Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

On 5/21/2021 at 10:22 AM, buge said:

DRL-urile , cele de deasupra becurilor de ceata sunt P21W ? La service am vazut ca le schimbau prin pasajul rotii.In  carte scrie ca se demonteaza acel plastic de sub bara.

Cum e mai simplu ?

Virezi  maxim la dreapta, pentru becul din stanga, si invers pentru cel din dreapta, scoti 2 clipsuri, indepartezi putin plasticul care

acopera carenajul rotii, bagi mana si rotesti becul spre stanga, il dai afara si il pui pe celalalt. P21w.

Edited by vflorin

On 5/21/2021 at 10:22 AM, buge said:

DRL-urile , cele de deasupra becurilor de ceata sunt P21W ? La service am vazut ca le schimbau prin pasajul rotii.In  carte scrie ca se demonteaza acel plastic de sub bara.

Cum e mai simplu ?

Acum am vazut ca ai modelul din 2014, eu m-am referit la modelul AD 2015-2018.

@buge piesa aceea neagra prinsa in 3 șuruburi o demontezi degeaba. Desfaci carenajul roții din câteva clipsuri sau desfaci bara și scoți farul cu totul. Sau ai o mână mică care încape în spațiul infim dintre far și cutia de siguranțe. Eu am preferat sa scot farul. Data viitoare incerc prin carenaj.

Cu stima.

@ulyse , intrebarea era legata de DRL-uri. Becurile sunt P21W, data viitoare o sa pun led. Pe dreapta merge sa-l schimbi desfacand cele 2 suruburi de plastic ale carenajului de sub bara.Pe stanga nu ai loc sa bagi mana si brachezi roata la maxim , scoti carenajul in interior dupa ce ai desfacut suruburile de plastic de sub bara si bagi mana printre bara si carenaj.Am pus o poza.

Becurile din far pt faza scurta sunt HB3 pe dreapta se schimba relativ usor, pe stanga trebuie sa dai farul jos. Printre carenaj si bara tot nu ai loc.

drl.jpeg

• Like 1

@buge comparam mere cu mere, ionatan cu golden. Tu ai Elantra 2014, md, eu am 2018, ad. La mine DRL este integrat in far. Faza scurta este hb3. Faza lunga este H7. Proiectorul de ceață hb4.

Prin carenaj chiar astăzi am schimbat becul de faza scurtă. Stânga și dreapta. Se poate. Îmi intră mâna. Pe sus este imposibil. Și farul nu îl mai dau jos. Aștept să vina toate becurile sa le pot schimba pe toate odată.

Alăturat, din manualul utilizatorului...

IMG-20210524-WA0022.jpg

da, imi cer scuze dar e un mare haos pe forum. toate masinile au fost new wlantra incepand din 2011 pana in prezent. nu gasesti niciodata informatii, cu toate ca sunt sigur ca s-au mai discutat . intr-adevar eu ma refeream la md 2015 , care candva a fost si ea new elantra.

Poate intrebarile /solicitarile de informatii sa inceapa cu tipul masinii . Cred ca e cel mai bine.Sau subforumuri noi pt fiecare model de (an)

Exista topic pentru Elantra AD. Dar si acolo sunt diferente, cu 2 facelift-uri :)

7 hours ago, CMircea said:

Exista topic pentru Elantra AD. Dar si acolo sunt diferente, cu 2 facelift-uri :)

Ma trimiți pe sub forum mort. Am scris in ian 2021 si nimic de atunci.

Pai... nu se discuta mult despre Elantra in general. Pentru AD sunt mai multe discutii pe Facebook.

Edited by CMircea

In ultimul an am facut putini km, asa ca le-am spus celor de la reprezentanta ca nu este cazul sa-mi inlocuiasca filtrul de aer si cel de polen, ca in cartea masinii

este prevazut ca filtrul de aer se schimba la 3 ani iar cel de polen la 2 ani. Nu au comentat si am platit 457 lei, adica aproape jumatate fata de anul trecut.

49% din aceasta suma o reprezinta manopera. Acasa am constatat ca uleiul era peste nivelul maxim (a doua eroare in 3 ani), ca la demontarea filtrului de ulei

a curs ulei pe scut si nu l-au curatat, asa ca la anul nu mai fac revizia la ei. 

