Jump to content
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

On 10/12/2019 at 9:43 AM, newbee said:

Buna dimineata.

Niciodata nu se va pierde garantia din cauza unui filtru de aer, cu atat mai putin de polen. Eu le schimb singur nu pentru ca sunt cu 74,3 lei mai ieftine, ci pentru ca la revizia de 1 an am cerut inlocuire filtru aer si nu aveau pe stoc, iar cel de polen original nu are carbon activ. Iar diferenta intre cel simplu si cu carbon se simte. Comand o data pe an cate 2 bucati din fiecare si le inlocuiesc cand consider.

Mai mult, chiar la service am fost intrebat daca vreau sa mi se schimbe placutele de frana cu un set original sau unul after-market.

Problema este daca produsele sunt contrafacute, dar cata vreme le cumparam din magazine serioase, cu factura si certificat de conformitate, nimeni nu are ce sa comenteze.

De unde ei cele două filtre ?

On 11/12/2019 at 9:03 PM, vflorin said:

Filtru aer - Cod : 28113-F0000, Dimensiuni : 243 x 162 x 53mm

Filtru polen - Cod : 97133-F2000, Dimensiuni : 240 x 195 x 30mm.

Am masurat filtrele masinii si dimensiunile corespund, cu o mica diferenta la filtrul de polen unde inaltimea era de 28mm.

Oare așa o fi și la modelul 2019 ?

On 2/11/2020 at 4:16 PM, hyundai_owner19 said:

La Elantra 2019 se pune G11 albastru. 

La mine e verde. Tot model 2019. Și nu prea e bine să amesteci culorile. Deci eu de care trebuie să pun? Am sunat la service Iasi și habar nu au

mie mi-au zis la tiriac ca verde sau albastru e aceeasi chestie

19 hours ago, Popandi said:

De unde ei cele două filtre ?

Epiesa. Se poate specifica in cont modelul masinii si teoretic iti returneaza la cautare doar produsele compatibile.

Dar oricum te suna si ei pentru confirmarea comenzii si iti spun daca ce ai comandat e compatibil sau nu.

Sau poti incerca si autokarma, sunt la fel de seriosi, cel putin din experienta personala.

Eu am luat pt elantra 2020 filtru aer si habitaclu cu 100 lei ambele de la Unixauto. Super seriosi. Doar aici am gasit pt model 2020 filtru aer (dreptunghiula). 

On 2/19/2021 at 6:51 PM, Dutzu said:

Salutare colegi,

Tocmai am intrat si eu in randul posesorilor de Elantra cumparand una din 2014 motor 1.6 benzina, 97kw. 

As dori sa-i fac revizia cu filtre/ulei, dar am o nelamurire in ceea ce priveste uleiul, si anume: in manual scrie ca e recomandat Shell Helix , API Service SM (mai e o mentiune - daca in regiune nu gasesti SM se poate folosi SL)si ILSAC GF-4 sau superior sau ACEA A5 sau superior. Pe multi dintre voi v-am "auzit" spunand ca la revizie ati/s-a pus ulei Shell 5W-30 Helix Ultra Extra. Dar din ce vad acesta are norme ACEA C3,   A3/B3, A3/B4. 

Din experienta, imi puteti spune ce ulei e mai ok,  A3/B3 sau A5/B5 (aici nu am gasit prea multe variante )?

Multumesc

WhatsApp Image 2021-02-19 at 18.23.20.jpeg

Citez:

Indicativii: “A” arata posibilitatea utilizarii uleiului respectiv in motoare pe benzina, respectiv “B” pentru utilizarea in motoare Diesel.

ACEA - Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile): este clasificarea care ne ofera informatii despre posibilitatea utilizarii in motoare cu norme EURO, facand referire si la compozitia chimica a uleiurilor. Aceasta clasificare este principala in alegerea corecta a uleiului de motor!

API -  Institutul American de Petrol

ACEA A5 este superior. Remarca ta cu privire la uleiul Shell este una pertinenta, eu nu am dat atentie acestui detaliu, am lasat-o la latitudinea celor de la reprezentanta.

Totusi ceea ce cred este ca cei de la reprezentanta merg pe varianta americana API si nu ACEA, desi probabil, avand catalizator EURO e de preferat un ulei ce respecta, evident, norma europeana ACEA. Cele bazate pe API, in mod normal nu au catalizator si nu conteaza decat sa fie minim SM.

Deci, dupa mine, as folosi un ulei ACEA A5.

Voi verifica si eu la urmatorul schimb acest aspect.

Cati litri de ulei intra in motorul 1.6 MPI si care este vascozitatea recomandata de producator. 

Am vazut tot felul de variante in postarile anterioare.Multumesc.

@buge la reviziile făcute la DAB auto mi s-a pus 3,6 litri de ulei Shell 5w30.

Screenshot_20180809-083750.png

Edited by ulysse
  • Like 1

Stiti cumva la cat timp se schimbă cureaua de accesorii si pompa de apă? Nu am gasit in carte. Mulțumesc

Nu este in carte pentru ca nu exista un termen predefinit, se inlocuie la nevoie cureaua iar pompa atunci cand umbli pe la motor. La fel de bine de exemplu nu vei gasi nici momentul cand trebuie inlocuit termostatul de exemplu, regula in cazul asta fiind tot una legata de nevoie. 

Despre curea scrie in carte, 7.11.

In service, daca nu ceri, se verifica un rahat cu mot. Am facut azi revizia de 60000 la Neo Motors, mi-au facut stand de frane dar, lichidul de frana nu l-au verificat. Stiam ca este pe minim, am cumparat un bidon de dot4 si l-am dus la nivel. 

