Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
body

Modificari New Elantra

Recommended Posts

Bine ca nu m-am dus la buy-back ... Daca nu cumva ma puneau sa aduc bani de acasa ca sa mi-o accepte, cred ca luam mai putin decat am bagat la ultima revizie.

Cheie de 10 va mai da? Serios vorbesc, daca va lipseste incepeti cu asta ca upgrade.

Cheie de 10 nu stiu daca am dar, am una de roti, e atat de noua ca o tin acasa in sifonier. Singura pe un raft, e pretioasa rau se pare!

Cred ca tu ai pierdut-o pe a ta si nu stii cum sa ne intrebi daca avem una sa iti dam si tie ;)

Edited by Chevy

Eu zic sa o inramezi si apoi s-o pui la loc de cinste pe un mileu caci e din alta era :leghump:

A mea e in campul muncii, la datorie, langa celelalte dotari :p

N-am mileu decat pe bord si ma tem ca 'fuge' cheia in parbriz, daca ai alte ideii mai ok, poate ma ajuti!

Ai putea sa o pui in scrumiera ca sa nu o cauti cand e portbagajul plin, dar ma tem sa intreb de scrumiera dupa ce am aflat vestea legata de portbagaj ...

Eu ma retrag din mistourile astea, banuiesti cred motivul. Zi buna sa ai!

Alegerea ta, e un forum liber, eu nu m-am retras insa din nicio discutie in care Accentul meu era in dezavantaj. Si e din 2007, unde nici la echiparea mea de top nu am primit radio cu RDS. Fratii de pe modelul cu benzina, la acelasi nivel de echipare complet, au in plus calculator de bord, posibilitatea AT, trapa, clima, si lista continua, asa ca sunt si la variantele vechi unele probleme de echipare si nu vezi pe nimeni sa-si ia jucariile si sa plece, ba din contra chiar, de-asta si activezi pe un forum.

Utilitatea cheii de 10 la indemana o vei afla in timp, ai rabdare, nu degeaba au dat-o. La fel si surubelnita, nu e doar pentru capacele de la roti. Sunt lucruri foarte utile si primele modificari ar trebui sa fie astea, sa le aveti disponibile. Mai departe tine de gusturi, unii isi pun paravanturi, altii dungi, altii roti mai mari, alti cric, rezerva de dimensiuni normale, etc. Ca nu se mai echipeaza masinile in zilele noastre ca pe vremuri nu cred ca imi poti reprosa mie. Ce vrei sa facem acum, sa plangem? Asta e, avem deja Hyundai, e destul.

Echipare maxima tuturor!

Echipare maxima tuturor!

Urarea asta e valabila pentru cei care au masini din alte ''epoci istorice'', actuala Elantra nu are nevoie de nici o cheie in portbagaj pentru

simplul motiv ca nu se defecteaza, in plus marea majoritate a conducatorilor auto nu ar sti sa le foloseasca. Pe vremea Daciei 1300, aveam

in portbagaj platina, condensator, delcou, bujii, termostat, pompa benzina, curea ventilator si nu de putine ori le-am folosit. Am avut si

Aro 240 la care lista de piese era infinit mai lunga, asa ca in tema fiind, pot sa spun ca prefer Elantra fara nici o cheie in portbagaj.

• Like 1

A venit comanda de la porbagaj, urmeaza sa o montez saptamana aceasta.

post-21765-0-69735100-1569391151_thumb.jpg

post-21765-0-36014300-1569391156_thumb.jpg

post-21765-0-92861200-1569391161_thumb.jpg

A venit comanda de la porbagaj, urmeaza sa o montez saptamana aceasta.

eu nu vad cum se apasa, cred ca este carcasa pt camera

Nu am reusit sa pun poza la primul post83a2442b3f7c20dbd42c4f0d4b394082.jpg

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Salut, ce becuri trebuie la numarul de inmatriculare de pe spate?

Si daa stiti cum se dau jos cele vechi ca sa le inlocuiesc.

Foarte interesante amortizoarele alea pe gaz.

Sent from my phone.