Salut. Vreau sa fac o verificare mai amanuntita la Elantra mea care va implini anul viitor 10 ani, masina avand acum 102000km. O am de noua, fara probleme (in afara de celebra bucsa de la coloana de directie). Pe langa clasicele schimburi de ulei si filtre, ce ar mai trebui facut/verificat? M-am uitat in cartea masinii si lista e lunga. Ati schimbat pana acum pivoti, bucse, etc? Uleiul din cutia manuala de viteze? Lichidul de racire? Bujii?

Referitor la sistemul de amortizare, tot ce am schimbat pana acum au fost amortizoare le pe spate, dar de la un timp aud un zgomot la arcuri cand trec peste obstacole. Sa fie vreo bucsa, pivot, capa de bara, nu stiu. Zgomotul pare metalic, iar la reprezentanta au zis ca toate sunt in regula. As schimba si amortizoarele pe fata, desi par in regula. 

Planuiesc de asemenea sa-i schimb si discurile de frana, nu am facut-o pna acum, desi par in regula (agata cand dau cu unghia, sa zic 1-2mm. Placutele fata/spate nu au mai mult de 2 ani. De curand mi-a aparut si un zgomot la virat pe loc, ca un fasait. Am citit si ar fi un rulment. La Proleasing imi propune schimbarea coloanei!!!, dar asa mi-au propus cand am dus-o cu celebra bucsa. Nici nu vazusera cum arata pana atunci.

In concluzie, vreau s-o pun la punct in primavara pentru siguranta si linistea mea. Nu planuiesc s-o dau, sunt foarte multumit cum se comporta dupa aproape 10 ani si 100k km.

In Ploiesti am fost doar la service la Hyundai Proleasing, dar de curand au deschis si cei de la Di-bas. M-as duce la ei, fiind cam nemultumit de Proleasing.

Orice sugestie este binevenita. Multumesc.

O inlocuire de coloana costa , la Tiriac in Bucuresti, 7500 lei ( cost l;a nivel de an 2019 ). 

Discurile, 1-2 mm, nu ai de ce sa le schimbi, nu au ajuns la uzura necesara inlocuirii. 

Lichidul de frana parca trebuie schimbat pe la 50k km. Restul, nu stiu ce sa zic. 

Revizia 75000, Tiriac Bucuresti, 821.43.  Ulei, filtre complet, revizie mecanica + electrica, stand frane + amortizoare, verificat baterie. Trebuie sa schimb bateria, masina face 4 ani la anul in luna mai! Fara reclamatii la articulatie ( o si simt si aud dealtfel), totul ok dupa 75000 km. 

Ieftin. Oare ce au pățit??? O informație utilă, cel puțin pentru mine care mă apropii de 75.000 km.

On 12/9/2021 at 5:31 PM, Chevy said:

shell 5w20

Salut @Chevy, ai cerut să pună 5w20? Pentru că foloseau 5w30 la Dab și Țiriac, iar la Colina mi-au pus 5w40 (procedura lor internă). 

Nu, au pus direct. La Neo Motors, ultimele 2 revizii, mi-au pus 5w30

Salut, a schimbat cineva uleiul la cutia manuala? În manual nu găsesc nimic. 

Periodic, la 3 ani / 45.000 km, insa nu la Elantra :)

Cred ca lipsa intervalului de timp este o grava omisiune, dar e numai parerea mea. Uleiul isi pierde din proprietati oricum, la fel cum si lichidul de frana o face (si chiar mai repede), asa ca e mai bine sa pierdeti putin si des la o inlocuire de ulei decat o singura data si mult daca ajungeti sa inlocuiti chiar si numai un pinion din CV. Preventia asta la 3 ani / 45.000 km a functionat foarte bine la mine si vi-o recomand din experienta proprie.

la  I30 fastback din posesie (2018), precum si la Kona sotiei (2019) , producatorul nu recomanda schimbarea uleiului din CV decat daca a fost scufundata (transmisia) in apa ! In rest, doar inspectia la fiecare 24 luni/ 60000 km. Nu prea stiu ce inseamna "inspectie" probabil verificare nivelului uleiului, dar nu vad cum s-ar face asta, decat f subiectiv...probabil scrie mai mult in manualul service.

Edited by ida01ro

Depinde despre ce fel de cutii vorbim. La cutiile automate, revizia este recomandata ptr ca, ele functioneaza in temperaturi mult mai mari decat una manuala. La cele manuale, temperatura fiind mult mai redusa, poate se merge pe ideea ca uleiul nu atinge o temperatura care sa duca la schimbarea proprietatilor si automat inlocuirea lui nu este necesara!

Edited by Chevy