Jump to content
mihailcarp

revizie I30 1.4

Recommended Posts

Am fost astazi la Colina Motors si au o oferta f buna pt revizie la i30, motor de 1.4 benzina. Pretul e de 350 de lei (cu TVA) si include ulei, filtre (inclusiv cel de polen), verificare mecanica, electrica si manopera...Cred ca e un pret ok...sa nu o luati ca reclama...ca nu e...pur si simplu am mers sa fac un Drive Test cu noul i30...e totatal alta masina!...

am intrat si eu pe site http://hyundaicolina.ro/oferte/preturi-soc-revizii-de-la-300-lei/ si intradevar ofertele foarte bune. Eu anul trecut am platit 550 lei pe cele mentionate mai sus tot pt i30, 1.4 l.

Vad jos specificat pe site "Oferta nu este valabila pentru noile modele i10, i20, i30 si Santa Fe, lansate in Romania incepand cu anul 2011."

Eu am cumparat-o in ianuarie 2011. Nu arata cu nimic diferita fata de modelele din 2010 doar ca in acte e trecuta fabricatie 2011. Sa inteleg ca nu beneficiez de oferta ?

Pai scrie ca pt modelele lansate in 2011, a ta nu a fost lansata atunci.

o sa sun sa ma interesez. Eu am inteles alt lucru. Cei care au masini mai vechi si sunt iesite din garantie de multe ori prefera sa isi schimbe singuri uleiul si filtrele, facand vizite la service-uri cat mai rar.

Din cauza asta au facut oferta pt cei cu masini vechi, deoarece cei cu masini noi aflate inca in garantie sunt obligati sa faca revizia.

Uite, a mea nu e iesita din garantie si as fi platit tot 350 de lei pentru revizie...fata de aproape 600 la Expozitiei (acolo mi-am luat teapa cu filtrul de polen...am platit 130 Lei pentru el...dar am fost intrebat daca sunt de acord...asta e...).

mda urmeaza sa fac revizia luna care vine si vreau sa ma interesez daca pot sa mi cumpar eu consumabilele si sa platesc manopera.

Din ce am vazut pe okazii toate erau la juma de pret fata de ce am platit eu anu trecut.

Filtru de polen de care zici costa 55 lei.

Poti sa-ti iei consumabilele tale si sa platesti doar manopera. Poate ca o problema ar fi la ulei... ca "nu e original"...dar are un pret ok in service.

am gasit tot pe okazii acelasi ulei identic, dar e mai ieftin doar cu 40 de lei. Da se poate sa nu fie original, asta nu e o problema, pot sa-l iau de la service. Dar filtrele le-as cumpara eu. Am un prieten la un service si mi-a zis ca ei nu accepta in garantie sa vii cu consumabilele lor pt ca nu castiga destul, asta mi se pare nesimtire, e specificat undeva in lege ca am voie sa vin cu consumabilele mele sau fiecare service isi face singur legile ?

Edited by adetcc

Nu numai ca poti merge cu consumabilele tale dar poti alege si un alt service autorizat RAR pentru Hyundai. E alegerea ta, doar ca esti responsabil sa demonstrezi ca acele consumabile corespund celor mentionate in cartea de service sau manualul masinii in momentul in care ti se cere lucrul asta de catre Hyundai(probabil la o posibila reparatie pe garantie).

Am facut revizia la Colina Motors azi. M-a costat doar 350 de lei.(i30 1,4 benzina din 2011) Nu a gasit in rest nicio problema la masina legat de suspensii, frana, etc. In plus am primit si un voucher cu care voi putea face si urmatoarea revizie tot la 350 de lei.

Am vorbit cu ei, si m-au lasat sa stau langa masina cand au schimbat uleiul si filtrele (ulei, aer, polen) In plus mi-au si spalat-o pt ca mai avea gheata si zapada pe ea.

Edited by adetcc

Salut! La Colina Motors...nu stiu ce se pune...In Expozitiei mi-au pus ultima data Mobil 5w40.

Salut! La Colina Motors...nu stiu ce se pune...In Expozitiei mi-au pus ultima data Mobil 5w40.

Salut Mihai,

Tot Mobil 5W40 si la Colina.

Ce preturi ok sunt la voi mie pentru prima revizie la 20.000km imi cere acum pe 1 martie 4 milioane jumate fara filtru de polen.Daca vreau sa schimbe si filtru de polen 6 milioane jumate. Am ramas masca cand am auzit...

filtrul de polen poti sa-l schimbi si tu fara probleme de garantie. 4 milioane e ok...cat ai vrea? cam astea sunt preturile...Te sfatuiesc sa faci reviziile pe cartea de service...altfel...garantie Hyundai...probleme!

eu la prima revizie am platit 5 mil in galati(filtru aer,polen,ulei+++3L ulei si manopera)

Deci sa inteleg ca acestea sunt preturile.... sunt mai linistit.

vezi ca majoritatea service-urilor au un tabel cu preturile la revizii de 1 an,2 ani,3 ani,etc

poti cere si un tabel cu ce piese se schimba obligatoriu in fiecare revizie si care is optionale de schimbat,dar pentru bani in plus(alea se schimba doar daca sunt uzate/defecte)

3 ani , 23.000 Km , revizie facuta la Casa Auto Iasi

- ulei 10W40 Super 2000, 3,5 litri : 103 Ron

- filtru ulei : 27 Ron

- filtru aer : 55 Ron

- filtru polen : 65 Ron

- manopera : 322 Ron

- discount : -73 Ron

Total Revizie = 500 Ron

Edited by feedback

Cati litri de ulei intra in motorul de 1.4?

Intreb pentru ca eu luasem 4 litri, iar mecanicul mi-a bagat doar 3 litri, orientandu-se dupa joja. :_sad:

Mie la service imi spuneau ca baga 3.2-3.5,si eu am luat 4 litri si am bagat personal 3 ,iar pe joja imi arata ca e la maxim. Am lasat sa se scurga uleiul din ea cam 15-20 min. Am pastrat bidonu care mi-a ramas in portbagaj pt o eventuala completare, nici acum nu l-am desfacut.

normal intra 3l,mie asa mi-au cerut...nu stiu cine baga 3,2 dar ala nu e mecanic si nu stie nimic de i30

sevice-ul din Calarasi, Slobozia si Bucuresti expozitiei asa mi-au bagat sau nu au bagat, dar asa scrie pe deviz

Am inteles, multumesc de raspunsuri. Deci e de stiut, data viitoare sa nu mai cumpar 4 litri...

am cautat de curiozitate pe agenda in masina ca am lista de la revizie si scrie 3L ulei(cei de la hyundai mi-au dat-o,la fel scrie si in cartea de service)