Jump to content
body

Modificari New Elantra

Recommended Posts

Eu am configurat pe tasta lunga. Home, Waze, IGo.

A schimbat cineva becul de la plafoniera din spate si portbagaj cu altele pe led? Au 2.7 cm si nu stiu unde le pot gasi!

Salut, 

Eu am comandat de la chinezi toate becurile de interior și portbagaj. Erau dedicate Elantra AD. Le am montate din primăvară 2019 și sunt ok. Au cca 6000K. Nu am găsit de 4200K.

În plus, în portbagaj am pus și o banda de Led cu adeziv(cca 30 cm lungime) pentru a lumina mult mai bine. 

Îți recomand să faci la fel, deoarece ledul pe care îl vei pune nu va fi suficient. 

Posted (edited)

Screenshot_20200105_093550_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200105_093820_com.android.gallery3d.jpg

Edited by Gaby76
Nu mai am link de la chinez.

Eu in portbagaj am pus un led cumpărat din Dedeman si am lungit putin lamelele ca sa stea si am montat si 2 placute led, fiecare cu cate 3 leduri si s-a facut ziua. 

Din Dedeman am luat si eu ptr plafoniera din fata, 4200 lumeni parca, ptr spate si portbagaj nu am gasit insa mai mici de 31 mm nicaieri. O sa iau de pe Aliexpress + o banda suplimentara ptr portbagaj.

Cele de fata nu se potrivesc, este alta bara. Cele de spate merg. Ma gândeam sa iau un set. 

Si eu vreau un set, probabil il comand in weekend!

Edited by Chevy

Eu am gasit alt model mai interesant. Sa îl trimit sa îl vezi. Eu pana la ele as vrea sa iau de pe ebay stopurile de pe portbagaj care au pe poziții 2 inele care se aprind.

#Aliexpress RON 157.64  14%OFF | Car flashing 2pcs LED Rear Light Brake Lamp Taillight Back Fog Light Warning Light Reflector For Hyundai Elantra 2016 2017 2018
https://a.aliexpress.com/_sU3AWr

Edited by basti77

Le-am vazut si pe astea, sunt misto alea cu 3 functii. Daca semnalul e galben, e ok. Daca nu, nu mi-ar place semnal galben sus si rosu jos.

La lampi as umba si eu ptr ca alea au semnatura led mai misto decat la noi desi nici asta, comparativ cu altele, nu e rea. Ma uit la Mazda, bleah!

Problema daca schimbi lampi sau faruri este ce faci daca te loveste unul. Ptr ca in service iti vor pune lampile standard ptr UE, nu iti vor aduce ce model ai tu pe masina. Asa ca zic pas la lampi. La chestiile astea de 100 lei, nu e nici un stres. Dar lampile costa parca in jur de 1500 lei .

Edited by Chevy

Da, sunt în jur de 1400 lei, rezolvi la service, sunt modalități. 

Ce am pus eu le poți monta fără sa le legi la semnalizare, un exemplu, daylight, se aprind cu ledurile pe fata și rămân și când aprinzi poziția de sus, ceata treapta 2 și frână cea dinamica. 

Am vazut ca au si un filmulet cu modulele in functiune, eu ti-as recomanda varianta cu 2 functii. Cu 3 ar arata ca dracu masina cand semnalizezi. O data ai sus semnal galben, asta de jos va fi rosu. Apoi ala de sus are pozitie statica, ala de jos va fi gen Audi! Ar arata mai bine daca ai putea modifica semnal rusu sus sau galben jos dar ramane diferenta dintre tipurile de semnal , unul static si unul Audi style.

Edited by Chevy

Salutare, 

Cele postate de Chevy le-am de 3 zile acasă. Sunt cu doua funcții și le voi monta astfel:

Iliminarea mai slaba pe pozitie

Iliminarea mai puternica stop frână. 

Inițial pentru semnal ma gândeam, dar având în vedere culoarea, am gândit ca cel mai bine e pe frână și poziție. Nu știu când ma apuc de ele pentru ca aștept temperaturi mai ridicate, având în vedere ca trebuie sa demontez piese de plastic(sa nu crape ceva, la cald sunt mai elastice). 

Asta vara am vrut sa le demontez sa schimb becul de semnal cu unul Led, dar nu am reușit. Am vizionat pe YouTube un clip, dar în realitate este mult mai înțepenit și am renunțat de teama sa nu crape lampa. 

Basti77 sunt curios dacă ai schimbat boxele și dacă ai montat subwooferul pe poliță în spate? Am văzut ca ai postat pe forumul celor de la be-loud. 

5 hours ago, bumbul said:

Basti77 sunt curios dacă ai schimbat boxele și dacă ai montat subwooferul pe poliță în spate? Am văzut ca ai postat pe forumul celor de la be-loud. 

Daaa, numai destepti pe acel forum, intrebi ceva si apar ca ciupercile dupa ploaie.

