Jump to content
Sign in to follow this  
sorindoc

Probleme..probleme

Recommended Posts

Nu pot sa spun ca sunt extraordinar de incantat de masina, am un Hyundai Accent 1.4/71kw 2008, am luat masina SH la 25000km, in noiembrie se fac 2 ani de cand o am, in clipa asta masina are 60200km. Am schimbat o gramada la ea :

- amortizoare fata 30000km

- reconditionare bendix (numai cupla) 32000km

Urmand o serie ingrozitoare :

-kit ambreiaj 58300km (550ron)

-pompa frana, furtun etrier(stanga-dreapta), garnituri etrier(stanga-dreapta), culisante etrier(stanga-dreapta) 58670km (860ron)

-caseta directie 60000km (1100ron Mando Coreea)

-curea accesori + bujii (la revizia de 60000km)(80ron)

Preturi destul de mari pentru o masina de oras, avand in vedere ca nu am pus revizia, de o luna de zile am investit in masina cu aproximatie 1000euro (mai exact 41mil, cu manopera si unghiul de fuga)

In rest masina mi se pare ok, am un consum de 8,5-9L/100km in oras , afara 5,5-6L/100km.

Ori am fost eu ghinionist, ori masina nu este fiabila.

Edited by sorindoc

Nu te supara, dar cum ai tratat masina de schimbi atatea pe ea? A mea e din 2007, are 60.000km si tot ce trebuie sa schimb la ea sunt urmatoarele:

- Acumulator

- Amortizoare

+ reglat unghiul de fuga

Nu inteleg cum v-a lasat kitul de ambreiaj, caseta de directie etc. Eu am prins productia Turceasca, si a naibii de turceasca ca se tine extraordinar de bine. Pana acum, Accentul meu are nota 10 din partea mea.

De tratat, nu pot sa spun ca am hartanit-o sa zic, schimb in permanenta 3000-3500rmp(specific faptul ca nu o turez foarte rapid de exemplu intr-a 2a sa am deja 50km/h imediat), kit-ul de ambreiaj, m-a lasat in trafic, caseta de driectie avea cremaliera ruginita... De mers cu masina, sa zic in mare parte din cei 40000km facuti de mine cu aproximatie, 15000km sunt facuti in ungaria-austria-germania + a2 de vreo 3-4 ori. Acumulatorul trebuie sa-l schimb si eu, ma bate gandul la sa ridic amperajul de la 45 la 52, imi recomanzi ?

Edited by sorindoc

Nu te supara dar mi se pare penibil sa spui ca nu esti multumit de accent cand tu pui consumabile la socoteala:

curea accesori + bujii (la revizia de 60000km)(80ron)
Preturi destul de mari pentru o masina de oras, avand in vedere ca nu am pus revizia, de o luna de zile am investit in masina cu aproximatie 1000euro (mai exact 41mil, cu manopera si unghiul de fuga)

Bine ca nu ai zis ca s-au tocit si cauciucurile... :huh:

Uite pachet filtre la 65 lei. http://hyundai-piese.ro/pachete-revizii-tehnice-hyundai/accent/pachet-revizie-hyundai-accent-14-16-benzina/

Ti se pare mult pentru o revizie la care mai adaugi 4 litri de ulei si 30 de lei manopera ?! Te duce pana in 50 Euro...

Ambreiajul nu s-a stricat tot. S-a defectat una din astea: rulmet, placa, disc. Nu se pot defecta toate odata.

Astea le schimbi la orice masina, inclusiv la batrana dacie.

Edited by diaconescubogdan

Eu pe benzinara mea voi pune de 52. Din spusele unor mecanici, pe o benzinara 55 ar fi maximul. :)

De tratat, nu pot sa spun ca am hartanit-o sa zic, schimb in permanenta 3000-3500rmp

Acumulatorul trebuie sa-l schimb si eu, ma bate gandul la sa ridic amperajul de la 45 la 52, imi recomanzi ?

Aici e 'buba' ambreajului.....3000-3500, las-o mai lenesa, maxim 3000rpm ca nu e coupe....parerea mea.Ca o turezi la 3500 cand esti in treapta 4 inspre 5, e ok....

Bateria am schimbat-o si eu si am pus un Bosch fara intretinere de 56Ah pe benzinar. Pe diesel 'inca' am bateria originala, sper sa mai tina, sa ies anu asta din iarna si dupa.... :pray:

Edited by iflorin

Pt diaconescubogdan, nu am luat in calcul cureaua de accesorii sau consumabilele, le-am pus in acea lista deoarece le-am facut in aceeasi zi , sau daca puteai observa km care i-am trecut, nu am luat in calcul cauciucuri, ca la orice masina schimbi cauciucurile, daca ar fi sa o incep sa calculez cu ce am bagat in masina.. innebunesc :) numai in muzica, izolat usi, vopsit bara spate (negru mat, buza de jos) dar astea le faci de placere. Daca intelegi.