Jump to content
Sign in to follow this  
sorindoc

GPL Hyundai Accent 2008

Recommended Posts

Va salut, am un Hyundai Accent 2008, 1.4/97 cp si mi-as dori având în vedere ca vine iarna și consumul o sa crească destul de mult m-am gândit sa trec pe GPL fiind mai ieftin GPL-ul. Aveți idee dacă voi întâmpina probleme pe viitor de la aceasta trecere am 85000 km, i-am făcut la 80000 km revizia ce mare cu distribuție etc.

M-am gândit de o instalație de tip toroidala sa o pun la roata de rezerva, acum eu am trei întrebări :

1) Îmi va afecta motorul GPL-ul?

2) o întrebare putin mai "stupida" dar vreau sa ma asigur dacă am sa fac aceasta investiție ,dacă am sa montez butelia în loc de roata de rezerva iar în portbagaj am sa țin un subwoofer va afecta cu ceva..?

3) La ce consum sa ma aștept în oraș mai ales pe GPL având în vedere ca iarna îmi sare consumul spre 11 L/100 km în oraș?

Va mulțumesc pentru înțelegere,

1 Nu. Daca nu vei merge minim 50 de km pe benzina la 1000 de km se vor infunda injectoarele de benzina.

2. Nu știu. Sper ca nu dar vibratiile alea...

3. 13 de gaz maxim. Care inseamna aproximativ 7 benzina echivalent.

Am 70.000 km si de la 38.000 am avut gpl. Tot in locul roatei de rezerva rezervorul, cam rau cu roata ca sta in portbagaj si ocupa spatiu. Dar daca nu mergi cu multe bagaje nu deranjeaza. In oras imi lua10,5-11 pe benzina. Asa pe gaz imi ia in jur de 12-13 sa zicem. In exterior am mers de 2 ori la mare vara asta si mi-a luat 8,5 exterior pe gaz 5 persoane , portbagaj superplin (impins cu picioru la inchidere). Sunt multumit de gaz. Oricum in 1000 km faci 50 pe benzina. La instalatiile noi nu se poate trece pe benzina imediat, ci dupa ce apa din pulmon ajunge la 30-40grade, asta fiind temperatura optima la care gazul arde complet. Mai ales iarna mergi un pic pana ajugi la 40 grade in apa.

Edited by BarDItZa

Salutare prietene am gaz de 10.000 km merge extraordinar sunt ffffff multumit , treci pe gpl fara nici o problema, motoarele de acum nu mai sunt ca cele de la batrana si respectabila dacie,iar eu au butelie cilindrica si am ocupat jumatate de portbagaj cu ea , am luat mare teapa, asa ca la multi kilometri.daca vrei alte detalii 0786601834 cosmin

va multumesc tuturor pentru informatii, deja am vorbit cu unii, la sfarsitul lunii octombrie sau inceputul lunii noiembrie am sa o montez, imediat am sa revin cu un review asupra instalatiei.

pune gpl ... e beton 3 lei/litru in raport cu 6 benzina ... nu se simte nici trecerea de la benzina la gpl etc

eu am instalatie brc 24.11 cu injectoare inox pusa la hyundai servine nord craiova 2400 lei