Am schimbat boxele, cu JBL GTO si tweeterele cu Hertz, la acestea am uitat sa pun filtre, ele nu vin cu filtre din fabrica, motiv pentru care dau ceva medii in plus, nu sunt deranjante daca faci un reglaj cum trebuie din EQ.

Difuzorul nu l-am pus in polita din mai multe motive.

- nu am reusit sa dau polita jos, decat sa rup cleme si mai nu stiu ce pe acolo am renuntat;

- nu am gasit o solutie pentru capac la polita, ceva sa vina bine (oricum am folie si din exterior nu se vede), in cazul in care reuseam sa montez diguzorul pana la urma;

- Difuzorul care l-am luat, un HERTZ, daca il montam cred ca atingea de tijele care rabateaza spatarele scaunelor din spate.

Asa ca am cumparat o cutie din MDF sealed pentru difuzor si l-am pus in portbagaj. Este foarte mica, ocupa putin si se aude cat trebuie.

Lățimea incintei 275 mm, Înălțimea incintei 255 mm, Adâncimea incintei 240 mm

Posted (edited)
6 minutes ago, Chevy said:

Si asta este o varianta.

Eu astept sa treaca nebunia si cred ca imi pun o statie pe difuzoarele din usi. Cat stau pe camera o sa ma gandesc la o varianta cat mai lejera pentru fire, dar cred ca tot trebuie sa dau navigatia jos sa ma leg acolo.

Edited by basti77

@ nu am gasit o solutie pentru capac la polita, ceva sa vina bine (oricum am folie si din exterior nu se vede), in cazul in care reuseam sa montez diguzorul pana la urma;

Nu stiu daca afecteaza negativ difuzorul, o solutie e sa nu tai mocheta din spate ci doar tabla.

Posted (edited)
18 minutes ago, Chevy said:

@ nu am gasit o solutie pentru capac la polita, ceva sa vina bine (oricum am folie si din exterior nu se vede), in cazul in care reuseam sa montez diguzorul pana la urma;

Nu stiu daca afecteaza negativ difuzorul, o solutie e sa nu tai mocheta din spate ci doar tabla.

Pai gaura este in tabla, din fabrica. Nu este o solutie sa lasi mocheta netaiata, risti sa atinga membrana de ea, spatiul este foarte mic. Oricum nu mai imi bat capul cu asta, am rezolvat si chiar ocupa foarte putin loc cutia.

Am stat acum sa ma gandesc la varianta cu statie pe difuzoare. Ca statie am gasit, tot un Crunch clasa AB de 4x60w pe 4 ohmi, este ok pentru ce JBL am (60rms pe 3ohmi), nu o sa ma duc in maxim niciodata cu ele.

Ca si cabluri, 2 seturi RCA de 5m si o mufa ISO ca sa ma leg direct in cablurile originale de la navi. Alimentarea o am deja trasa in spate.

Si Navi demontata iar, cu ocazia asta o sa fac si o schema exacta cu camera ce si cum se leaga.

Edited by basti77

6 hours ago, basti77 said:

Daaa, numai destepti pe acel forum, intrebi ceva si apar ca ciupercile dupa ploaie.

Am schimbat boxele, cu JBL GTO si tweeterele cu Hertz, la acestea am uitat sa pun filtre, ele nu vin cu filtre din fabrica, motiv pentru care dau ceva medii in plus, nu sunt deranjante daca faci un reglaj cum trebuie din EQ.

Difuzorul nu l-am pus in polita din mai multe motive.

- nu am reusit sa dau polita jos, decat sa rup cleme si mai nu stiu ce pe acolo am renuntat;

- nu am gasit o solutie pentru capac la polita, ceva sa vina bine (oricum am folie si din exterior nu se vede), in cazul in care reuseam sa montez diguzorul pana la urma;

- Difuzorul care l-am luat, un HERTZ, daca il montam cred ca atingea de tijele care rabateaza spatarele scaunelor din spate.

Asa ca am cumparat o cutie din MDF sealed pentru difuzor si l-am pus in portbagaj. Este foarte mica, ocupa putin si se aude cat trebuie.

Lățimea incintei 275 mm, Înălțimea incintei 255 mm, Adâncimea incintei 240 mm

Pe mine ma interesează mai mult cum se simt noile boxe vs cele standard din fabrica, ca dacă este vreo diferența, ceva. Ai făcut vreo insonorizare a ușilor? 

5 minutes ago, bumbul said:

Pe mine ma interesează mai mult cum se simt noile boxe vs cele standard din fabrica, ca dacă este vreo diferența, ceva. Ai făcut vreo insonorizare a ușilor? 

Se aud mult mai bine dar sunt puse pe navi, care scoate mai mult decât cea din fabrica. Nu am apucat sa le aud pe navigația originala, am montat întâi navigația și apoi boxele. 

Am pus insonorizant atât cât am putut sa bag mana pe gaura difuzorului. 

OK. Mulțumesc :)

Am făcut și resoftare la motor. Este alta mașină, dacă înainte era o placere sa mergi cu ea, îți vine să te muti în ea :wub:

ce, unde, cum, cat? :)

a ta e benzinara 1.6 ?