Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
bogdan1709

new Elantra revizii

Recommended Posts

Despre maciulia de la schimbator, ai facut vreo sesizare inainte sau au pe stoc si ti-o schimba pe loc?

La volan ai probleme cu decojirea?

Cum se prezinta calitativ noua maciulie fata de vechea?

Despre maciulia de la schimbator, ai facut vreo sesizare inainte sau au pe stoc si ti-o schimba pe loc?

La volan ai probleme cu decojirea?

Cum se prezinta calitativ noua maciulie fata de vechea?

Salut,

maciulia o aveau pe stoc, nu am facut nici o sesizare inainte. Maciulia noua mi se pare exact la fel ca cea veche cand a fost noua. Acuma astept sa vad cum se comporta in timp.

Deocamdata la volan nu am observat sa se decojasca.

Salutare colegi forumisti,

Maine am programarea pentru revizia de 30k, la Colina :) Am sa revin cu impresii si detalii.

Salutare colegi forumisti,

Maine am programarea pentru revizia de 30k, la Colina :) Am sa revin cu impresii si detalii.

cat a costat si asteptam impresii...

Revizie un an, 9,300 km, Hyundai Transexpert Arad - 520 lei

schimbat ulei (castrol edge 5W30), filtru ulei, filtru polen.

filtru de aer nu aveau, urmeaza inca 67 lei.

diverse verificari de rutina

uns usa stanga spate, care scartaia.

* filtrul de polen si cel de aer nu trebuiau neaparat schimbate. le-au schimbat la cererea mea. avand in vedere ca filtrul polen mi l-au dat cu 230 lei, totalul ar fi putut sa fie semnificativ mai mic.

** mi-au facut un discount de 95 lei. nu stiu de ce, n-am negociat nimic.

am parbrizul zgariat, nu crapat, nu fisurat, doar zgariat, dar destul de urat. m-am interesat la distribuitorii independenti (pilkington, st. gobain m-a interesat in special). n-au gasit nicaieri sa-mi aduca ori macar sa-mi spuna un pret. fiind cu masina la revizie, am intrebat si reprezentanta. au. coreean. 3600 lei. infiorator.

Edited by smihai

Revizie un an, 9,300 km, Hyundai Transexpert Arad - 520 lei

schimbat ulei (castrol edge 5W30), filtru ulei, filtru polen.

filtru de aer nu aveau, urmeaza inca 67 lei.

diverse verificari de rutina

uns usa stanga spate, care scartaia.

* filtrul de polen si cel de aer nu trebuiau neaparat schimbate. le-au schimbat la cererea mea. avand in vedere ca filtrul polen mi l-au dat cu 230 lei, totalul ar fi putut sa fie semnificativ mai mic.

** mi-au facut un discount de 95 lei. nu stiu de ce, n-am negociat nimic.

am parbrizul zgariat, nu crapat, nu fisurat, doar zgariat, dar destul de urat. m-am interesat la distribuitorii independenti (pilkington, st. gobain m-a interesat in special). n-au gasit nicaieri sa-mi aduca ori macar sa-mi spuna un pret. fiind cu masina la revizie, am intrebat si reprezentanta. au. coreean. 3600 lei. infiorator.

Poti gasi filtru de polen la magazinele de profil, original Hyundai-Mobis cu preturi intre 60 - 80 RON. Nu imi explic de ce service-urile le vand cu peste 200 de lei. Inteleg ca trebuie un adaos dar chiar asa?

casco

am casco, dar n-au vrut sa plateasca. au spus ca nu e spart, nu e fisurat. mi-au sugerat sa-l sparg, dar nu e stilul meu.

Poti gasi filtru de polen la magazinele de profil, original Hyundai-Mobis cu preturi intre 60 - 80 RON. Nu imi explic de ce service-urile le vand cu peste 200 de lei. Inteleg ca trebuie un adaos dar chiar asa?

e clar vina mea, nu m-am documentat serios. am intrebat doar un pret estimativ si mi s-a spus ca undeva la 300 lei. nu mi s-a parut mult si n-am mai cercetat. apoi mi-au zis ei ca daca vreau, pot sa-l schimb, dar nu e obligatoriu.

Poate sa-mi zica cineva daca e mentionat in cartea masinii ce specificatie de ulei este trecuta?

