Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
body

Modificari New Elantra

Recommended Posts

Regulament ece 48 din 1995, care a fost preluat de multe legislații naționale.

Da' na, oare când citarea unei norme legale a împiedicat un "tuner" sa "se exprime"...

Merci pt lege...

In rest aceiasi frustrare gratuita....

Hai să-ți pun și eu o întrebare: ce argumente ar fi necesare și suficiente ca să te convingă sa renunti la modificari?

Exista un asemenea argument (realist) sau orice ar fi tu tot cum știi faci "imbunatatirile"?

Eu unul sincer stiu ca e cam dificil de facut modificari instalatiei de lumini, fara sa fiu insa frustrat de halogenele care imi lumineaza calea.

Daca insa se pot monta leji in mod legal, atunci vina e a mea.

Pana la urma, fiecare face orice modificari vrea pe banii, nervii, timpul si barba lui.

Probabil cel mai sigur dpdv legal ar fi retrofit de faruri in service, mi-e teama insa ca ar costa o galagie de bani.

Pe de alta parte, pe soselele patriei cei care au leji/xenoane si alte oratanii luate de pe aliexpress sunt mult mai putini comparativ cu marlanii care aprind proiectoarele sub cerul instelat. Sa se vada ca au masini dotate.

Cam ca aia din copilaria mea, care isi puneau in antena, sau pe antena, sau in jurul antenei - ca nici nu stiu sa numesc operatiunea respectiva - cutiile de oua Kinder. Sa prinda muzoca mai clar si basii mai puternici.

LE: scuzati, va rog, greselile de tastare, si eu tot in concediu mi-s :)))

Si, apropos de lumini izbitoare, acum vreo 4 ani veneam noaptea de la mare, imediat dupa Slobozia, cand, din cauza unuia ce venea din fata, nu am vazut o jumatate de cauciuc de camion explodat pe sosea. Rezultatul a fost spoilerul fata facut praf, un proiector sarit si un suport de pe langa radiator rupt.

O bucata din cauciucul ala a zburat pe langa niste copii dintr-o Dacie 1310 care, din lipsa de AC, mergeau cu geamul deschis.

Cu becuri bune Elantra are lumini mai mult decât decente.

Referitor la modificări nimeni nu se leagă la ITP, chiar și cu stop pe mașină și nici chiar la RAR. Spun din proprie experienta cu fosta mașina.

Indiferent ce pui pe mașină, dacă te opresc cu RAR și băieții vor sa te facă ai toate șansele sa ramai fără talon și numere, chiar și pentru niște leduri puse pe poziții care au putere mai mare.

Cu becuri bune Elantra are lumini mai mult decât decente.

Referitor la modificări nimeni nu se leagă la ITP, chiar și cu stop pe mașină și nici chiar la RAR. Spun din proprie experienta cu fosta mașina.

Indiferent ce pui pe mașină, dacă te opresc cu RAR și băieții vor sa te facă ai toate șansele sa ramai fără talon și numere, chiar și pentru niște leduri puse pe poziții care au putere mai mare.

Citisem pe un forum pt o alta masina , ca a ramas fara talon, acum cativa ani , pt ca a avut becuri cu led in plafoniera....

P.s. am avut un prieten care a trecut de RAR un Logan cu xenon pe ea...nu ma intreba cum...cert este ca legea interzice orice modificare la blocurile optice...

Hai să-ți pun și eu o întrebare: ce argumente ar fi necesare și suficiente ca să te convingă sa renunti la modificari?

Exista un asemenea argument (realist) sau orice ar fi tu tot cum știi faci "imbunatatirile"?

De ce crezi ca le fac eu? Oare daca te duci la un service este mai legal?

Nu nu este...

Nu exista argumente...e pur si simplu o "semnatura" vrei putin ..altceva...

Repet pe mine nu m a flashuit nimeni ca as avea farurile prea luminoase..crede ma ca la 4300 (lumina galbuie) si chiar 5000k...nu se simte f mare diferenta....DAR ADMIT ca sunt multe masini care prin modificarile aduse orbesc pe ceilalti participanti la trafic...

