Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

NU stiu unde ati facut voi revizia , dar filtrul de polen de la reprezentanta (original) m-a costat 100 ron . Cel de pe masina era de un negru IMACULAT in 10100 km.( chiar trebuie schimbat ).

Cind am luat masina , nu au negociat la pret , dar mi-au oferit cele 5 revizii obligatorii ( in conditiile in care eu fac cam 10000 km pe an ) gratuit : consumabile , cit si manopera.Baietii de acolo au fost super amabili si serviabili . A fost chiar o surpriza placuta ( dupa experienta VW ,Renault). Ulei am vazut ca au pus Mobil 1 10w40 . Cost total revizia de 1 an (10100 km) 100 ron , adica strict filtru polen .Inafara de schimb ulei si filtre , mi-au controlat directie , articulatii , suspensii si tester parametrii motor , practic un ITP . Ca timp am ajuns la 9,00 si am plecat la 11,00 ( am mai stat de povesti ).

Era sa uit :reprezentanta este MA-VIS MOTORS PITESTI .

Dar vezi ca au gresit la ulei ,uleiuri recomandate sunt 20w-50,15w-40,10w-30,5w-20,5w-30.cauta in cartea tehnica a masinii

Si mie tot mobil1 10w-40 mi-au pus la revizia de 15KKm.

Dar vezi ca au gresit la ulei ,uleiuri recomandate sunt 20w-50,15w-40,10w-30,5w-20,5w-30.cauta in cartea tehnica a masinii

Daca e sa te iei strict la ce scrie in carte ai dreptate. Dar sunt convins ca cei din carte nu au scris totul. In aceasta masina intra uleiuri de la 0w-20 la 20w-50. Orice e ok.

Daca in carte scrie 20w-50 ceea ce mi se pare foarte gros si in acelasi timp spune ca poti sa pui 5w-20 care este destul de subtire, atunci pot spune ca orice intre acestea este ok d.p.d.v. a constructorului. 10w-40 e in regula.

da, aveti dreptate,dar puneti voi uleiul 10w40 separat sau veniti cu el cumparat din alta parte,iar daca sunt probleme la motor sa vezi ce baga serviciul din top ca in cartea de intretinere nu scrie 10w40,etc.Referitor la celealte uleiuri de genul 0w... sunt pentru masinii de o performanta foarte ridicate gen utilizarea motoarelor de turatie foarte mare sau un regim de folosire turat 6000-8000 rpm/min ,nu spun ca nu se pot utiliza la noi si astea dar este o risipa de bani,pentru ce care merg pe autostrazi cu 250km/h-300km/h in mod constant, da ,tb un ulei cu un grad mai mare de calitate.

Edited by mihaib32nfs

Referitor la uleiuri :
Unde scrie in carte 10W 40? In carte Hyundai recomanda: SHELL Helix -norma ACEEA A3 (europeana) sau API SL sau SM ,sau ILSAC GF3 !
Uleiurile la care cifra mica este 0w sau 5w sunt uleiuri obtinute prin sinteza . Uleiurile la care cifra mica este 10W sunt uleiuri semisintetice. Cele cu 15W,20 sau 30,sunt in general numai minerale.
Comparati si voi si decideti de care doriti sa puneti. In carte scrie nu scrie decat ACEEA A3 sau superior.
Oricum nu se compara (nici la pret,nici la calitate) un ulei sintetic cu unul semisintetic sau mineral.Uleiurile sintetice permit intervale intre schimburi mai mari, economii de combustibil, etc. Cu cat diferenta dintre cifra mica si cea mare este mai mare cu atat uleiul este mai bun si recomandat!

Edited by bogdan 1

Revizie Dab Auto Bucuresti 15000 km = 700 ron:

Filtru ulei + f aer + f polen + garnitura + ulei Shell 10W40 = 500 ron

Manopera = 200 ron

Mi s-a parut un pret cam mare la piese.Eu le-am gasit mult mai ieftine dar daca ma duceam cu piesele mele manopera se dubla si tot pe acolo ieseam.

Ex. filtru polen la ei 200 ron iar eu l-am gasit cu 55 ron original coreean(King Auto)

Exagerat. Tot la Dab, acum 2 saptamani, aceeasi revizie = 466,00 lei cu filtrul de polen cumparat separat.

Inseamna ca sunt revizii pentru fiecare client in parte......nu mai inteleg nimic... eu am platit 340 lei numai manopera la schimbat toate astea si le-am adus eu.

Giordanos ai platit 466 lei cu tot cu manopera si ai dus tu doar filtrul de polen?....sau ce cuprinde pretul.

Am platit suma respectiva pentru: filtru aer, filtru ulei, ulei Shell Helix 10w-40, verificare directie, verificare electrica, verificare frane.

Filtrul de polen l-am cumparat separat. (comandat pe un site recomandat de un coleg de forum intr-un post anterior), dar l-au schimbat ei la cererea mea.

Mentionez ca in aprilie, la acelasi DAB obtinusem un pret considerabil mai bun. mai exact e vb de 20% reducere la toate filtrele + ulei, dar am ales sa nu ma duc la momentul respectiv. In mai am pierdut reducerea aceasta. In schimb s-a pastrat discount la manopera: 50% valabil si in aprilie, si acum 2 saptamani. Poate asta clarfica putin lucrurile.

