Jump to content
andreistef4n

Imi ploua in masina

Recommended Posts

Salutare dragi colegi,

In urma ploii ce a cazut azi-noapte, am ramas lemn ud sa vad dimineata in masina apa "de ploie"..

Practic, imi ploua in masina :ohmy:

Am gasit o baltoaca pe presul pasagerului din dreapta fata. Ce e de facut?

Imi e sa nu faca ceva scurt daca se prelinge pe la firele de sub bord. :sad:

Astept opinii! Multumesc!

Ai verificat daca geamul de pe partea aia este inchis bine? Ai avut apa si sub pres sau doar pe el?

Geamul este inchis.. si apa este doar pe pres.. acu ceva timp am scos grila de sub geam pt a curata pe acolo.. fara efect.. mai sunt alte scurgeri?

La solenza erau niste furtunase pe care dupa ce le am desfundat s-a reolvat aceeasi problema.

Edited by andreistef4n

grilajul de aerisire.... pe acolo iti intra apa. Desfa grilajul si verifica si la ventilator. S-ar putea sa ai ceva teava de plastic sparta, rupta sau inexistenta.

Se pare ca-i boala mai generala. Mie, la Getz, imi intra frecvent la usile din spate... dar nu destula incat sa mi se prelinga inauntru. Doar cand deschid usa din spate, gasesc pe prag o mica balticica (sa zic asa, cam cat s-ar usura un pechinez). Patesc la fel la ambele usi din spate.

La un Passat am avut aceeasi problema- apa pe presul pasagerului si in spatele pasageru;ui; dupa multe investigatii, langa baterie (care e langa grilajul de pe partea pasagerului) era o scurgere pt apa care era infundata cu frunze.

ok, ma poate lamuri cineva cu o poza despre ce grilaj este vorba?

Sunt curios daca este ceea ce am desfacut eu sau nu. Sa ma apuc de treaba ca vin ploile iar:(.

Si, ca sa nu mai deschid alt topic o sa pun aici o problema intalnita azi:

Am plecat pe la ora 16:00 cu masina - mi s-a comportat foarte ciudat. frana foarte brusc cand calcam mai tare pe pedala. Cand apasam mai usor, se auzea parca oprea acceleratu in gara. Un scartait infernal. Asta seara acelasi scenariu.

De la ce ar putea fi? Ghici ghicitoarea mea?

Edited by andreistef4n

Asa se intampla cand intra apa la discuri / tamburi. Nu este nici o problema, dupa cateva franari dispare zgomotul.

Asa sper gaby, dar am mai mers pe ploaie, am mai mers si cu alte masini si nu am patit asa. Eh, poate am luat eu vreo balta si a intrat apa mai multa...

Cei care au jante de aliaj (cu distante mari intre spite) pot vedea ca dupa o seara in care a plouat a doua zi discurile sunt ruginite. Si mie mi s-a intamplat masina franand mai brusc, paremise.

azi dimineata acelasi fenomen si la mine cu scartaitu ......

plouase aseara si am observat dimineata acea "rugina" de pe discuri dar dupa 2 franari a disparut:D

cat despre apa am patit si eu dupa un drum de vreo 2 ore juma pe ploaie dar doar nistre stropi pe picioarele pasagerei din dreapta dupa nu am mai avut probleme

@andreistef4n: Daca desfaci grilajul de plastic de sub parbriz unde sunt si stergatorile, acolo v-a trebui sa antifonezi cumva(ex.o placuta de plastic deasupra) sa nu intre apa direct la ventilator. Vezi daca ai curatat frunzele! protejau impotriva apei.... :wink:

@iflorin

Din cate imi aduc aminte nu era nici un orificiu care sa dea in masina sau vreun ventilator sub acel grilaj.. :excl: Am modelul LC-2005..

Oricum o sa desfac sa verific ca nu-i mare lucru.

@BH93DRY

La mine nu prea a disparut dupa doua frane :sad:

Edited by andreistef4n

Scuze pt doublepost..

Azi am desfacut grila de la stergatoare si am gasit urmatoarea grila atasata in poza.

De asta ziceai sa o acopar cu un plastic?

