Jump to content
Sign in to follow this  
CaTa09

Curea accesorii i30 1.4 benzina

Recommended Posts

Salutare,

A schimbat cineva pana acum cureaua de accesorii ?

A mea masina are 75000 km aproape si zilele trecute am auzit prima oara sunetul curelei si mi se aprinsese si becul de la baterie cum ca nu incarca...deci ar cam trebuie sa o schimb zic eu.

Intrebarea mea este...atunci cand ati schimbat cureaua, a mai fost nevoie si de altceva (ca piesa ma refer), si la ce suma ati ajuns cu tot cu manopera.

Multumesc.

Salutare,

Nu e cam devreme sa o schimbi? Eu am schimbat-o pe la 100 de mii, impreuna cu pompa de apa si rola intinzatoare. Totalul e pe la 400 si ceva de lei, insa nu la service hyundai - ca astia imi cereau doar pe manopera vreo 300 de lei.

salut

ciprian, el nu se refera la distributie. aia e cu totul si cu totul altceva.

Cureaua de accesorii este in jur de 130 lei ( originala) si eu nu am mai schimbat nimic in afara de curea.

Manopera aproximativ 50 lei ( service de cartier )

Durata : 30 min

pana la 116000 km am schimbat de 2 ori cureaua de accesorii

Pai cine a spus de distributie? Nu de alta, dar la i 30 distributia e pe lant, nu prea se schimba fara motiv. Tu tot de aia de accesorii vorbeam.

Am primit raspuns de la DAB si mi-au spus pretul de 400 si ceva, curea cu rola plus manopera.

Trebuie neaparat schimbata si rola ?...cureaua nu e asa scumpa, la king auto costa 90 ron, si probabil gasesc si mai ieftin daca ma chinui putin sa caut

Salut!

Pana la urma cum a ramas? Ai schimbat cureaua? Era necesara si schimbarea rolei? Alte detalii importante pt cine mai are nevoie de schimbare?

Multumim!

a mea are 87000 si nu necesita inca schimbare....

asta mi-au spus cei din service, reprezentanta....

Multumesc mult pt informatie!

Nici a mea nu pare uzata - am verificat ochiometric starea canalurilor de pe curea - dar am vrut sa vad ce info putem acumula...pt cand ii va veni vremea.

Drumuri bune!

Salutare,

Nu vad in cartea de service info legate de km sau ani cand se recomanda schimbarea curelei de accesorii.

Aveti ceva informatii?