Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

Oamenii sunt ok. Si-au si modernizat hala service. Nu mi-au zis nimic ca am stat langa mecanici. I-am mai intrebat una-alta si au raspuns fara figuri.

Nu le fac reclama, dar pana acum nu am de ce sa ma plang. Nu-i mai putin adevarat ca nici masina nu are nimic  si nu am avut motive  de ”ceartă” cu ei. Cand am fost eu, aveau hala full si spuneau ca asa e mereu. Poti sa incerci o ”schimbare” si sa faci o comparatie.

Confirm, DAB sunt buni si pe mecanica, si pe tinichigerie. Am reparat la ei 3 marci diferite, cu daune minore, de cca 500 euro si au iesit ca noi. Repara toate marcile de masini si totusi gasesti loc pentru programare. Preturile... ca la reprezentanta. Dar macar te lasa langa masina si poti sa vezi si sa obtii informatii despre masina.

Am facut vineri a 3 a revizie ( 45000 km ) la Neo Motors,  cost 719 lei ( atasat devizul si factura ). Au tras putin de bielete pe fata , mi-au facut presiunea desi nu trebuia iar acum trebuie sa o scad ptr ca vineri dupa 5 km deja aveam 2.6 in toate rotile. Un plus ca revizia electrica nu a durat 45 min ca la Tiriac care au scos masina in curte si 45 min nu s-a atins nimeni de ea si doar 2-3 minute. Nu am tinut neaparat sa stau langa masina si rau am facut, scriu mai jos de ce. Insa din sala de asteptare, masina era in dreptul usii de acces in service si vedeam tot ce fac. Sincer.... nu recomand sa mergeti acolo din 2 motive, primul extrem de discutabil ptr ca asa fac toate service-urile:

- bidonul din care au pus uleiul era 1 de Total Quartz, primit de la vecinii de la Citroen. Astfel ca uleiul pus in motor se poate contamina cu altul, fapt valabil insa si daca ar folosi recipiente proprii deoarece nu stiu daca folosesc bidoane diferite ptr fiecare tip de ulei, uleiul fiind la butoi!

- nu au facut acea constatare vizuala inainte de preluarea masinii, motiv ptr care nici eu nu am putut face galagie ptr ca la plecare am vazut bara spate atinsa. Nu am facut galagie si ptr ca mai am o zgarietura si le voi face pe amandoua pe casco! Imi tai o mana, masina nu a avut semnul ala ptr ca am spalat-o miercuri si pana vineri a stat parcata doar la job unde nu poate fi atinsa de nimeni sau acasa, in garaj!  Urma era de perete, putin moluz pe ea care a cazut instant. Data fiind intrarea lor ingusta in service, au atins-o la intrarea sau iesirea din service!

Baietii erau foarte grijulii vis a vis de tampenia asta de covid, si-au luat masca cand m-au vazut pe mine cu ea! 

ps: in ultimele zile, si Di Bas-ul de pe Fundeni a devenit dealer Hyundai, recomand sa mai stati macar un an inainte de a merge cu masina la ei dat fiind ca baietii nu au experienta cu Hyundai!

IMG_20200627_203440_resized_20200629_092931678.jpg

IMG_20200627_203449_resized_20200629_092932321.jpg

IMG_20200629_092713_resized_20200629_092931995.jpg

Edited by Chevy

Știe cineva cat costa un schimb de plăcuțe frana, fata spate, la reprezentanta?

La i20 au fost vreo 700 ron doar plăcuțele.  Made in India :(

Elantra nu are avertizare de înlocuire in bord ci sonora, se aude un uruit când trebuiesc schimbate plăcuțele. La Dab costă pt fata, în jur de 550 lei.

Edited by Chevy

On 12/29/2020 at 6:12 PM, Chevy said:

Elantra nu are avertizare de înlocuire in bord ci sonora, se aude un uruit când trebuiesc schimbate plăcuțele. La Dab costă pt fata, în jur de 550 lei.

Sunt din hAUR  cele de la DAB, pe site-urile de profil cele mai scumpe placute sunt undeva la 180-200 lei, cele de spate in jur de 120-150 lei.

Filtrul de polen costa 130 RON iar cel de aer 90 ?! Sper ca nu vad bine si cauza sa fie lipsa ochilor suplimentari ... Ca o mica comparatie, eu dau cam 130 RON (nu mai stiu exact, dar pe-acolo) pe filtrul de motorina, iar cel de aer (motor) undeva la 50. Cel de ulei motor este undeva la 30 RON iar cel de polen pe la 35, ca sa aveti imaginea completa. Veti zice desigur ca la mijloc e comparatia merelor cu a perelor si poate ati avea dreptate, dar vreau sa stiu si eu de ce dublu la pret, iar motivele sa nu fie alea banale pe care le stiu deja din 2007 incoace. 

Revizia de 60.000 km facuta la Tiriac Bacau 

Elantra 1.6 mpi 2018

filtre si ulei 

737lei 

• Like 1

On 1/9/2021 at 2:17 PM, alybadboy said:

Revizia de 60.000 km facuta la Tiriac Bacau 

Elantra 1.6 mpi 2018

filtre si ulei 

737lei 

ce filtre ?

Salutare colegi,

Tocmai am intrat si eu in randul posesorilor de Elantra cumparand una din 2014 motor 1.6 benzina, 97kw. 