Vreau sa inteleg putin ce este cu spatiul acela de sub grila aia mica! Am vazut ca si in partea cealalta este la fel - doar ca acolo sunt doua gauri.

post-32210-071698000 1351766239_thumb.jpg

post-32210-030037000 1351766243_thumb.jpg

Edited by andreistef4n

DA, desfa acel grilaj si uita-te in interior sa nu ai ceva plastic spart sau rupt.

NU trebuie sa acoperi acel grilaj,deoarece pe acel grilaj 'absoarbe' aer ventilatorul din habitaclu...

Edited by iflorin

asa cum spuneau si colegii , grilajul de langa stergator- e negru din plastic. de vazut acolo; inca nu am avut problema la accent asa ca nu l-am desfacut.

rog un moderator sa stearga postarea aceasta a mea; e de prisos;

Edited by sergiu79

dupa o noapte de ploaie : inundatie in masina din nou.

am desfacut din nou grila si efectiv nu gasesc solutia. nu vad unde ar putea fi ventilatorul despre care ziceai.

totusi eu cred ca se strange apa unde am marcat cu rosu. opinii?

post-32210-000693100 1354531274_thumb.jpg

post-32210-005547000 1354531302_thumb.jpg

post-32210-038319500 1354531305_thumb.jpg

Singura solutie: cand ploua stai in masina si vezi pe unde se prelinge apa...

da.. m-am gandit la asta dar din masina e foarte greu de gasit pentru ca e foarte aglomerat dupa torpedo..

Aceeasi problema o am la Accentul din 2005.

Dupa o ploaie zdravana, gasesc apa pe presul pasagerului. Nu imi dau seama de unde curge, dar partea inferioara a plasticului in care se afla motorul aerotermei (in spatele torpedoului) este umeda.

N-am avut vreme sa desfac grilajul de sub stergator (cowl cover) si sa fac o inspectie inauntru, dar iata cum abordeaza problema cei de la hmaservice:

hmaservice.info > TSB > ACCENT(LC) year 2005 > Body (Interior and Exterior) (9) > 98-60-001 WATER LEAK DETECTION AND IDENTIFICATION

Fresh Air Intake Plenum Leaks:

Water leaks through the fresh air intake plenum may drain through the heater blower motor resistor block connector, or in the area around the heater blower. Ask the customer when the condition occurs:

If the leak occurs regardless of fan speed, the cause may be a leaking seam.

If it occurs after the fan has been operated at a high speed, water may be drawn in with the air.

If it occurs only during extended rain storms, the leak could be a slow seep.

If it occurs during car washes as well as rain storms, look for a larger leak.

Prepare by removing the plastic cowl top cover at the base of the windshield. Carefully reach inside the cowl to the right side to find the fresh air intake plenum opening. Make sure that there is no debris around the intake.

Run low pressure water from a garden hose into the cowl area, allowing most of the water to drain towards the right side of the cowl. The water should drain freely through the right fender. If it does not, look for a blockage in the far right side of the cowl area. Use the same procedure to check the drainage towards the left side of the cowl.

Run the water towards the right again. Set the fan to high speed, and select "Fresh" air intake. See if any moisture appears around the heater blower motor area. This may be caused by debris blocking the drainage through the fender. If there are no debris, remove the blower motor and fan assembly. Look up into the plenum area to see if any leaks are visible. Use your hand to feel for moisture. Identify the welded seam that the water leaks through, and apply seam sealer to it. If possible, repair the seam from the outside cowl area.

Asadar, cel mai probabil e infundat un orificiu/orificii de scurgere a apei.

O sa desfac si eu grilajul din plastic de sub stergator si o sa incerc sa vad pe unde ar trebui sa se scurga apa de ploaie.

Am mai citit si pe alte forumuri externe, dar nu a fost oferita nici o solutie viabila. Unii chiar sugerau ca e podeaua gaurita!!! Halal raspuns!

daca ar fi fost podeaua gaurita apa nu avea cum sa ajunga pe pres - sa il ude deasupra :laugh:

oricum... daca gasesti any solution sa ne-o impartasesti si noua.

Edited by andreistef4n

ai si yo problema cu apa la un accent mc2006 apa sub pres dar in spatele soferului curios nu tot timpul si nu neaparat cand ploua de exemplu ieri si azi am observat baltoaca si culme nu a mai plouat de ceva vreme vreo idee careva pls