Jump to content

Recommended Posts

In prezentarea de pe hyunday-motor sunt specificate la dotari si volan incalzit si scaune ventilate. Dealerul mi-a spus ca nu exista aceste optiuni. Stie cineva daca se poate comanda I40 cu aceste dotari? Multumesc.

Nu are nimeni nici o informatie? Sau poate e cineva care si-a comandat masina cu aceste dotari?

Salut! Pe site-ul Hyundai Romania apar ca dotari...acum nu stiu ce sa zic...cineva (site-ul sau dealer-ul) minte...

Si la I40 apare aceasi problema ca la I30.

Aceste dotari exista pe masina,dar nu la modelele importate in Romania.

In prezentarea lui I30 pe site-ul Hyundai Romania,apare navi,plafon panoramic,jante de 19,lumini de curtuazie in oglinzile laterale,etc.

In realitate pentru Romanica nu sunt disponibile.

Aceasi problema apare probabil si la I40.

si la elantra in (unele) prezentari apare navigatie si park assist si incalzire in scaunele spate. concret, la noi nu exista.

Nu cumva asta e reclama mincinoasa/inducere in eroare a cumparatorului? Parca se pedepsea chedtia asta...

Nu este reclama mincinoasa. La orice reclama,fluturas de prezenyare,brosura und3va in josul pagini/ecranului este specificat"Produs cu titlu de prezentare"

Nimeni nu spune ca aia se si vinde.

Este o smecherie de marketing :)

Nu este reclamama mincinoasa, pur si simpu in Romania se importa doar ce mai ramane dupa ce au fost acoperite comenzile din alte tari. Cel putin pentru varianta CW.

La noi sunt niste pachete gandite pentru un echilibru pret/functionaliate. Si cred ca e mult mai avantajos (pret/timp de asteptare) pentru dealer sa comande 20 de masini la fel decat 20 de masini fiecare cu configuratia ei. Eu mi-am luat supreme (CW manual) si as fi dorit memorii la scaunele electrice si racirea in scaune, pe care o consider mult mai potrivita decat incalzirea, pentru clima din tara noastra. Mi s-a spus ca nu e nici o problema sa configuram masina, dar, deoarece masinile se fac in Coreea, as fi asteptat 6 luni. Asa ca m-am multumit cu ce era pe masina. Pe de alta parte am avut si surprize placute (optiuni care nu apareau in lista de dotari): roata de 18" de dimensiuni normale in loc de roata temporara de dimensiuni reduse, faruri cu cornering, buton selectie stil condus: "comfort/normal/sport".

Salut.

Va rog sa imi spuneti cum vi se par farurile cu Xenon. Lumineaza bine? :)

Radioul are RDS? - la Elantra stiu ca nu are.
Motorul are sistem start/stop? - pe http://www.hyundai-motor.ro/i40 nu am gasit aceasta informatie.

Are optiune de coming home/leaving home? (cand e intuneric afara aprinde faruri/proiectoare pentru a vedea in jurul masinii)

Scuze, dar nu am apucat sa merg (inca) cu acest model.

Multam!

Edited by vvede

Depinde de echipare.

Pe supreme (sedan + CW):

-RDS / usb / aux / ipod

-Faruri cu coming home/leaving home/cornering

-Autohold (mi se pare mult peste hill holdul de la VAG, din experienta proprie)

-Camera reverse

-Geamuri fumurii spate / atermice peste tot / cu sistem antiprindere (l-am testat :D ... te apasa un pic dar nedureros)

-Senzor ploaie

- R18 (cu roata de rezerva dimensiuni normale)

- Torpedou refrigerare

- Scaune piele perforata

- Volan + schimbator piele

- Incalzire scaune fata

- Scaun electric sofer (cu perna lombara)

- La mine am descoperit buton pt setare volan (comfort/normal/sport). Testat cu succes weekendul asta pe A1 cu rafale puternice din lateral.

- Amortizoare autoadaptive + punte independenta

-Oglinda interioare heliomata

Pe supreme+ (doar sedan, nu exista echiparea pe CW)

Se mai adauga Xenon si navigatie

Celelate optiuni se pot pune doar daca se configureaza masina.

-Start-stop

-Memorii scaun sofer

-Incalzire volan

-Incalzire peste tot

-Ventilatie peste tot

-Rabatare electrica oglinzi laterale

-Sistem mentinere banda rulare

-Sistem parcare laterala

-Senzori parcare (care sunt inutili, mai ales cei pe spate, din cauza camerei)

-CW: deschidere si inchidere electrica hayon

Problemele cu configurarea sunt:

1. Masina se face in coreea asa ca minim 6 luni asterptare

2. Punand toate astea cred ca se apropie periculos ca pret de "inaltimi" (mercedes/audi/bmw/volvo)....

Folosesc acest topic ca sa va arat cu ce am reusit sa imi dotez I40-ul meu :D A trebuit sa il comand din Moscova.

Baietelul meu vorbaret :)

post-66315-0-58323700-1547583878_thumb.jpg

Eu sunt orb sau nu sunt modoficari vizibile cu ochiul liber?

Ca sa nu mai povestim ca are cel mai mare consum din grupul de masini comparate acolo ...

Edited by Cristist50