Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

Salut, cea de 15.000km tot la tiriac bacau ai facut-o?...cat a costat?

Da tot la ei am facut si prima revizie. M-a costat vreo 480 de lei. Tot fara filtru de polen (pe asta il schimbasem pe la 10k km la ei si m-a costat 200 de lei). A 2-a oara am schimbat singur filtrul de polen inainte de a merge la revizie. M-a costat 67 de lei. Iar maine dimineata m-au programat pt schimbare de volan si de schimbator. Revin cu impresii

Revizie Dab Auto Bucuresti la un an (15000 Km), 320 lei, ulei Shell 10W40 & filtru ulei.

S-au comportat ok (reglat frana mana, gresat portiere, sfaturi).

Filtru aer si particule: 100 lei la King, manopera proprie (15 min).

Total 420 lei, all inclusive.

imi spuneti si mie ce-i care v-ati luat separat filtrele de aer si de polen de un le-ati luat si cat au costat? daca imi puteti da site sau nr de telefon. Va multumesc!

Revizie Dab Auto Bucuresti la un an (15000 Km), 320 lei, ulei Shell 10W40 & filtru ulei.

S-au comportat ok (reglat frana mana, gresat portiere, sfaturi).

Filtru aer si particule: 100 lei la King, manopera proprie (15 min).

Total 420 lei, all inclusive.

Si eu o sa fac la fel la urmatoarea revizie.O sa schimb singur filtrul de polen.In cazul meu asta a facut diferenta .Eu puteam sa-l cumpar cu 55 ron iar ei mi l-au dat cu 200.

asta e nesimtire..

filtru de polen se poate schimba foarte usor acasa. metoda e explicata si in cartea masinii

Salut,

filtru de aer si polen cumparate de pe net (http://www.autopiesehyundai.ro)

Nu fac reclama, dar pretul este convingator comparativ cu cel cerut in service.

Filtrele sunt originale, cu holograma.

Astazi merg la revizie, mi s-a spus 375 Ron pentru schimb ulei si filtru (manopera inclusa), filtrele o sa le am la mine pentru cazul in care vor spune ca trebuie schimbate.

Revin cu informatii dupa revizie. (in Tulcea)post-33536-0-73912600-1373013039_thumb.jpg

filtru de polen s-ar putea sa fie cu vreo 5mm mai lung

Am revenit, am fost la revizie, totul a fost OK. Ulei Mobil 15W30 full sintetic, filtru ulei, mici verificari, au scos filtrele de aer si polen si le-au suflat cu aer. Nu au mentionat nimic de schimbarea lor. Suma platita : 373.67 Ron.

Aici te pot contrazice, am facut o poza a bidonului de ulei. In ceea ce priveste filtrul de polen, nu era prea murdar.

post-33536-0-08419900-1373177315_thumb.jpg

Edited by balaes

Am revenit, am fost la revizie, totul a fost OK. Ulei Mobil 15W30 full sintetic, filtru ulei, mici verificari, au scos filtrele de aer si polen si le-au suflat cu aer. Nu au mentionat nimic de schimbarea lor. Suma platita : 373.67 Ron.

Ai scris gresit in loc de 5w30 ai scris 15w30.

Asa este, scuze.

Edited by balaes

am schimbat azi si volanul pe garantie, materialul pare la fel de prost

am facut revizia de 30000 ieri la tiriac . schimbat filtre , ulei , testat parte electrica si mecanica inclusiv pe stand=650 ron. si bineinteles schimbat volan care pare ok.

ulei motor MB 5W-40(MB 229.3 ) AMBA stie cineva ceva despre uleiul asta?

Salut!

Revizia de 2 ani (nu am inca 30 mii) facuta ieri la Tiriac Bucuresti.

Manopera 252 lei, cu toate consumabilele aduse de mine , respectiv- filtre care au mai costat 156 lei si 3 litri ulei (ARAL 5W40-Hightronic) - 90 lei.

Total revizie - 498 lei

La DAB Auto pretul cerut in aceleasi conditii adica cu consumabilele aduse de mine era de 417 lei manopera , deci o diferenta de 165 lei :mad: !!

Revizia a constat in:

-inlocuirea uleiului si a filtrelor , verificari mecanice( bucsaraie placute frana) :

-diagnoza calculator cu verificari instalatie electrica lumini AC .

-probe pe stand la frane, noxe, amortizoare. La rugamintea mea au verificat si reglat farurile care intradevar bateau mai jos fata de cum ar fi trebuit.

Deasemenea au uns si toate usile precum si balamalele de la capota de la portbagaj.

Mai urmeaza o vizita pentru ITP , care o sa mai coste 95 lei.

Pe total am fost multumit! :)

Edited by bogdan 1

Revizie 15.000 km, cost manopera + ulei + filru ulei si aer 435 lei. am cumparat filtru de polen de pe net cu 90 lei cu tot cu transport. Am facut revizia la Alba Iulia.

Am facut si eu revizia de 15k astazi la RMB Inter Auto Cluj. Cost total 729 RON care include ulei mobil 5w30, filtru aer, filtru ulei si filtru polen. Credca am reusit sa platesc o suma record de pe forum pentru revizia de 15k. Aaaa si m-au pus sa astept 2,5 ore dupa masina, fara sa-mi ofere o cafea/apa sau fara ca cineva sa ma intrebe daca sunt bine, dealerul fiind inafara orasului intr-un sat nu aveam prea multe optiuni decat sa astept (taxi era +50 RON dus+intors).

Am observat ca aerul din cabina pute in pic; oare o fi de la filtrul nou de polen? (Am verificat e noua cu sigla hyundai).

Au completat si antigelul dintr-un pahar de plastic cu : APA DE LA ROBINET. asta la o masina de 18k euro. Era sa-i dau o palma mecanicului pacat ca nu eram suficient de aproape.

Au facut si hartiile pentru schimbarea volanului si a schimbatorului, care bineinteles se exfoliaza si la masina mea si care o sa ajunga la dealer intr-o luna sau doua(cica nu se stie cand, asta da raspuns). Din cate am inteles au schimbat pielea din care se confectioneaza piesele. Am avut ocazia sa vad un volan nou pe o Elantra si materialul intradevar era diferit, nu zic ca era mai bine doar ca era diferit.

In rest sunt total dezamagit.

Daca ar fi sa decid dupa ziua de astazi: Never ever Hyundai again.

Edited by zuuup

Ma bucur ca nu m-am dus la cei de la Cluj! Am fost inspirat sa ma duc de la cei din alba. am stat langa ei in timp ce au schimbat piesele. totul a durat aproximativ o ora, poate un pic mai mult de o ora.

La faza cu filtrul de polen tu esti de vina ca ai acceptat sa ti-l schimbe. Valoreaza 200 de lei numai asta si manopera de schimbare.

Nu e firma Hyundai de vina ca mecanicii romani sunt nesimtiti. Data viitoare stai langa ei sa nu faca o miscare fara sa le sufli in ceafa.

Salut baieti,

Am facut astazi revizia de 15,000 de KM la Exclusiv Auto in Constanta.

Pret total la promotie pentru urmatoarele : - schimb ulei, ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen + manopera = 460 RON

Am cerut si inlocuirea voianului si nuca schimbator pe garantie si m-au servit fara nicio problema.

Foarte elegant totul.

mda... cam dureros. prima revizie: ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen (si alte alea, gen verificare electrica &stuff... ......) : 650 ron.

partea proasta am sa v-o povestesc pe topical celalalt, general de elantra, pentru ca am nevoie mare de ajutor din partea voastra...