Jump to content
gabi2001

Volan si schimbator imbracat in piele

Recommended Posts

Salutari,

Acum ceva timp am efectuat prima revizie la IX20-ul meu si odata cu aceasta revizie am schimbat si volanul in garantie deoarece "pielea" de pe el se curatase pe partea stanga. Am observat acelasi comportament si la schimbator. Intrebarea mea este daca si voi care aveti volan/schimbator imbracate in piele va confruntati cu aceeasi problema. Acum am ~18000 cu masina. Pentru revizia de 15000 va sfatuiesc sa schimbati si filtrele de aer si polen deoarece acestea in mod normal se schimba la 30000 (la 15000 se verifica) dar ale mele erau negre in conditii de utilizare normale (bucuresti).

Cat mai multi km fara incidente.

Salut!

Vezi ca se discuta aceeasi problema si la elantra. din ce am observat se pare ca mai multi producatori de turisme folosesc aceleasi procedee de tratare a pielii de pe volan. si la chevrolet cruze e exact aceeasi belea.

Acum ceva timp am efectuat prima revizie la IX20-ul meu

Ceva detalii in legatura cu costurile ne poti da? Noi ajungem la 16000 de km si in octombrie facem revizia de un an.

Si la mine la Elantra 2005 s-a cojit vopseaua de pe piele pe partea stanga dar nu am stiut ca se poate schimba pe garantie iar, pielea de pe schimbator a cedat total anul trecut si l-am retapitat. Acum e prea tarziu, singura varianta e retapitarea volanului.

Ceva detalii in legatura cu costurile ne poti da? Noi ajungem la 16000 de km si in octombrie facem revizia de un an.

Referitor la costuri:

filtrele de aer si polen 250 ron + manopera 140 iar uleiul si filtrul cam 250 ron si cam atat. Am gasit un site pt covorase si tavite portbagaj si mai vreau sa pun un scut motor si am gasit cu ~320 ron. Am decis ca de la urmatoarea revizie sa imi schimb singur filtrele de aer motor/polen deoarece le-am gasit la 200 ron originale (120ron polen + 80ron motor).

P.S. Revizia am efectuat-o la ploiesti

Si la mine la Elantra 2005 s-a cojit vopseaua de pe piele pe partea stanga dar nu am stiut ca se poate schimba pe garantie iar, pielea de pe schimbator a cedat total anul trecut si l-am retapitat. Acum e prea tarziu, singura varianta e retapitarea volanului.

Cat te-a costat retapitarea? Acum mai ai probleme?