Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

Posted (edited)

Inlocuit placute fata - spate astazi, 80000km si mai tineau. Pus tot originale dar, nu la reprezentanta. 617 lei set complet de placute + 250 manopera! 

Edited by Chevy

Salut!De unde ai luat plăcuțele?E prima dată când le schimbi?

In ce conditii normale de exploatare s-ar putea scufunda o cutie de viteze (automata sau  nu) in apa? :dontknow:Si ce importanta are, ca doar nu intra chiar asa de usor apa in CV, este ermetica. La extrem ar insemna sa nu mai circulam cu ele pe timp de ploaie/etc ca se uda ... Apropo insa de revizii, eu mi-am schimbat uleiul din CV (manuala, 5+1) la fiecare 3 ani/15.000 km, ce-i drept insa dupa ce a iesit din garantie, pana atunci mergand oarecum pe principiul ca stiu ei la revizii daca e nevoie sau nu de inlocuire. Nu am regretat insa niciodata ca am inlocuit acel ulei, cum nici ca tot la acelasi interval inlocuiam si lichidul de frana sau cel de racire, dar asta e deja de alta poveste. 

La cutiile automate citisem pe undeva ca este vorba si de un filtru care se inlocuie, nu este doar uleiul. Posibil sa ma insel, mai trebuie sa ma documentez pe tema asta.

• Like 1

Posted (edited)

Salutare, 

stie cineva codurile sau dimensiunile pt filtru de aer, polen, ulei 

si ce ulei folositi voi - tot Shell 5w30? 

vreau sa fac revizia de 90k dar nu mai merg la tiriac 

1.6 benzina manuala 2018

Edited by alybadboy

Posted (edited)

Filtru ulei  26300  35505  ,aer  28113 F2000 și polen  97133 F2100 pe original

68de0ce7-427f-437b-9744-e972dd972434.jpg

645383fe-e07f-47c2-a8fb-007b9781cac8.jpg

543861a4-51d6-4939-b7fc-ca6d9bf367c8.jpg

Edited by ioonell
wrong

Hai ca mai inteleg cel de ulei si aer motor sa fie original, dar si ala de polen ... de ce? O caruta de bani aruncati, sincer ... Mai bine mai ieftin si schimbat des, oricum in 6 luni ambele - orginal si aftermarket - devin negre. Daca vrei sa faci o chestie interesanta, cauta unul de polen care are carbon activ, aia da investitie (si nici nu e mai scumpa decat cea aftermarket, eu am dat cam 50 RON/bucata luate de pe eBay - cu mult inainte de pandemie, ce-i drept).

• Like 1

Posted (edited)

Toate cele de mai sus au fost schimbate în reprezentanță.Anul ăsta le voi schimba în regie proprie,deoarece mașina va ieși din garanție și oricum nu fac mai mult de 10k  pe an.Aș merge tot pe consumabile originale dacă găsesc în afara reprezentanței.

Edited by ioonell

52 minutes ago, marius.zadara said:

Hai ca mai inteleg cel de ulei si aer motor sa fie original, dar si ala de polen ... de ce? O caruta de bani aruncati, sincer ... Mai bine mai ieftin si schimbat des, oricum in 6 luni ambele - orginal si aftermarket - devin negre. Daca vrei sa faci o chestie interesanta, cauta unul de polen care are carbon activ, aia da investitie (si nici nu e mai scumpa decat cea aftermarket, eu am dat cam 50 RON/bucata luate de pe eBay - cu mult inainte de pandemie, ce-i drept).

Pai si coduri pt filtrele aftermarket stii cumva?

Pai nu am cum sa le stiu, fiecare producator le are pe-ale lui :) Cel mai sigur este sa mergi intr-un magazin de piese auto si sa intrebi, sigur ei le stiu si ti le pot da pe cele bune, eu cel putin asa am procedat incepand chiar cu filtrul de polen si culminand, sa zic asa, cu cel de motorina. Cel de polen cu carbon activ de care spuneam mai sus nici macar nu avea cod, am mers la risc, oricum nu era o asa mare pierdere, ba chiar tin minte ca am comandat chiar doua, unul pentru mine si altul pentru un pre'ten, ca daca tot astepti 1 luna, macar sa ai dupa ce astepta.

• Like 1

Atâtea discutii. Pe Autok.... Au  ceva piese dar nu au de la anul 2020 in sus. Nu au acces la codurile Hyundai. Bagi vin ul si vezi ce-ti da.

• Like 2

Schimbat acum 3 sapt.

Ulei Ravenol 4 litri + filtru ulei + filtru polen carbon Mann ambele, 315 lei  + schimb unei 30 lei manopera. 

Filtrul de aer motor am KN, are aprox 5000km și urmează o curățare. 

Posted (edited)

Inlocuit parbriz, 3200 lei ( parbriz si cheder original)

Vopsit capota motor si bara fata, 3500 lei

Parbrizul avea cateva mici urme de pietre, bara si capota la fel, masina iese din leasing in iunie si expira casco!  Reparatie facuta pe casco, la reprezentanta ( Tiriac ).

La noul I20 au pus niste faruri cu led, simple, nimic extraordinar. Un far costa 18000 lei. Un far de Mercedes nu mai stiu ce model, cu cristale Swarovski in el, costa 15000 lei :p 

Edited by Chevy

Service-urile Tiriac au preturi nesimtite la orice. Daca nu as avea alta optiune in apropiere, clar as lua o alta marca de masina.

• Thanks 2

Salutare, stie cineva ce trebuie schimbat la revizia de 90.000km sau la cea de 75, inafara de ulei si filtre? 
lichid frana, antigel etc

Uita-te in pasaportul de service, scrie acolo.

• Like 1

Salutare, a gasit cineva filtru habitaclu cu carbon activ?

Urmeaza sa fac revizia si as fi vrut sa pun cu carbon activ, cu al ei intra parca orice miros in habitaclu.

1 hour ago, davidzor said:

... filtru habitaclu cu carbon activ ...

MANN-FILTER CUK 24 013 folosit pe Elantra AD an 2019.

• Thanks 1