In primul rand scuze de intarziere,

revizie 30k, Colina Popesti, cost total: 747 RON

schimbat toate filtrele si uleiul;

verificari: incarcare baterie, placute frane si ce mai verifica ei;

data viitoare trebuie sa schimb si uleiul de frana (nu a fost schimbat ca nu avea masina 2 ani)

Se poate sta in atelier daca se doreste, se pot aduce materiale proprii dar se va face o mentiune si daca se intampla ceva rau s-ar putea sa iesi vinovat si sa pierzi la garantie.

Ca durata am stat cam 1h jumatate chiar daca s-a tarifat mai mult (am intrebat si mi-au zis ca e timp standard, nu se tarifeaza timpul efectiv).

Personalul e placut, politicos si-ti raspund la tot ce vrei sa stii... in vara ma duc sa fac si ITP-ul, cu verificarea gratuita inainte :D

P.S.: mi-au spus ca o sa consume ceva mai putin dar pana weekendul trecut n-am avut unde sa costat asta asa ca dupa 900Km prin tara cu resetare la iesirea din Bucuresti consumul mediu era la 6.0 L/100Km; au cam avut dreptate ;)

Salutare,

Am fost la revizia de 30.000 de KM desi aveam doar 25.500 Km. A fost alegerea mea.

Revizia a fost efectuata la DAB AUTO Serv Bucuresti.

Filtru de aer + Filtru de polen total 181 RO pe care le-am montat singur. Acestia din servcie doar au constatat faptul ca aceste filtre sunt curate si nu necesita inlocuire.

Apoi Revizia clasica de 30K m-a costat 378 RON. Cost total 559 RON.

La service s-au pus 3 litri de ulei Shell Helix Ultra Extra 5w30 (bidon gri inchis), filtru de ulei, garitura buson baie ulei + operatiunile curente ce se realizeaza la 30K.

In plus mi-au schimbat pe garantie si volanul. Acuma am volan nou + mi-au facut geometria la roti. Acum am impesia ca, conduc o alta masina si anume, volanul se simte altfel (mie personal imi place mult) si masina parca sta mai bine pe sosea. Pare mai sigura de directia. Poate e doar impresia mea, dar acum e prima oara cand s-a facut geometria la ea.

In final, am fost super multumit.

Geometria ti-au facut-o ca ai dorit tu ,sau au facut-o deoarece nu venea bine noul volan ?

A umblat numai la capetele de bara ? -ca sa traga volanul ca sa vina pe centru ?

Ai intrebat ceva despre cruise control ?

Ai intrebat daca exista vre-un upgrade de calculator referitor la consum ?

A mai facut cineva (dintre colegii de pe forum) comparatia intre consumul real si cel aratat de CB?

La mine intodeauna exista o diferenta care variaza intre 0,7-0,9 l intre consumul afisat de CB si consumul real, lucru care ma deranjeaza mai mult decat faptul ca masina consuma mult!

Dupa ce mi-au schimbat volanul mi-au facut geometria, tocmai din cauza acestui lucru, caci nu a picat perfect noul volan. Nu cunosc exact ce au facut. Eu am lasat masina in servcie. Doar mi-au aratat rezultatele geometriei.

Am intrebat de cruise control. Au spus ca vor studia problema. Ideea este ca aceasta functionalitate exista in ECU. ECU acestor modele este identic iar eu banuiesc ca doar trebuie activata functia in acesta. Chiar daca vii cu butoanele de pe volan si cu cablurile aferente, acestia au spus ca trebuie sa dea jos tot bordul ca sa poata efectua operatiunea si mi-au data de inteles ca nimeni nu mai pune bordul la loc exact cum il pune fabrica. Se pare ca nu exista update de soft pe partea electrica, cel putin mie nu mi-au spus nimic, desi i-am intrebat. Din punct de vedere a consumului pe mine nu prea ma intereseaza. Faptul ca in loc de 6 ia 7 sau in loc de 7 ia 8 e mai putin important pt mine. Overall eu sunt multumit de consumul masinii.

A mai fost cineva recent, dintre colegii din Bucuresti, la revizia de 15k? Eu o sa ma programez pentru luna viitoare. Am "papat" deja aproape 14k.

Schimba-ti singur filtrul de polen si aer. Ala de polen are un pret exorbitant la reprezentanta.

Salutare, tocmai ce am venit de la revizia de 15.000km la Dab. Am platit 345 lei manopera. Am schimbat inainte de a merge la revizie filtrul de aer si polen si am adus la revizie piesele mele( ulei+filtru).

Cam multicel as spune, dar mi-a fost comunicat inainte pretul si am fost de acord.

