Jump to content
gabi2001

jante tabla pentru iarna

Recommended Posts

salutare

Cum incet incet ne apropiem de sezonul rece am inceput sa ma uit dupa niste jante de tabla pentru cauciucurile de iarna dar momentan mai jos de 3 mil pe janta nu am gasit. Intentionez sa imi cumpar jante de 15 si sa pun cauciucuri cu inaltimea de 65. Ma puteti ajuta cu sfaturi de achizitie? eventual sh sau nu neaparat de firma?

GB

Din pacate din ce m-am uitat eu pe specificatiile jantelor difera gaura centrala intre ix20 si i30, la ix20 este 48 iar la i30 este 46 dar oricum o sa fac o proba. Multumesc de info

la i30 diametrul gaurii de centrare este 67 si din ce am vazut eu pe net este la fel si la ix20 : http://www.wheel-fitment.com/car/Hyundai/ix20%20%282010%20-%20%29/

M-am uitat şi eu pe site şi am observat ca diferenţa este la offset (din păcate nu ştiu la ce se referă acest termen). Deci pe hârtie s-ar potrivi? înca nu am apucat să fac testul cu jantele de c'eed.

Offset-ul inseamna cu cat sta janta mai in exteriorul caroseriei sau mai in interiorul ei, mai mare sta mai in interior. Daca pui janta mai lata ai nevoie de un offset mai mic pentru ca janta sa nu stea prea tare in afara caroseriei...

Eu zic ca o sa ti se potriveasca cele de pe Kia Ceed/ Hyundai i30.

Edited by Dace

Offset-ul inseamna cu cat sta janta mai in exteriorul caroseriei sau mai in interiorul ei, mai mare sta mai in interior. Daca pui janta mai lata ai nevoie de un offset mai mic pentru ca janta sa nu stea prea tare in afara caroseriei...

Eu zic ca o sa ti se potriveasca cele de pe Kia Ceed/ Hyundai i30.

Multumesc de info am sa caut jante de i30/ceed

daca ai deja jante aliaj originale si iarna folosesti de tabla nu mai ai nevoie de alte prezoane.cauciucurile all season nu le recomand.nu.s nici cal nici magar.Lasa.le pe cele de vara cu jantele de aliaj,iarna foloseste jante de tabla/cu R15

• Like 1