Am asistat la toate operatiunile in service. Nimic de comentat,

In mod normal as fi mers la Colina - dealerul de la care am luat masina - dar oferta lor era mult sub Dab: 700 lei.

O intrebare dar un alt tip de ulei au?

Nu stiu pentru ca nu am intrebat. Dar pot sa-ti spun ca la Colina in oferta uleiul era MOBIL SUPER 3000 X 1 5W-40.

@mihaib32nfs

iti raspund eu, la DAB au numai Shell acuma. eu de exemplu am pus anul trecut de la ei mobil 1. anul asta am avut vreo 700 ml ramasi de anul trecut. I-am pierdut ca lucreaza doar cu shell...si asta tot din cauza clientilor.. ca este recomandat in manual ulei Shell..si lumea a pus intrebari ...daca este recomandat ... de ce nu este folosit in reprezentanta.

Informativ 4 L ulei Shel 5w30 aprox 184 RON.

Din gama 5w30, au ulei Shell Helix Ultra Extra 5w30 si doar atat. Nu au o gama diversificata. Uleiul mentionat este singurul din gama de top a lui Shell. In rest au uleiuri mai slabute.

Recomand cumpararea a doar 3 litri de ulei. Este arhisuficient. Eu intodeauna am pus 3 litri iar nivelul jojei este maxim. Dintre cei care au cumparat 4 litri, ati primit restul de ulei inapoi? Daca da, ce cantitate?

Revizie Dab Auto Bucuresti la un an (10.000 Km), cca 650 lei si am schimbat filtrele, cu ulei Shell 10W40. Toate piesele au fost de la ei.

In afara de preturile cam mari la cele schimbate, ei s-au comportat exemplar. Am mai schimbat pe garantie si nuca de la schimbator; eu la volan nu am absolut nimic, si nici nu sper...

Verificarea au facut-o cap coada, m-au lasat sa bat angajatii la cap cu intrebari si micile probleme pe care mi le aminteam (pe care le-au si verificat). Per global, in afara de suma totala care putea fi si mai mica, eu sunt multumit

Edited by laressandro

Din gama 5w30, au ulei Shell Helix Ultra Extra 5w30 si doar atat. Nu au o gama diversificata. Uleiul mentionat este singurul din gama de top a lui Shell. In rest au uleiuri mai slabute.

Recomand cumpararea a doar 3 litri de ulei. Este arhisuficient. Eu intodeauna am pus 3 litri iar nivelul jojei este maxim. Dintre cei care au cumparat 4 litri, ati primit restul de ulei inapoi? Daca da, ce cantitate?

Salut!

Confirm faptul ca doar trei litri sunt suficienti. Intradevar ar trebui 3,3 conform cartii dar vezi sa nu aiba rabdare cei de la service sa se scurga ca lumea cel vechi. Ei sunt grabiti de obicei ! Eu am fost cu bidonul meu de 4l si dupa marcajul de pe bidon a ramas 1 litru in el, care binenteles l-am primit inapoi. Sper sa pot sa-l folosescla revizia de 2 ani pe care trebuie sa o fac peste o luna.

La mine au intrat cam 3.2. La final m-au intrebat daca vreau filtrele vechi, dar restul de ulei mi l-au dat fara sa intrebe sau sa le zic eu ceva. Din cate am inteles, ce este peste 3 litri, intra in filtru.

Parerea mea este ca nu se merita sa cumperi inca un litru de ulei pentru doar 200 ml. Daca nu ma insel, intre min si max de pe joja este cam un litru. Poti sa mergi cu nivelul de ulei si putin sub maxim. Nu-i face rau. Problema este sa nu fii peste nivel (cu mult) si sub nivel. Oricum fiecare are libertatea de a alege.

Eu ma duc joi la Tiriac la prima revizie de 15.000km - pret estimativ 500 RON cu toate incluse. La DAB pret estimativ 650 RON pentru aceleasi lucruri. Ambele serverce-uri te lasa sa stai langa masina (fata de Colina).

Va tin la curent.

Salutare. Revizia la 30.000km la Tiriac Bacau a costa 447 ron. Ulei+filtru ulei+ filtru aer+manopera. Nimic de reprosat. Au facut si poze la volan si schimbator pt a le trimite la HAR sa vedem daca mi le schimba pe garantie. Revin cu raspunsul lor.

mie mi-au schimbat pe garantie maciulia de la schimbator in juma' de ora. Volanul mai rezista

Salutare. Revizia la 30.000km la Tiriac Bacau a costa 447 ron. Ulei+filtru ulei+ filtru aer+manopera. Nimic de reprosat. Au facut si poze la volan si schimbator pt a le trimite la HAR sa vedem daca mi le schimba pe garantie. Revin cu raspunsul lor.

Salut, cea de 15.000km tot la tiriac bacau ai facut-o?...cat a costat?

Filtrul de polen l-ai schimbat?

Tiriac auto Bucuresti, 520 RON - ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen, diverse verificari si ungeri usi - 2 ore.

Salut!

520 lei revizia de 1an(15000)sau de 2 ani(30000) ?