Jump to content
Sign in to follow this  
MPV

Suspensii si garda sol IX20

Recommended Posts

Va salut,

Poate e doar o problema a mea dar la cat m-a secat m-am gandit sa deschid un topic.Doua lucruri nu mi-au placut la masinuta asta de cand am luat-o(1 an): garda la sol si suspensiile.Cu suspensiile am rezolvat-o chiar daca nu regulamentar.Am incaltat-o cu 195/60 r16, chiar daca as fi vrut sa ii pun 195/65 r16, dar sunt comerciale si s-ar putea sa fie pre grele..Oricum cu 195/60 r16 imi place mult mai mult confortul oferit la gropi, ca sa nu mai zic ca am castigat si vreo 8 mm inaltime.Am venit in intampinare pentru garda si am echipat-o cu un scut adevarat in locul porcariei de plastic pusa de coreeni sub motor, dar as fi vrut sa o ridic cu vreo 15-20 de mm.Ceva sugestii, idei? Oficial Hyundai nu ofera alternative si neoficial daca faci ceva iesi din garantie...dar poate e doar problema mea! Mai mult cand am luat-o dealerul Colina nici macar nu a verificat presiunea in roti si o luna am crezut ca am cauciucuri pline, aveam o senzatie maxima de disconfort la gropi si simteam ca se misca directia mai greu si orice gropita o simteam in toata articulatia masinii..Voi, multumiti fata de alte masini la aceste capitole?Multumesc

Povestea cu presiunea in anvelope la Colina mi s-a intamplat si mie. Aveam 3 atmosfere si orice damb sau groapa se simtea teribil. Am un i20 deci scuze de offtopic...

Meseriasi...doar la preturi.Am cerut specificatiile pentru ulei si un "meserias" mi-a zis ca ei nu respecta normele ACEEA...:)(pt necunoscatori ACEEA e norma europeana si API americana), deci tehnic m-au dezamagit chiar daca comercial agentul de vanzari a fost OK!Acum voi incerca cu DAB...prima vizita a fost cam de 7-8.