Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

Daca ai '3 revizii cadou', la prima cadou ai doar filtrul de ulei si uleiul. Daca trebuie si filtrul de aer sau polen, le platesti.

Am facut o sesizare la HAR in legatura cu pretul cam mare, spun eu , pt prima revizie, in comparatie cu lista de pret pt revizie care este si la ei pe site, si mi-au raspuns ca diferenta se datoreaza faptului ca in cadrul reviziei a fost identificat a fi necesar de inlocuit, filtrul de polen, operatie ce a ridicat costul facturii, dar cand am predat masian am intrebat ce se inlocuieste si cat cost si mi s-a spus ca se inlocuieste uleiu, filtrul de ulei si filtrul de polen. In legatura cu pretul mi s-a comunicat IN JUR DE 700 LEI, dar sigur va fi mai mic, voi primi o reducere, si asa a fost 710 lei. Cand am intrebat de reducere raspunsul a fost ca am primit doar 5 % deoarece sunt pt prima data cu masina n service. In legatura cu preturile pt filtre i-am atentionat sa nu sara calul, eu lucrand la unul din primii importatori de piese din tara. Si ..............

1.6 crdi,670ron,ulei shell 5w30 6l,un bidon de 1l mi-a ramas intact,filtru de ulei si filtru de aer,cel de habitaclu il voi inlocui la urmatoarea revizie impreuna cu cel de combustibil.Avand in vedere ca o revizie asemanatoare la un renault megane e cca 1200 ron eu zic ca nu e un capat de tara...Nu e nici ieftin dar asa stau lucrurile cu o masina noua.Revizia a fost facuta la 14000km la Tiriac Auto Bacau

Am trimis PM.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

De ce nu pui pentru toti, e secret industrial sau ce?

1.6 crdi,670ron,ulei shell 5w30 6l,un bidon de 1l mi-a ramas intact,filtru de ulei si filtru de aer,cel de habitaclu il voi inlocui la urmatoarea revizie impreuna cu cel de combustibil.Avand in vedere ca o revizie asemanatoare la un renault megane e cca 1200 ron eu zic ca nu e un capat de tara...Nu e nici ieftin dar asa stau lucrurile cu o masina noua.Revizia a fost facuta la 14000km la Tiriac Auto Bacau

Pentru ulei, filtru ulei si filtru de aer + verificari, 670 lei este foarte mult, dupa parerea mea. Pai daca mai plateai si filtrul de combustibil (care, la Hyundai, este foarte scump) si filtrul de polen, ajungeai la 1000+ lei. Intr-un 1.6 CRDI intra 6 litri de ulei? Ciudat, pentru ca in 1.7 CRDI intra dupa carte 5.3 litri (la service maxim 5 litri).

Nu stiu la ce Renault te raportezi si la ce fel de revizie, dar 1000 lei pentru Elantra e foarte mult.

Drumuri bune!

Edited by nats

Eu am plătit 500 la prima revizie...

De ce nu pui pentru toti, e secret industrial sau ce?

Pentru ulei, filtru ulei si filtru de aer + verificari, 670 lei este foarte mult, dupa parerea mea. Pai daca mai plateai si filtrul de combustibil (care, la Hyundai, este foarte scump) si filtrul de polen, ajungeai la 1000+ lei. Intr-un 1.6 CRDI intra 6 litri de ulei? Ciudat, pentru ca in 1.7 CRDI intra dupa carte 5.3 litri (la service maxim 5 litri).

Nu stiu la ce Renault te raportezi si la ce fel de revizie, dar 1000 lei pentru Elantra e foarte mult.

Drumuri bune!

Mult,putin atat a costat.Daca voi ati obtinut un pret mai bun la prima revizie felicitari!Era vorba tot de Megane diesel(1.6 130hp),referitor la ulei,nu a fost cazul cu o completare ulterioara(ei au spus ca intra 5.3l la aceasta motorizare) si nu au pus Castrol la butoi cum mai obisnuiesc altii.Drumuri bune!

Edited by Nicolas

Prima revizie 1100 la dab auto bucuresti in ianuarie 1.6 benz

Enorm. Prima revizie 400 lei cred; am facut-o la Colina in iulie 2018.

Eu nu mai pricep mare lucru...

De la 400 la 1100 lei :wacko: Ce face diferenta asta atat de mare? Ca intre masini e doar benzina/diesel.

Pe 15 luna asta fac un an si trebuie sa ajung la prima revizie. Sa inteleg ca e vorba de noroc, de feng-shui sau de cat de ascutit are pixul cel care face socoteala?

Nu mai e 400 lei, multumim inflatiei si cresterii economice record.

Tot Colina am facut si eu, in martie a.c., Tucson benzina 1.6 aspirat, 600 lei fara un pic. Ulei, filtru ulei si lichid de frana, ca se schimba la fiecare revizie. Filtrul de polen si cel de aer le-am cumparat eu. Exista in comert filtre de polen cu carbon activ, cam 60-70 lei, cel Hyundai e fara, cel putin la Tucson.

La diesel ar fi vreo 2 l de ulei in plus, daca nu ma insel.

Lichid de frana la fiecare revizie? Wow...

Dap, cica asa e in manual. Stiu ca l-am citit si eu la inceput, parca intr-adevar scria. Oricum, fiind vorba de frane, am zis sa nu ma agit, sa nu-mi para rau in caz de ceva.

