 (FDe)
■ Release Dates affected vehicles :
- HD / FD: With issue # 1 to April 24 , 2009goda
- FDe: With issue # 1 to September 21, 2010
■ Applicable VIN codes:
- HD / FD: On the issue # 1 to KMHDU46D69U761091
- FD: On the issue # 1 to KMHDC51TP9U180303
- FDe (WGN): On the issue # 1 to TMADC81SABJ054705
- FDe (5DR): On the issue # 1 to TMADB51CABJ173294
■ Region: ALL
Full version (PDF): http://yadi.sk/d/g0m_YQxv2nUDN
Pt mine este aplicabil... dar nu mai este in garantie masina pe partea de directie...

HFR08-61-P022-FDHDC41AG.pdf

Edited by Dace
  • Like 1

Si cum se manifesta? Cum imi dau seama daca am aceasta problema sau nu ?

E un simplu trancanit asa cum il descrie c05ty in postul sau ?