Jump to content
kty

Antigel

Recommended Posts

Buna ziua. Trebuie sa-mi completez lichidul de racire ca este la minim. Am masina de un an. Ce fel de antigel pe baza de etilen glicol imi recomandati? Cu sau fara silicati? De cate culori sunt? Va multumesc.

Salut, si bine ai venit pe forum.

Eu am facut revizia de un an, si au completat ei lichidul de racire, sincer nu stiu acum de care au pus, dar cred ca in manual ai un tabel cu specificatiile pe care trebuie sa le respecte.

Buna. Da, am citit in manual si cred ca o sa merg la ei sa completeze. Merci

Buna ziua. La ce intervale de timp trebuie schimbat antigelul? Va multumesc.

constructorul recomanda o schimbare la 4 ani a antigelului.faptul ca se mai pierde nu e grav, dar nici foarte ok. Daca stiti ca pierdeti , aveti grija sa completati si cel mai bine fuguta in service sa verifice baietii pe unde se pierde.

Antigelul îmbătrâneşte, pierzându-şi calităţile într-un interval de 2-3 ani !

Proprietăţile aditivilor tind să decadă în timp, făcând de obicei necesară înlocuirea lichidului la fiecare doi- maxim patru ani. Dacă aveţi deja antigel dar este mai vechi de doi ani, atunci acesta trebuie schimbat. Trecerea timpului afectează punctul de îngheţ al amestecului. Treptat, acesta îşi pierde din temperatura de îngheţ garantată şi astfel, circuitul de apă al motorului poate îngheţa, provocând daune importante. Atenţie la alegerea antigelului, pentru că trebuie să respecţi indicaţiile producătorului. Un amestec de substanţe nepotrivite poate distruge circuitul şi pompa de apă.

Nu măsura punctul de îngheţ imediat după ce ai completat întrucât rezultatul poate fi fals!

Testează cu un densimetru special punctul de îngheţ al antigelului, şi la nevoie completează-l. Dacă pe parcursul verii aţi avut pierderi de lichid de răcire şi aţi completat nivelul cu apă distilată, este posibil ca acesta să-şi fi micşorat densitatea. Ca să asigure un punct de congelare de -35 sau -40 de grade C, densitatea acestuia trebuie corectată corespunzător la un atelier de service. Un sfat de urmat este să nu măsori cu testerul special imediat după ce ai completat întrucât rezultatul poate fi eronat.

• Like 1