Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

Am cumpărat de la diferite magazine chinezești. De la 5-6$ la 17-18$ setul de filtru de aer și de polen. Filtrul de polen îl schimb destul de des pentru că am loc de parcare sub copaci. 

On 3/3/2021 at 7:19 AM, Skynet91 said:

Pana la urma, lichidul de frână se schimbă sau nu? Văd că la unii da, la alții ba. Întreb că mă apropii de revizia de 3 ani.

La DAB auto la revizia de 60.000 km au schimbat lichidul de frana... Așa sunt recomandările producătorului. Nu am mai comentat... Am cotizat.

Cu stima.

Am incercat sa schimb becul pt faza scurta la Elantra MD 2015 farul cu lupa . Surpriza, cel de pe masina vine cu mufa cu tot si nu pare sa fie H7 cum scrie in manual.

Cine ma poate lamuri va rog ? De unde as putea achizitona un bec de calitate cu mufa cu tot:?

Pare a fi H11.

Becul este H11. Cauta pe google "change headlight bulb on 2015 hyundai elantra". Am gasit ceva filmulețe.

22 minutes ago, alexutorres said:

Becul este H11. Cauta pe google "change headlight bulb on 2015 hyundai elantra". Am gasit ceva filmulețe.

sau e HB3 9005 ?

2 hours ago, buge said:

sau e HB3 9005 ?

La Elantra MD 2015, far cu lupa, pe faza scurta este bec HB3 9005, am schimbat eu de curand.

2 hours ago, Torque said:

Există în manualul utilizatorului, mai către finalul lui, o secțiune dedicată becurilor.

DA, de pe manual am comandat H7 si am constatat ca e altceva . Probabil la cele 2011-2014 e H7 farul cu oglinda si la 2014-2016 e HB3 farul cu lupa.

bec_elantra.jpeg

15 hours ago, ionutz1122 said:

La Elantra MD 2015, far cu lupa, pe faza scurta este bec HB3 9005, am schimbat eu de curand.

La Elantra AD faza scurta cu lupa becul halogen este hb3. Echivalentul led este 9005. Faza lunga cu oglinda este h7. Am schimbat de curând ambele faze. Cred că e de bine.

Cu stima.

@buge H7 poți folosi pe faza lunga. Se schimba foarte ușor. Pentru scurta e mai greu. Dai farul jos că nu îți intră mâna în acel spațiu ... infim.

4 hours ago, ulysse said:

@buge H7 poți folosi pe faza lunga. Se schimba foarte ușor. Pentru scurta e mai greu. Dai farul jos că nu îți intră mâna în acel spațiu ... infim.

Cel de pe dreapta se schimba usor, e loc suficient. In stanga e o problema , ca n-ai loc de cutia cu sigurante .

Am vazut pe yt ca trebuie data jos si acea bucata de plastic neagra de deasupra barii ca sa poti sa scoti farul.

Ma recunosc depasit: cum adica pentru faza lunga se schimba foarte usor, dar pentru cea scurta e mai greu? Adica aveti doua becuri, nu unul singur cu 2 filamente?:dontknow:

Asta stiam, intrebam din perspectiva Accentului care are monofilament doar pe pozitie si ceata. Atat si nimic mai mult. Nici nu vad cum ar intra in far 2 becuri H7, dar nu ma luati in seama, sunt depasit, cum ziceam. 

Ce sa vezi, nici nu mi-am dat seama de asta. Mai invata omul una-alta, ce sariti asa ... 

On 5/17/2021 at 7:31 PM, ionutz1122 said:

Ii

On 5/18/2021 at 11:04 AM, ulysse said:

Am montat leduri pe faza scurta si lunga fara sa demontez farurile. Modificari New Elantra- de la pag.27

Pune si tu niste poze cu ele aprinse noaptea, cum lumineaza si cum se vad pe masina

@vflorin daca nu ai demontat farul înseamnă că ai intrat pe la carenajul de la aripa. Pe sus pentru mine a fost imposibil , nu îmi intră mâna în spatele farului.

@Chevy daca e vorba de mine...pozele sunt cam mari, nu le pot afișa.

Edited by ulysse

DRL-urile , cele de deasupra becurilor de ceata sunt P21W ? La service am vazut ca le schimbau prin pasajul rotii.In  carte scrie ca se demonteaza acel plastic de sub bara.

Cum e mai simplu ?

13 hours ago, ulysse said:

@Chevy daca e vorba de mine...pozele sunt cam mari, nu le pot afișa.

Era pt vflorin :)

On 5/21/2021 at 10:27 AM, Chevy said:

Era pt vflorin :)

Nu am foto, doar un filmulet de acum 2 ani si ceva, era pe inserate, dar nu stiu cum sa-l postez. V-am oferit informatii la momentul instalarii ledurilor pe masina, dar 

daca doresti, ti-l pot trimite.