Jump to content
body

Modificari New Elantra

Recommended Posts

De cate ori nu au pățit și ușile noastre asa, dupa o cearta ca in basme cu partenera? 

On 3/26/2020 at 6:53 PM, basti77 said:

Se aud mult mai bine dar sunt puse pe navi, care scoate mai mult decât cea din fabrica. Nu am apucat sa le aud pe navigația originala, am montat întâi navigația și apoi boxele. 

Am pus insonorizant atât cât am putut sa bag mana pe gaura difuzorului. 

Ai putea sa ne spui cum ai fixat noile difuzoare, ai folosit suportii deja existenti ?

2 hours ago, vflorin said:

Ai putea sa ne spui cum ai fixat noile difuzoare, ai folosit suportii deja existenti ?

Am folosit suportii originali.

IMG_20190515_165557_resize.jpg

IMG_20190515_173820_resize.jpg

IMG_20190515_173836_resize.jpg

IMG_20190516_112337_resize.jpg

• Like 1

53 minutes ago, basti77 said:

Am folosit suportii originali.

IMG_20190515_165557_resize.jpg

IMG_20190515_173820_resize.jpg

IMG_20190515_173836_resize.jpg

IMG_20190516_112337_resize.jpg

Super, multumesc mult !

Salut, știe cineva dacă se poate activa pe cheie, coborârea geamurilor, am o elantra din 2014,toate geamurile sunt electrice. 

Daca nu ai modul ptr asa ceva, nu se poate. Se gasesc insa module de cumparat, BASTI parca are montat!

4 hours ago, Bacica Gabriel said:

Salut, știe cineva dacă se poate activa pe cheie, coborârea geamurilor, am o elantra din 2014,toate geamurile sunt electrice. 

Exista modul pentru asa ceva. Eu am numai de urcat geamurile.

Cred ca se putea si mai bine ... Ledurile alea par taiate cu drujba, noaptea, nici macar la lumina lumanarii ...

Dupa un tur Bacau - Sebes - Transalpina - Ramnicu Valcea - Curtea de Arges - Vidraru - Transfagarasan - Bacau, in care Elantra s-a comportat excelent, am

considerat ca merita  difuzoare mai de calitate decat cele de serie, si in consecinta am comandat un set de difuzoare coaxiale Focal pentru spate si un set

Focal cu wf + tw +cross. cu o atenuare de 12 db/oct. pentru fata. Au sosit dupa o saptamana si mi-au trebuit cateva zile sa le montez, dar satisfactia este mare

pentru ca am reusit sa o fac fara sa modific instalatia masinii iar calitatea sonora a crescut. 

On 8/16/2020 at 11:07 PM, Chevy said:

Masina trage mult mai bine in orice treapta si la orice turatie decat tragea inainte de resoftare, pe acelasi drum pe unde am mers sau revenit anul trecut de la mare de 3 ori, nu am avut motive sa retrogradez a  3 a niciodata. E alta masina, nu una sportiva dar e alta cu totul atat cand ai nevoie de ceva in + la depasiri cat si in oras. E mai placut de condus decat era inainte de resoftare!

Am telefonat la o persoana care face resoftari la Bacau, si foarte cinstit, aceasta mi-a confirmat ca la un motor aspirat se pot castiga in jur de 5 cp, care nu se prea se simt,

si ca nu merita sa fac aceasta cheltuiala. Incredibil dar mai sunt si meseriasi cinsiti, jos palaria! Mi-a spus deasemenea, ca merita doar  in cazul motoarelor mai mici, pentru a

acoperi puterea consumata de aerul conditionat.

Cand vorbim de 5, 10 sau 15% , vorbim povesti fara teste dyno inainte si dupa  resoftare. Cine nu a vazut cum se face ( masina pusa pe role, legata cu chingi,  ventilator ptr + de aer in fata, turata la maxim si tinuta acolo un timp ), sa il faca, eu nu imi chinui masina ca sa demonstrez ceva. Stiu ca suntem inconjurati de chestii comerciale si ca 5-10-15% poate fi un procent comercial, sa dea bine. Stiu si ca, chiar si daca ar fi 5% masina merge altfel decat inainte. Ma intreb daca de ani de zile se spune ca ies 10% , nu a facut nimeni dyno inainte si dupa si nu  facut nimeni galagie ca a iesit 5 si nu 10? Sa nu spuna nenea ala ca toti cei care zic pe mii de forumuri din toata lumea sunt cei ce fac modificarea si au mii de conturi :P 

Tu crezi ce vrei, banii tai, masina ta, nu incerc sa te conving nici ca sunt 10% nici ca masina devine bolid. Cand ajungi in Bucuresti da-mi un semn sau, da-i lui Basti in Ploiesti. Stau in Voluntari in drumul tau cand intri in Bucuresti, rupi 15 minute din timpul tau si ne dam cu amandoua masinile, tu o conduci pe a ta iar eu pe a mea. Apoi spui daca simti diferenta intre masini!  Si daca nu simti diferenta, facem si schimb de masini. Daca nu esti sofer de weekend si nu pari sa fii, o sa simti diferenta dintre masini. Ca sunt 5 %, 10%... conteaza? Important e rezultatul :)

Right, putini oameni cinstiti in lumea asta desi si cinstea poate avea motive ascunse :)  Am vazut pe youtube in filmulet cu unul care pune becuri led in faruri la tipii de la led it up, un film in care iti dai seama  ca omul nu te minte dar nici nu iti spune adevarul :) 

Edited by Chevy

4 hours ago, Chevy said:

Tu crezi ce vrei, banii tai, masina ta, nu incerc sa te conving nici ca sunt 10% nici ca masina devine bolid. 

In interventiile tale nu ai spus ca sunt 10% c.p. in plus,  sau ca masina a devenit un bolid ci doar ca esti multumit cum merge  dupa resoftare, nimeni nu-ti

reproseaza nimic. Desi stiam ca  puterea obtinuta in plus la un motor aspirat este foarte mica, speram doar ca era o eroare a mea, si pentru asta m-am adresat celui

care face resoftari la Bacau. Tu crezi ca investitia a meritat iar tehnicianul ca nu merita, iar eu am ales sa nu o fac. :bye:

Chevy si eu am facut resoftare tot la aceiasi baieti ca voi, dar mare diferenta nu este, singurul lucru de care pot spune ca sunt multumit este consumul care a scazut, adica un drum pe care inainte il faceam cu 5.2-5.3 acum il fac cu 4.8-4.9, in seara in care am facut resoftare la intoarce am resetat CB de la iesirea din afumati iar in slobozia am ajuns cu 4.8, fiind seara am putut merge cam tot drumul cu 120 km/h, mai putin urziceniul media vitezei fiind de 92 km/h,  timp de o luna si jumatate nu am mai resetat CB si am 7.0 dupa ce m-am fatait prin oras pe la peste si un drum de bucuresti cu taficul aferent bucurestului, etc. cred ca inainte aveam 9 cel putin

vflorin cand vin in bacau putem sa ne intalnim pentru comparatie .

Edited by yozo
  • Like 1

Nu mai sunt motoarele aspirate ca acum 10 ani, creșterile sunt altele. Ca sa simți cum trage trebuie dusa într-o zona unde majoritatea nu o duc. 

10 hours ago, yozo said:

vflorin cand vin in bacau putem sa ne intalnim pentru comparatie .

Multumesc, cu cea mai mare placere.

14 hours ago, Chevy said:

Invitatia ramane valabila!

Multumesc mult, va voi cauta cand voi ajunge in zona voastra.