Mi-a fost verificata instalatia electrica, amortizoarele, franele si totul a fost ok.

Cam scump doar pt manopera cand ei se laudau cu 90-100 de euro la 15.0000 km cu tot cu piese.

http://www.hyundai-motor.ro/content/images/garantie/modele/5ani/elantra%201.6%20benzina.pdf

Pai ar tb sa depui o copie dupa factura la HAR si sa explice ei de ce 80 de euro manopera cand pe site este trecut 45 euro tva inclus.

Edited by mihaib32nfs

Cam scump doar pt manopera cand ei se laudau cu 90-100 de euro la 15.0000 km cu tot cu piese.

http://www.hyundai-motor.ro/content/images/garantie/modele/5ani/elantra%201.6%20benzina.pdf

Pai ar tb sa depui o copie dupa factura la HAR si sa explice ei de ce 80 de euro manopera cand pe site este trecut 45 euro tva inclus.

Daca te uiti la note scrie ca pretul poate diferi in functie de reparatorul la care se efectueaza revizia. Trista treaba asta.

Edited by ciprib

Daca te uiti la note scrie ca pretul poate diferi in functie de reparatorul la care se efectueaza revizia. Trista treaba asta.

Pai sa ne spuna HAR care sunt aia sau macar sa aproprie preturile, dar pot fii acuzati de marketing mincinos,eu am de gand cind fac revizia sa cer de la cele trei reprezentante preturile estimantive plus manopera si sa i pun pa aia de HAR sa imi gaseasca in bucuresti pe aia la care pretul difera vreo 10-15% nu cu 50% ca nu am ciunga.De ce nu au pretul reviziei la dublu sa acopere orice problema?

Sunt toti o apa si un pamant, depindem de ei si isi permit.

Foarte corect, dar daca noi nu sesizam anumite aspecte ei o sa continue cu reclamele mincinoase,sa vedem cand or pune adevarul privind costul aproximatriv real al reviziilor.Azi un mail ,maine o reclamatie la OPC etc...

Stiu ca eu un topic pt new elantra, imi cer scuze, dar,

si eu am facut sambata revizia tot la DAB. chiar azi vroiam sa scriu pe forum detalii legate de revizie. la mine revizia de 2 ani (19.000 km) a costat 707 ron, in conditiile in care am schimbat doar filtre (aer, polen, ulei) si uleiul (5w30 shell), iar aum 2 ani platisem 535 ron pe aceeleasi repere (mai putin uleiul care era 5w30 mobil1). ca sa nu mai zic ca am si card de fidelitate la ei (happy sau cum naiba ii zice) si am prins si o "promotie" cu reducere de 20% la piese. acuma imi pun intrebarea...daca nu era promotie si nu aveam cardul lor "happy" cat plateam pt schimbatul uleiului si a unor amarate de filtre?

Ca sa nu mai zic ca promotia lor cu -20% minim (asa scrie in sms-ul primit de la ei si pe site) la piese este o mare teapa. au scumpit piesele siau trantit o "reducere".

Oricum filtrul de aer+polen se cumpara de origine din alta parte,ca astia din service sunt nesimtiti

Oricum filtrul de aer+polen se cumpara de origine din alta parte,ca astia din service sunt nesimtiti

Mai ales cel de polen care la reprezentanta ajunge cam 200 de lei. Apoi iti spun ca iti fac reducere la 160 ron, daca iei toate piesele de la ei. Acest filtru de polen de gaseste la preturi cuprinse intre 55 - 75 ron la magazin si ma refer la cel original MOBIS. Cel de aer se gaseste la preturi comparabile cu reprezentanta. Sfatul meu este ca macar aceste 2 piese sa le cumparati voi si sa le aveti deja montate pe masina inainte de revizie. Montajul acestora este chiar indicat in manualul de utilizare Elantra, deci nu-ti trebuie pregatire speciala sa o faci. Daca vii cu uleiul tau, atunci ti se mai ia in plus si o taxa de reciclare in valoare de 60 de ron. Daca iei ulei de la acestia ti se spune ca aceasta taxa este gratuita. Parerea mea este ca aceasta taxa este inclusa in pretul uleiului.

Astazi am fost la Dab sa schimb volanul si nuca de la schimbatorul de viteze pe garantie 14500 km.....se exfoliase luciul de pe ele.....toata operatia a durat 1 ora si 20 min,

Noul volan arata bine( s-a schimbat doar cercul unde ti mainile, restul s-au pus de la cel vechi) si se simte bine la atingere.