Jump to content
Sign in to follow this  
sorindoc

Distributie Accent 1.4 / 97cp

Recommended Posts

Masina are 5 ani si 77000km :mellow: , cand trebuie sa ii fac revizia completa cu distributie, pompa apa, curea alternator, etc?

eu ii fac reviziile la 10000km, urmeaza cea la 80000km si ma bate gandul sa ii schimb distributia.

probleme au fost multe : caseta, pompa frana, senzorul de eps, amortizoare etc.

Va multumesc.

La accentul tau distributia se schimba la 90000km.

scapi ieftin 250ron cureaua de distributie si rolele pe original,pompa de apa nu se schimba ....

nu stiam ca fac parte din distributie,dar oricum si alea sunt foarte ieftine gen 25-30ron bucata

Readuc la viata acest topic pentru a strange cat mai multe informatii referitoare la schimbarea distributie la Accent 1.4.

Asadar:

1 - stie cineva codurile pieselor originale (de preferat cineva care a schimbat distributia)?

2 - a facut cineva operatiunea asta in reprezentanta? daca da, ce au schimbat (din cate stiu eu, ei schimba pompa de apa la 60.000, deci nu ar avea de ce sa o schimbe si la 90.000)

3 - de la ce magazin (DE INCREDERE) ati cumparat piesele (rog sa nu fie considerata reclama)

Spre exemplu, kit-ul asta http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=95941 este complet pe partea de distributie? Mai trebuie ceva in afara de el si curelele de accesorii, A/C si servodirectie si, eventual, daca e cazul, pompa de apa?

Edited by nomatter1984

Salut, nu stiu daca se supara cineva aici ca mai scriu cate un post, eu avand Kia Rio din 2006 ,1.4/ 97CP. Eu am cumparat cureaua de distributie si cele 3 de accesorii le-am cumparat de la Volksparts.Cureaua de distributie a fost de la Contitech (Continental) a costat aproximativ 80 ron si era produsa in Romania, ci celelalte 3 curele au costat intre 20 si 35 ron,tot de la Contitech si daca nu ma insel una a fost de la Dayco.Rola intinzatoare nu am schimbat-o ca nu a fost cazul, iar manopera nu am platit pentru ca mi le-am schimbat singur.Nu iti trebuie cod de la piesa originala,te duci cu talonul la um magazin de piese si stiu ei ce sa-ti dea.Vezi pe Autokarma au preturi bune la piese si poti sa le comanzi online.

Pai tocmai, pt ca vreau sa le comand on-line as avea nevoie de coduri. Mersi de info referitor la preturi.

Sunt patit si pe internet si in magazin, cu cartificatul in mana, si chiar in reprezentanta, in ceea ce priveste curelele asa ca nu vreau sa mai risc. Pana la urma solutia a fost atunci sa le dea jos, sa vada codurile si sa dea fuga nenea seful de service de reprezentanta sa cumpere curea Contitec de la Autonet. :wacko: Baieti competenti, nu gluma :leghump:

Salutare tuturor!

Va trebui sa schimb si eu distributia, iar la service-ul Hyundai mi s-a spus ca trebuie schimbata si pompa de apa, deoarece e angrenata de cureaua de distributie.

Total fals (din ce am citit pe aici), pompa fiind angrenata de o curea anexa.

Asta inseamna ca o inlocuire ulterioara a pompei nu necesita demontarea distributiei, corect? Este cineva care a inlocuit pompa de apa dupa distributie, ca sa confirme acest lucru, sau cineva care stie sigur?

Multumesc!

P.S. Acum am vazut ca in poza cu kit-ul de distributie in care apare si pompa de apa, aceasta are niste caneluri care par a fi identice cu cele de pe cureaua de distributie...😕 Sau mai e o varianta: ca poza cu pompa sa nu fie cea reala (de Accent 2006+)

Link-ul cu poza http://www.bewinner.ro/produs/1159/kit-distributie-1-4-1-6-benzina

Chiar nu mai stiu ce sa cred, asa ca niste lamuriri ar fi imperios necesare...

Edited by Stikri

Eu nu am schimbat pompa de apă. Pentru că și eu știu că ea este antrenată de o curea separată. Deci dacă pică, nu ia motorul cu ea. :)

Pompa de racire este antrenata de aceiasi curea care antreneaza si alternatorul. Problema este ca daca pompa de apa se defecteaza, pentru inlocuire trebuie demontata distributia. Personal cand am inlocuit distributia in 2013, am verificat pompa si era in regula, asa ca nu am inlocuit-o. Anul trecut insa cand am reparat alternatorul, am constatat ca rulmentii pompei au capatat joc, asa ca e posibil ca anul acesta sa fiu obligat sa demontez distributia pentru inlocuirea pompei.

Mda, am mai cautat si pompa de apa pentru 1.4 si 1.6 nu arata ca cea din poza cu kit-ul la care am facut trimitere mai sus.

E angrenata de aceeasi curea ca si alternatorul si arata asa (pompa) :

post-3302-0-02223700-1421094040_thumb.jpg

Probabil nu o s-o schimb o data cu distributia, sper sa nu fie o alegere proasta...

Edited by Stikri

Pompa de racire este antrenata de aceiasi curea care antreneaza si alternatorul. Problema este ca daca pompa de apa se defecteaza, pentru inlocuire trebuie demontata distributia. Personal cand am inlocuit distributia in 2013, am verificat pompa si era in regula, asa ca nu am inlocuit-o. Anul trecut insa cand am reparat alternatorul, am constatat ca rulmentii pompei au capatat joc, asa ca e posibil ca anul acesta sa fiu obligat sa demontez distributia pentru inlocuirea pompei.

De ce sa fie nevoie sa demontezi distributia pentru a inlocui o piesa care este angrenata de alta curea?

Este posibil ca o parte a ppei de apa sa fie "ascunsa" sub distributie astfel incat demontarea sa fie posibila numai dupa ce "pleaca" distributia.

Asa este.. chiar daca nu e angrenata de cureaua de distributie, pompa de apa se poate demonta dupa ce scoate cureaua de distributie.

Mai bine o schimbi impreuna cu distributia pentru a nu plati de doua ori manopera in cazul in care cedeaza pompa de apa.. Crede-ma, sunt patit!

Am schimbat distributia fara pompa de apa.

Mecanicul s-a uitat la pompa, nu prezenta scurgeri, iar o eventuala inlocuire a ei necesita demontarea capacului de plastic care acopera distributia. Nu afecteaza insa cu nimic cureaua de distributie.