Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
body

Modificari New Elantra

Recommended Posts

Salutare

M-ar interesa si pe mine niste jenti ceva de aliaj mediu ca pret, exclus Turcia, pe negru cumva. Faza e ca pe configuratorul catorva dealeri nu am gasit modelul asta de Elantra.

Ce trebuie sa caut , dimensiune etc. Banuiesc ca trebuie cu 5 gauri (5 prezoane) de 16 inch. Ce alt parametru mai trebuie avut in vedere?

Multam

Salut,

dupa ce am citit tot topicul "New Elantra", m-am gandit sa deschid altul cu "micile" modificari aduse masinii de catre fiecare dintre noi.

Ca prima modificare, inlocuirea becurilor standard cu unele LED. Pozitiile farurilor, becurile DayLight, iluminarea numarului de inmatriculare spate, iluminarea de interior - se pot schimba aceste becuri foarte usor cu unele LED.

Atasez o poza cu iluminarea numarului de inmatriculare spate.

Becurile sunt : http://www.xenon-tuning.ro/spd/372269/Led_auto_T10_high_power

Am comandat alte becuri cu 66 SMD-uri pentru DayLight, revin cu poze dupa ce le montez.

post-33536-089495000 1347534357_thumb.jpg

Revin, becuri T10 66 Led-uri SMD : http://rd-xenon.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=29942

In realitate arata mai bine decat in poza.

Astept sa vad si altii posesori ce modificari au facut sau vor sa faca.

Salut. M-ar interesa si pe mine sa schimb becurile pentru DRL si cred ca o sa aleg varianta pe care ai propus-o tu dar nu iti da eroare de bec ars in bord? ca luminozitate se compara cu cele vechi sau sunt mai puternice? lumina este alb pur sau xenon blue?(nu as vrea xenon blue ci alb) ca pe site nu specifica temperatura de culoare nici consumul de curent care oricum eu cred ca este mai mic decat cele standard

Multam

Nu da eroare de bec ars (Elantra nu are asa ceva pe aceste becuri). Consumul este net inferior , temperatura de culoare nu o stiu. Cred totusi ca lumina este putin spre albastru.

Nu da eroare de bec ars (Elantra nu are asa ceva pe aceste becuri). Consumul este net inferior , temperatura de culoare nu o stiu. Cred totusi ca lumina este putin spre albastru.

Montajul a fost dificil? La interior ai schimbat becurile standard? ca mi-ar trebui si mie ceva mai puternic ca nu am decat plafoniera centrala. Ca intensitate luminoasa cum sunt ledurile de DRL fata de cele standard? O sa sun de unde ai cumparat sa intreb daca mai au si alte temperaturi de culori

Montajul este cat se poate de simplu, scoti becul vechi si-l inlocuiesti cu cel nou. La interior nu cred ca gasesti ceva pe LED mai puternic decat becul cu filament.La becurile DRL pe hartie cele LED au o intensitate mai mare decat cele clasice - 520 fata de 192 lumeni; in realitate cred ca sunt cam la fel (albul se vede mai slab decat galbenul in lumina zilei) - daca te uiti direct in proiector, lumina becului LED este mai puternica decat cea a becului clasic cu filament.

@balaes: Daca imi dai voie te contrazic in ceea ce priveste LED-urile de la interior. Din poza alaturata cred ca poti constata, mai puternic este LED-ul si nicidecum becul cu filament. Poza este facuta in masina mea, ledurile sunt Samsung.

post-26-040909400 1350718446_thumb.jpg

@balaes: Daca imi dai voie te contrazic in ceea ce priveste LED-urile de la interior. Din poza alaturata cred ca poti constata, mai puternic este LED-ul si nicidecum becul cu filament. Poza este facuta in masina mea, ledurile sunt Samsung.

Ai utilizat cumva o placuta cu led-uri? intreb deoarece doresc sa schimb becul pentru plafoniera centrala cu led-uri (nu am plafoniera fata si lumina este cam slaba).

Vezi pe topicul meu ca sunt poze destul de amanuntite.

• Like 1

Salut!

Ma intereseaza si pe mine ce trebuie demontat pentru a ajunge la proiectoare si la DRL si cam cat dureaza operatiunea. Ai idee ce tip de becuri au proiectoarele de ceata?

Eu am schimbat becurile stock de la faruri (faza scurta si pozitii). Pe faza scurta am pus Osram Night Breaker Plus de care sunt foarte multumit fata de cele cu care a venit echipata masina, iar pe pozitii unele Philips care au o lumina alba.

Salutare,

Multumesc pentru linkurile directe catre becurile alese de tine. Mi-ai scutit foarte mult timp si asa am dat si peste un kit xenon foarte bun, pe site la cei de la rd-xenon.

Am optat pentru un kit de 55W, H7, versiunea Canbus Pro 2013, culoare 6000K. Imi soseste maine. Dupa ce il montez pe masina, revin cu poze.

Am comandat si becurile cu 66SMD pentru DRL si 2 becuri W5W pentru iluminare numar.

Duminica le montez linistit la garaj si revin cu poze :)

Daca imi place kitul xenon, o sa comand si H27 pentru proiectoarele de ceata.

Asa cum am promis, revin si eu cu poze cu LED-uri la numar si pe proiectoare.

La proiectoare puteti vedea in prima poza, cea de pe zi, diferenta intre becul standard si cel cu led.

Am pus kitul Xenon, dar nu mergea. Imi schimba balasturile cu ultimul model de balasturi pe 64 de biti si incerc iar pe marti.