P.s. sper ca nu eu :)))

Citisem pe un forum pt o alta masina , ca a ramas fara talon, acum cativa ani , pt ca a avut becuri cu led in plafoniera....

P.s. am avut un prieten care a trecut de RAR un Logan cu xenon pe ea...nu ma intreba cum...cert este ca legea interzice orice modificare la blocurile optice...

De ce crezi ca le fac eu? Oare daca te duci la un service este mai legal?

Nu nu este...

Nu exista argumente...e pur si simplu o "semnatura" vrei putin ..altceva...

Repet pe mine nu m a flashuit nimeni ca as avea farurile prea luminoase..crede ma ca la 4300 (lumina galbuie) si chiar 5000k...nu se simte f mare diferenta....DAR ADMIT ca sunt multe masini care prin modificarile aduse orbesc pe ceilalti participanti la trafic...

P.s. sper ca nu eu :)))

Ca idee eu în RAR am avut roti pe 16 fata de 15, folie pe fata de 50%, xenon (far cu lupă), pleoape faruri (erau în limitele acceptate) iar mașina a trecut fără probleme, chiar au aprins farurile ptr verificări și nu au zis nimic.

Mi-am asumat acest risc dar nimeni nu a zis nimic, ca idee ca și la RAR cei de acolo trec cu vederea multe lucruri care pe sosea dacă ești oprit de miliție cu sau fără RAR ramai fără talon.

Edited by basti77

Aș vrea să înțelegeți că limita de lumină a fost pusă nu pentru a limita lumina utilă, ci reflexiile parazite, alea jenează

Voi in concediu nu aveti alte treburi decat sa stati pe net?? :laugh:

P.S. Eu sunt la munca, am o scuza :p

Am vazut o gramada de camioane si nici o Elantra. dvoncu, tu ne tragi pe sfoara? :ohmy:

• Like 1

Cristi, nu te lua după poze, citește și vezi iconițele 😉

Deschidere portbagaj. Comandata azi.

RON 128.67 | Rear trunk rear box switch button luggage lock-in handle touch switch For Hyundai Elantra AD 2017-2018 OEM81260F2010

https://s.click.aliexpress.com/e/MDeERxsk

Oare e cablată mașina pentru butonul de deschidere portbagaj? Edited by Aurel1988

Oare e cablată mașina pentru butonul de deschidere portbagaj?

Ceva este pe acolo, vad când vine și revin cu detalii despre montaj.

Ceva este pe acolo, vad când vine și revin cu detalii despre montaj.

OK. Sa ne transmiți și nouă că bănuiesc că sunt mulți interesați de butonul de la portbagaj.

OK. Sa ne transmiți și nouă că bănuiesc că sunt mulți interesați de butonul de la portbagaj.

Este pe drum, în 2 săptămâni cred ca il am și îl montez. Revin cu detalii atunci.

Altceva interesant.

RON 154.43 | Free Shipping + WINSGO Auto Car Power Window Closer Closing & Opening Windows For Hyundai Elantra AD 2016-2018

https://s.click.aliexpress.com/e/lFAMcywU

SI

RON 97.62 | Left front right front and rear door glass lifter switch assembly For Hyundai Elantra AD 2015-2018 OEM 93570F000 93575F0000

https://s.click.aliexpress.com/e/ttPxLLVW

Trebuie sa fac poze la mufele de pe mașină sa vedem dacă se potrivesc, când am o concluzie și o discuție finala cu chinezul revin cu detalii dacă merg sau nu montate.

Nu vad butonul pt portbagaj si-mi este destul de greu de crezut ca la echiparea Highway nu ai deja asa ceva pe masina. :dontknow:

Nu vad butonul pt portbagaj si-mi este destul de greu de crezut ca la echiparea Highway nu ai deja asa ceva pe masina. :dontknow:

Dar nici la Exclusive nu ai asa ceva.

Dar nici la Exclusive nu ai asa ceva.

Elantra nu are.

L-am comandat, cum il montez revin cu detalii.

Scuze de intrebare, da' portbagajul vi-l mai da :( ? In 2007 stiau sa dea inchidere centralizata, geamuri electrice si plin de combustibil la echiparea de top, in 2019 nu :censored: ... Promit sa nu mai intreb de covorase sau aparatori de noroi...