Jump to content
Sign in to follow this  
ayrton

Revizii ix20

Recommended Posts

M-am gandit sa deschid topicul deoarece suntem deja cel putin doi care am trecut prin asta si poate informatiile vor prinde bine celorlalti.

Ieri am efectuat revizia de un an, dupa 18800 km, La RMB Interauto, Cluj Napoca (Sanicoara). A durat fix doua ore, cei din service foarte punctuali, la ora programata am fost preluat de cineva. Domnul care s-a ocupat de mine a fost foarte amabil, fara expresii de genul "asa fac toate", mi-a raspuns la toate nelamuririle. Daca doream puteam sa stau sa vad operatiunea, dar nu aveam timp si asa ca am plecat.

Am schimbat Ulei, filtrul de aer, filtrul polen, completat lichid de racire. Filtrul de aer era destul de imbacsit dupa un an, mi-a zis si el ca la drumurile noastre e nasol, si instalatia de ventilare scotea un suierat deranjant la finalul verii, care acum a disparut, dupa revizie. Am mai avut o problema cu macaraua de la geamul soferului, care va fi inlocuita saptamana viitoare, pe garantie.

Costul reviziei a fost de 688 de RON, piese si manopera.

Menţionez că şi eu cred că am probleme cu macaraua de la geamul şoferului deoarece ridică geamul foarte încet şi o să merg si eu cât de curând la service. Adunat cam atăt m-a costat şi pe mine revizia. Eu mă gândeam ca data viitoare să cumpăr eu toate piesele şi să plătesc doar manopera mai ales ca nu sunt un fan al uleiului semisintetic pe care îl utilizez acum.

Edited by bradone

Eu mă gândeam ca data viitoare să cumpăr eu toate piesele şi să plătesc doar manopera mai ales ca nu sunt un fan al uleiului semisintetic pe care îl utilizez acum.

Eu de fiecare data am mers cu piesele cumparate 'after', la revizia de 60k, pret reprezentanta 1900ron- cost cu piesele cumparate de mine 1100ron! deci...

Salut, voi ce ulei folositi? Masina vine cu Shell, si majoritatea dealerilor recomanda Mobil 1.Hyundai nu recomanda nimic, doar API SL/SM si ACEA A5.

Din pacate, din cate stiu eu Mobil 1 nu are decat 5w-30 la parametrii ceruti si as vrea 5w-40.Ceva recomandari de 5W-40 SL/SM A5 ? Am gasit Aral si Q8...Multumesc.Vreun pont pentru filtre originale mai ieftine ca in service?

Salut,

Eu prima revizie am facut-o cu piesele lor, asa ca nu stiu de piese mai ieftine. Probabil ca la a doua voi sti. biggrin.gif .
Cat despre ulei, da, cei din service mi-au pus Mobil 1.

Si eu tot cu piesele lor am facut prima revizie si mi-au pus ulei semisintetic (10w40) asa ca si eu sunt interesat sa imi cumpar piesele din timp. Daca aflati ceva dati share va rog.
Multam

Salut, ei zic ca ar fi importatori direct piese auto Hyundai.260= 3 filtre si 135= 4l ulei Mobil 5w-30, mi-au facut oferta..albatrosauto.

Uleiul aral cu cat l-ai gasit? Stiu ca cei de la VW il folosesc.

Nu am cautat Aral.Am cautat Mobil 1/Ravenol/Van Syntech/Q8/Elf.Preturi de la 100 la 250 4l 5w-30.Initial am cautat 5w-20(Hyundai recomanda oficial 5w-20 sau 5w-30 minim ACEEA A5).In mod sigur ma voi duce cu uleiul meu, ei pun ce au si te aburesc nerespectand specificatiile.

Poate ajuta cu ceva. Configuratoare online:

Foarte multi recomanda

MOTUL: http://ew5.earlweb.com/search.php?si...r=9&category=6

Desi nu prea au uleiuri A5 se schimba la intervale mari

LIQUY MOLY http://www.liqui-moly.de/liquimoly/w...oil_guide.html

De umplutura

CASTROL http://ew5.earlweb.com/search.php?si...=&manufacturer=

Si MOBIL dar momentan nu functioneaza linkul

MOBIL http://ew5.earlweb.com/search.php?si...e=21&brand=116

Eu unul nu stiu ce o sa aleg pt revizie :)

Nu am cautat Aral.Am cautat Mobil 1/Ravenol/Van Syntech/Q8/Elf.Preturi de la 100 la 250 4l 5w-30.Initial am cautat 5w-20(Hyundai recomanda oficial 5w-20 sau 5w-30 minim ACEEA A5).In mod sigur ma voi duce cu uleiul meu, ei pun ce au si te aburesc nerespectand specificatiile.

Salut

Am mai gasit pareri bune si despre Redline 0w-30 si Amsoil 5w-30 signature series. Eu cred ca unul din acestea o sa pun la viitorul schimb.La service te lasa sa te duci cu uleiul tau daca respecti specificatiile? (A5/B5)Nu comenteaza de garantie?

Am luat deja Ravenolul si dupa 1 Mai fac revizia.Nu cred ca nu ma pot primi cu uleiul care respecta specificatiile producatorului mai ales ca am luat si raspunsul oficial de la Hyundai...sa vedem care pe care!Mai mult in carte(nu sunt foarte sigur, mai verific)Hy nu vorbeste de revizii la 1 an, la 2.

Ce tip de ulei ai ales de la Ravenol?. Ca am observat ca au 2 tipuri care au standardul A5. Este mai bun acest ulei decat mobil 1? Cat ai dat pe bidon si de unde l-ai luat? Filtre de aer/polen ai gasit?

Am luat asa ceva de aici: http://www.neposro.ro/ulei-de-motor/ford/sintetic/ravenol-fo-fully-synthetic-5w-30-1l, cu 140 4l.Filtre nu am luat, le iau de la dealer filtru ulei si polen.Filtrul de aer doar il curat.Pentru suspensii va pot recomanda 195/60 r16 chiar daca nu sunt agreate de producator.Personal consider ca senzatia de confort e mult mai buna...nu ma intereseaza stabilitatea pentru ca mai mult 150 nu am de gand sa ii dau.Chiar o sa vand Continentalurile(205/55 r16) chiar daca au doar 2000..

Urmariti operatiile obligatorii din cartea masinii, restul sunt optionale si nu va poate obliga service-ul.Eu m-am dus cu uleiul meu si am schimbat doar filtru ulei si filtru polen de la ei.Filtrul aer se poate curata foarte bine si merge 2 ani daca nu mergi majoritar pe drumuri de tara!Apropo de ulei, pana acum sunt foarte multumit, consum si chiar a capatat ceva mai multa vioiciune!