Sper sa mearga ca sa revin cu poze.

• Like 1

Iti trebuie anulatoare de eroare pt xenon.

Am mai auzit de chestia asta. Ce xenon ai pus? Pe oglinda sau lupe?

Iti trebuie anulatoare de eroare pt xenon.

Nu este nevoie.

Am pus kitul Xenon, dar nu mergea. Imi schimba balasturile cu ultimul model de balasturi pe 64 de biti si incerc iar pe marti.

La mine a fost nevoie de un condensator (anti-flickering capacitor) instalat inainte de releu pe firul care da comanda. Poate ai si tu aceasi problema.

Becul instalat de tine la numar era cumva asta?

http://rd-xenon.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=30047

Edited by zuuup

Am achizitionat acest kit: http://rd-xenon.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=29927

L-am montat singur, pt ca este banal si functioneaza perfect. Arata super, iar lumina este foarte clara.

Recomand !

Nu este nevoie.

La mine a fost nevoie de un condensator (anti-flickering capacitor) instalat inainte de releu pe firul care da comanda. Poate ai si tu aceasi problema.

Becul instalat de tine la numar era cumva asta?

http://rd-xenon.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=30047

Salut,

sunt si eu proaspat posesor de Elantra si am o intrebare referitoare la faza scurta. Se poate regla cumva manual inaltimea la care bate? Mi se pare ca e prea scurta cu butonul de la interior pe 0 si cam orbecai noaptea. Daca ati avea si niste poze v-as fi foarte recunoascator(cele din manual nu prea se potrivesc cu ce am vazut pe masina).

Mentionez ca mai am si un symbol de 5 ani cu becuri romanesti de 10 lei pe faza scurta si vad mult mai bine decat pe Elantra asta noua care cred ca are becuri Philips standard pe scurta.

Multumesc frumos!

Salut,

sunt si eu proaspat posesor de Elantra si am o intrebare referitoare la faza scurta. Se poate regla cumva manual inaltimea la care bate? Mi se pare ca e prea scurta cu butonul de la interior pe 0 si cam orbecai noaptea. Daca ati avea si niste poze v-as fi foarte recunoascator(cele din manual nu prea se potrivesc cu ce am vazut pe masina).

Mentionez ca mai am si un symbol de 5 ani cu becuri romanesti de 10 lei pe faza scurta si vad mult mai bine decat pe Elantra asta noua care cred ca are becuri Philips standard pe scurta.

Multumesc frumos!

Pe inaltime faza scurta reglezi printr-o piulita din plastic montata pe motorasul care face reglarea de la buton. Ai grija sa faci setarile cu butonul pe 0 si sa nu fortezi prea tare, picioarele din interiorul farului sunt din plastic si se rup foarte usor.

post-33526-006276600 1360230488_thumb.png

Edited by zuuup

si eu am umblat la faruri. Am fost la un prieten care are sevice auto si le-a reglat la aparat . Din fabrica vin reglate fff jos , sub indicatorul aparatului.

Am achizitionat acest kit: http://rd-xenon.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=29927

L-am montat singur, pt ca este banal si functioneaza perfect. Arata super, iar lumina este foarte clara.

Recomand !

Imi spui te rog ce implica schimbarea becurilor DRL? Trebuie sa dai jos bara frontala? Sau cum accesezi becul original? Trebuie indepartat ceva plastic? Au ajung becurile led si mie dar nu mi s-a parut sa am access usor la becurile originale.

Edited by zuuup

Pana la urma am reusit si eu sa schimb becurile de la DRL. A iesit foate fain. Sunt super multumit de cum arata. :fingerup:

post-33526-088171600 1360274532_thumb.jpg

post-33526-068713300 1360274537_thumb.jpg

post-33526-089458300 1360274541_thumb.jpg

post-33526-073061300 1360274545_thumb.jpg

post-33526-059839000 1360274549_thumb.jpg

• Like 2

Arata super.

Imi pare rau ca nu am reusit sa iti spun cum se face in timp util.

Pana la urma am reusit si eu sa schimb becurile de la DRL. A iesit foate fain. Sunt super multumit de cum arata. :fingerup:

ai putea sa impartasesti asta tuturor celor interesati, nu?

ai putea sa impartasesti asta tuturor celor interesati, nu?

M-am inspirat din acest video youtube, doar ca nu trebuie neaparat sa dai bara jos pentru schimbarea becurilor de DRL.

Este nevoie sa scoti doar clipsurile de jos si cele doua suruburi deasupra rotilor fata, clipsurile de sub capota poata sa ramana la locul lor. Dupa ce ai scos suruburile tragi varful de sus a bumperului finut spre tine ca sa ai access la farurile de ceata. Ai grija sa nu tragi prea tare. Din moment ce ai scos clipsurile de jos, aparatorul de noroi ar trebui sa se miste un pic si sa-ti permita accesul la farurile de ceata. Daca nu ai vizibilitate buna ia o lanterna cu tine(eu asa am facut). Inainte sa scoti soclul din far trebuie sa dai jos mufa! Rotesti soclul si esti gata :)

Edited by zuuup

Salut. Vreau sa va intreb daca sa gandit cineva ca stopul de ceata sa functioneze ca pozitie asa cum e Hyundai IX35 si cred ca si I30. M-am tot gandit la asta si ar arata f bine asa , dar nu stiu daca se poate. Stitii ceva? ati reusit careva sa faceti asta? Mersi!