Cu linkuri spre sistemele cu navigatie pe care le-ati montat pe Elantra AD, ma ajutati? Pe AliExpress sunt foarte multe, pe Ebay inca caut :(

Cu linkuri spre sistemele cu navigatie pe care le-ati montat pe Elantra AD, ma ajutati? Pe AliExpress sunt foarte multe, pe Ebay inca caut :(

Montata din primăvară. Vine din depozit Spania direct acasă cu DPD.

RON 1,461.96 28%OFF | Android 8.0 CAR Audio DVD player FOR HYUNDAI ELANTRA 2016 gps Multimedia head device unit receiver BT WIFI

https://s.click.aliexpress.com/e/pXDjjds4

În mare toate sunt la fel, au aceleași funcții, depinde care îți plac de 8, 9 sau 10. Eu am preferat de 8, mai aproape de original.

De preferat 8core, 4gb ram și 32 sau 64 GB rom.

Tot la 8 (sau maxim 9) ma gandesc si eu!

Vazand ca aceasta tema a intrat in "moarte clinica" am hotarat sa fac un "pomelnic" cu modificarile facute de mine.

1. Montat leduri pe faza lunga, scurta, pozitie fata, lumini de zi, ceata(galbene), lumini pentru mersul inapoi, al treilea stop, lumini numar, portbagaj,

plafoniere.

2. Pilot automat

3. Dash camera

4. Aplicat 8mp de Stp di 2mm=28kg

5. Senzori de parcare

6. Priza in portbagaj

7.Folie Llumar

cum ai montat leduri pe faza lunga? pt ca am desfacut becul pe faza lunga si am observat ca este H7 iar ”mufa” se infileteaza cu tot cu bec, adica becul intra in mufa nu se prinde cu cleme cum aveam la I30

Edited by yozo

cum ai montat leduri pe faza lunga? pt ca am desfacut becul pe faza lunga si am observat ca este H7 iar ”mufa” se infileteaza cu tot cu bec, adica becul intra in mufa nu se prinde cu cleme cum aveam la I30

In iulie am postat un rezumat al montarii ledurilor ;

Astazi am montat leduri si pe faza lunga. Am decupat fundurile capacelor antipraf si indepartat tot ce era in interiorul capacului, obtinand un diametru de

62,5 mm. Din niste tabla cositorita de 0,6 mm am construit 2 cilindri de 80 mm inaltime si 62,5 mm in diametru, la care am cositorit un capac cu acelasi

diametru. Am aplicat un adeziv bicomponent pe 15 mm din cilindru si pe capacul antipraf si le-am unit. Apoi am vopsit totul in negru. Pentru a putea

folosi ledurile in sistemul H7 sunt necesare niste adaptoare de plastic.

În mare toate sunt la fel, au aceleași funcții, depinde care îți plac de 8, 9 sau 10. Eu am preferat de 8, mai aproape de original.

De preferat 8core, 4gb ram și 32 sau 64 GB rom.

Basti, gps-ul incorporat sau este bazat pe android car play? Daca e incorporat, cred ca e greu de facut upgrade pentru harti! Decat daca nu nu exista vreun sistem online prin care prin functia wifi, sa poti face upgrade dar, nu cred ca este moca. App de wifi, se poate conecta la o retea wifi sau, suporta card de date? Vroiam sa te mai intreb inca o chestie dar am uitat ce anume!

Basti, gps-ul incorporat sau este bazat pe android car play? Daca e incorporat, cred ca e greu de facut upgrade pentru harti! Decat daca nu nu exista vreun sistem online prin care prin functia wifi, sa poti face upgrade dar, nu cred ca este moca. App de wifi, se poate conecta la o retea wifi sau, suporta card de date? Vroiam sa te mai intreb inca o chestie dar am uitat ce anume!

Vine cu IGO instalat, hărțile undeva la 2016 parca, oricum eu am pus hărțile din 2018 pe ea. Mai are un soft de Navigație dar nu îmi vine acum în minte ce este, pot face poze la el.

Se leagă wifi de orice, eu fac telefonul hotspot și stau cu ea legata la el pentru ca folosesc Waze în 90% din cazuri. Doar unde nu am semnal, lucru rar, bag IGO.

E misto daca poti face update de harti!