22.jpg

Pana la urma, lichidul de frână se schimbă sau nu? Văd că la unii da, la alții ba. Întreb că mă apropii de revizia de 3 ani.

1 hour ago, Skynet91 said:

Pana la urma, lichidul de frână se schimbă sau nu? Văd că la unii da, la alții ba. Întreb că mă apropii de revizia de 3 ani.

Se schimba dar nu iti da nimeni in termen clar. Sunt masini la care nu se schimba niciodata ptr ca nu ii pasa posesorului :( Nu avem baza nici in cei din service, nu stiu daca au cu ce masura procentul de apa din lichid si mai ales daca exista un procent maxim. La 3 ani pot sta linistit ca nu isi pierd franele eficacitatea. Daca vrei sa in schimbi neaparat, eu zic sa o faci pe la 50-75000km. 

Nu stiu daca eficacitatea are legatura si cu apa din lichid insa, eu am facut ieri revizia de 60000 ( masina face 3 ani in mai ), nu mi-au reclamat ca am probleme cu franele desi pe deviz au facut si test de frane ( nu am putut vedea ce fac ptr ca aveam vederea blocata de alta masina dar, statea un nene undeva langa cceva ca parea a fi un birou gen itp) si aveam nivelul lichidulul aproape de minim. 

Edited by Chevy

Daca memoria nu ma inseala, procentul de apa de la care se schimba lichidul este de 3% - cautati testere online si veti vedea. Pe vremuri am facut un test din asta la Norauto, insa nu se mai poate face asta pt ca nu mai exista service-ul cu pricina (cel putin in Bucuresti), iar la vecinii de peste drum nu am incercat. Asa ca (mai) sunt si service-uri dotate in acest sens, insa in loc sa dati vreo 30-50 RON pentru un test din asta, mai bine mai puneti inca pe atat si va schimbati cu totul lichidul, chit ca are doar 1% apa - si sa nu uitam, lichidul de frana este hidrofob, absoarbe apa chit ca nu credeti/vreti. 

Este doar o chestiune de timp si de ce nu, de utilizare si de depozitare. Da, din punctul asta de vedere proprietarul are o influenta directa, dar finalitate este sigura: lichidul va trebui inlocuit la un moment dat ca masina sa ruleze in siguranta.

Eu am mai zis si cu alte ocazii regula mea de aur: 3 ani / 45.000 km. Sigur, este pentru masina din dotare, dar e un punct bun de start si pentru voi, cei care aveti masini mai "evoluate". 

• Like 1

Daca tot suntem la capitolul revizii. La voi s-a schimbat si antigelul - ex. revizia de 3 ani? La cea de 2 mi-au completat nivelul.

Eu la Accent il schimbam la fiecare 2 ani. Si lichidul de frana la 3 ani. Indiferent de nr. de km. Si inca mai merge...

Edited by Skynet91

Se schimba doar ce e mentionat a se schimba, restul, doar daca ceri!  Mie mi-au facut test de frane dar, nu au verificat si nivelul  lichidulului in vas ( daca chiar au facut  testul ), tu vrei schimb de lichid de racire sau frana? Pffff, e rupere mare de bip bip in service!

On 3/7/2021 at 8:40 PM, Chevy said:

Se schimba doar ce e mentionat a se schimba, restul, doar daca ceri!  Mie mi-au facut test de frane dar, nu au verificat si nivelul  lichidulului in vas ( daca chiar au facut  testul ), tu vrei schimb de lichid de racire sau frana? Pffff, e rupere mare de bip bip in service!

Daca tot bagi masina pe tunel sau o ridici pe elevator sa schimbi lichidul de frana, poti da si drumul la antigel, sa il schimbi. Eu cred ca un rulaj de 45-50k km este suficient pentru ambele lichide. Cu atat mai mult cu cat lichidul de frana este folosit si de ambreiaj. In alta ordine de idei, eu am schimbat uleiul la cutia manuala pe la 80k+ km si nu prea mi-a placut cata pilitura am gasit acolo.

Am folosit asa: lichid de frana DOT 4 (Motul, in reprezentanta sau Ate, cand l-am pus eu), antigel Ravenol FL22, ulei cutie manuala Mobis.

placte frana la 60k km, dupa cum arata, ajung cu ele lejer la 80k

un coleg care are un duster, are discurile uzate cel putin dublu fata de cat le am eu la elaantra, eu 60k el 52k

Clipboard01.jpg

Edited by Chevy
delete pls

IMG_20210320_212508.jpg

Edited by Chevy
delete pls

ce naiba are forumul, editez si imi tot baga posturi?

placute frana la 60k km, dupa cum arata, ajung cu ele lejer la 80k

un coleg care are un duster, are discurile uzate cel putin dublu fata de cat le am eu la elaantra, eu 60k el 52k. greutatea duster - elantra este identica.

IMG_20210320_212508.jpg

Edited by Chevy

On 11/12/2019 at 9:03 PM, vflorin said:

Filtru aer - Cod : 28113-F0000, Dimensiuni : 243 x 162 x 53mm

Filtru polen - Cod : 97133-F2000, Dimensiuni : 240 x 195 x 30mm.

Am masurat filtrele masinii si dimensiunile corespund, cu o mica diferenta la filtrul de polen unde inaltimea era de 28mm.

Ati cumpărat careva filtru habitaclu cu dimensiunile  240*197*28 mm after market.Filtru de aer dreptunghiular cu dimensiunile de mai sus are la Autokarma.

@alexutorres cred că pot fi folosite fără probleme. Eu le schimb singur. Am filtre originale... EBay. Chiar și cu carbon.