Nu e secret.Oricum preturile difera de la un service la altul.Revizie 2 ani 1.6 benzină.3908ef030744f042cb1742812df72020.jpg77a5253eef522f4d3a4c2a2a3a13bf31.jpg

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Edited by ioonell

in raspunsul primit dela HAR au motivat pretul mai mare ca cel din planul de revizii din cauza filtrului de polen, care cica s-a constatat la vrf ca trebuie inlocuit, desi mi-au spus de cand am predat masina ca imi inlocuiesc si filtrul de polen. Le-am spus ca la uramtoarea revizie vin cu filtrele mele,prima data au inceput ca stiti garantia, si le-am spus ca le aduc pe original.Pai filtru de combustibil il iau la jumatate de pret fata de ei.

La prima revizie au schimbat doar uleiul si filtrul de ulei; impreuna cu verificarile de rigoare. Filtrul de polen si aer nu s-au schimbat.

Nu mai e 400 lei, multumim inflatiei si cresterii economice record.

Tot Colina am facut si eu, in martie a.c., Tucson benzina 1.6 aspirat, 600 lei fara un pic. Ulei, filtru ulei si lichid de frana, ca se schimba la fiecare revizie. Filtrul de polen si cel de aer le-am cumparat eu. Exista in comert filtre de polen cu carbon activ, cam 60-70 lei, cel Hyundai e fara, cel putin la Tucson.

La diesel ar fi vreo 2 l de ulei in plus, daca nu ma insel.

Lichidul de frana se schimba o data la 2 ani (revizii) obligatoriu, nu in fiecare an sau revizie.

Revizia de 60.000 km,

Filtrele de aer si habitaclu le cumpar separat, originale, ca la ei sunt f. scumpe, la fel si uleiul Ravenol FDS 5w30. La motorul de 1,6 benzina intra 3,3L ulei.

Inafara de revizie imi cumpar 4 filtre de polen pe an cele mai ieftine (Nipparts 17lei buc) si tot e ok.

Am facut azi revizia de 1 an (14790 km) la Colina Motors Popesti. Pret 605 lei. Au schimbat doar uleiul si filtrul de ulei.

Am facut azi revizia de 1 an (14790 km) la Colina Motors Popesti. Pret 605 lei. Au schimbat doar uleiul si filtrul de ulei.

Intr-o luna am de gand sa fac si eu tot acolo. Au fost ok?

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Ieri, DAB Auto. 481 lei, ulei si filtru ulei. Si test amortizoare si frane.

tot ieri la dab auto cea de 30.000 km, 720 lei, cu ulei filtre, stand frana si suspensie, verificare instalatie electrica, bucsaraie,etc

Intr-o luna am de gand sa fac si eu tot acolo. Au fost ok?

In afara de faptul ca am avut programare la ora 8 si ei mi au preluat masina la 9 fara un sfert, nimic de comentat.

skynet91, poti sa ne spui ce valori au amortizoarele? multumesc!

Mircik... ti-as fi spus. Dar ca un Guță ce am fost, nu am cerut sa vad si eu hârtia. Mi-a spus ca totul este ok, in limite normale, nici o problema depistata. Eu, botanist, o las asa.

Pe drum, imi cade si mie fisa. Bine, bine, dar nu mi-au dat decat deviz si factura. In rest, nimic. Eram deja pe autostrada, aglomeratie maxima. A ramas pt data viitoare.

Invatare de minte.

Prima revizie Elantra AD 12200 km la colina motors popesti. Au schimbat ulei si filtru ulei (nu au schimbat filtru aer si polen care erau ok) + verificari frane, electric, pe la roti.. (si tot ce mai era in fisa de revizie) (nu au testat suspensii). 515 RON. Cei de la Colina au fost foarte ok. 514d1840441a7c3ad85f178471af0a76.jpg85f2977586e1e8f5a736f8b338871d02.jpg

Eu nu inteleg cum poti admite ca ai facut o revizie la masina fara sa inlocui filtrul de aer motor. Daca nu au facut-o ei, fa-o tu, nu e complicat. In plus, nicaieri nu ti se testeaza suspensia, nici macar la ITP, in cel mai bun caz ti se testeaza eficienta amortizorului care e altceva decat eficienta intregii suspensii. In privinta uleiului, ori ai tinut mortis sa ti se puna Shell, ori au pus ei ca sa fie ca la carte, dar serios acum, chiar nu gaseau/i un ulei mai bun? Macar la prima revizie, caci presupun ca aia de 1000 km ai sarit-o (sau nu se mai face).

Eu nu inteleg cum poti admite ca ai facut o revizie la masina fara sa inlocui filtrul de aer motor. Daca nu au facut-o ei, fa-o tu, nu e complicat. In plus, nicaieri nu ti se testeaza suspensia, nici macar la ITP, in cel mai bun caz ti se testeaza eficienta amortizorului care e altceva decat eficienta intregii suspensii. In privinta uleiului, ori ai tinut mortis sa ti se puna Shell, ori au pus ei ca sa fie ca la carte, dar serios acum, chiar nu gaseau/i un ulei mai bun? Macar la prima revizie, caci presupun ca aia de 1000 km ai sarit-o (sau nu se mai face).

Salut. De ce as inlocui la 12000 km ceva ce recomandat se inlocuieste la 45000? (il voi inlocui sigur mult mai devreme) . Filtrul arata fff bine. La amortizore asa eate..le voi verifica separat. Uleiul shell ce are? Nu este cel recomandat? fdf6be224ad986d469564a86bf20340c.jpg