As dori sa-i fac revizia cu filtre/ulei, dar am o nelamurire in ceea ce priveste uleiul, si anume: in manual scrie ca e recomandat Shell Helix , API Service SM (mai e o mentiune - daca in regiune nu gasesti SM se poate folosi SL)si ILSAC GF-4 sau superior sau ACEA A5 sau superior. Pe multi dintre voi v-am "auzit" spunand ca la revizie ati/s-a pus ulei Shell 5W-30 Helix Ultra Extra. Dar din ce vad acesta are norme ACEA C3,   A3/B3, A3/B4. 

Din experienta, imi puteti spune ce ulei e mai ok,  A3/B3 sau A5/B5 (aici nu am gasit prea multe variante )?

Multumesc

WhatsApp Image 2021-02-19 at 18.23.20.jpeg

On 1/14/2021 at 5:50 PM, bogdan_1983 said:

ce filtre ?

aer si polen - le schimb mereu 

On 10/12/2019 at 9:43 AM, newbee said:

Buna dimineata.

Niciodata nu se va pierde garantia din cauza unui filtru de aer, cu atat mai putin de polen. Eu le schimb singur nu pentru ca sunt cu 74,3 lei mai ieftine, ci pentru ca la revizia de 1 an am cerut inlocuire filtru aer si nu aveau pe stoc, iar cel de polen original nu are carbon activ. Iar diferenta intre cel simplu si cu carbon se simte. Comand o data pe an cate 2 bucati din fiecare si le inlocuiesc cand consider.

Mai mult, chiar la service am fost intrebat daca vreau sa mi se schimbe placutele de frana cu un set original sau unul after-market.

Problema este daca produsele sunt contrafacute, dar cata vreme le cumparam din magazine serioase, cu factura si certificat de conformitate, nimeni nu are ce sa comenteze.

De unde ei cele două filtre ?

On 11/12/2019 at 9:03 PM, vflorin said:

Filtru aer - Cod : 28113-F0000, Dimensiuni : 243 x 162 x 53mm

Filtru polen - Cod : 97133-F2000, Dimensiuni : 240 x 195 x 30mm.

Am masurat filtrele masinii si dimensiunile corespund, cu o mica diferenta la filtrul de polen unde inaltimea era de 28mm.

Oare așa o fi și la modelul 2019 ?

On 2/11/2020 at 4:16 PM, hyundai_owner19 said:

La Elantra 2019 se pune G11 albastru. 

La mine e verde. Tot model 2019. Și nu prea e bine să amesteci culorile. Deci eu de care trebuie să pun? Am sunat la service Iasi și habar nu au

mie mi-au zis la tiriac ca verde sau albastru e aceeasi chestie

19 hours ago, Popandi said:

De unde ei cele două filtre ?

Epiesa. Se poate specifica in cont modelul masinii si teoretic iti returneaza la cautare doar produsele compatibile.

Dar oricum te suna si ei pentru confirmarea comenzii si iti spun daca ce ai comandat e compatibil sau nu.

Sau poti incerca si autokarma, sunt la fel de seriosi, cel putin din experienta personala.

Eu am luat pt elantra 2020 filtru aer si habitaclu cu 100 lei ambele de la Unixauto. Super seriosi. Doar aici am gasit pt model 2020 filtru aer (dreptunghiula). 

On 2/19/2021 at 6:51 PM, Dutzu said:

Salutare colegi,

Tocmai am intrat si eu in randul posesorilor de Elantra cumparand una din 2014 motor 1.6 benzina, 97kw. 

As dori sa-i fac revizia cu filtre/ulei, dar am o nelamurire in ceea ce priveste uleiul, si anume: in manual scrie ca e recomandat Shell Helix , API Service SM (mai e o mentiune - daca in regiune nu gasesti SM se poate folosi SL)si ILSAC GF-4 sau superior sau ACEA A5 sau superior. Pe multi dintre voi v-am "auzit" spunand ca la revizie ati/s-a pus ulei Shell 5W-30 Helix Ultra Extra. Dar din ce vad acesta are norme ACEA C3,   A3/B3, A3/B4. 

Din experienta, imi puteti spune ce ulei e mai ok,  A3/B3 sau A5/B5 (aici nu am gasit prea multe variante )?

Multumesc

WhatsApp Image 2021-02-19 at 18.23.20.jpeg

Citez:

Indicativii: “A” arata posibilitatea utilizarii uleiului respectiv in motoare pe benzina, respectiv “B” pentru utilizarea in motoare Diesel.

ACEA - Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile): este clasificarea care ne ofera informatii despre posibilitatea utilizarii in motoare cu norme EURO, facand referire si la compozitia chimica a uleiurilor. Aceasta clasificare este principala in alegerea corecta a uleiului de motor!

API -  Institutul American de Petrol

ACEA A5 este superior. Remarca ta cu privire la uleiul Shell este una pertinenta, eu nu am dat atentie acestui detaliu, am lasat-o la latitudinea celor de la reprezentanta.

Totusi ceea ce cred este ca cei de la reprezentanta merg pe varianta americana API si nu ACEA, desi probabil, avand catalizator EURO e de preferat un ulei ce respecta, evident, norma europeana ACEA. Cele bazate pe API, in mod normal nu au catalizator si nu conteaza decat sa fie minim SM.

Deci, dupa mine, as folosi un ulei ACEA A5.

Voi verifica si eu la urmatorul schimb acest aspect.

Cati litri de ulei intra in motorul 1.6 MPI si care este vascozitatea recomandata de producator. 

Am vazut tot felul de variante in postarile anterioare.Multumesc.

@buge la reviziile făcute la DAB auto mi s-a pus 3,6 litri de ulei Shell 5w30.

Screenshot_20180809-083750.png

Edited by ulysse
  • Like 1