Jump to content
Sign in to follow this  
Robertuts

Rezultat revizie 30.000 km

Recommended Posts

Astazi am efectuat revizia de 30.000 km la Accent-ul meu.Am schimbat filtr ulei,aer si polen+ulei Mobil 10w40.Totul a costat 330 lei la Service Bosch.

Defecte gasite:

1.Joc caseta directie partea dreapta-mi-au spus ca ma costa 2500 lei(originala)+300 lei manopera

2.Amortizoare fata stanga si spate stanga scurse-900 lei(originale)+250 lei manopera.

Masina are 4 ani si 4 luni,deci din cate am vazut in pasaport nu mai am garantie decat la cutie,motor,planetare,cardani etc.Presupun ca degeaba ma duc la hyjndai ca nu imi vor schimba nimic pe garantie.

Am gasit pe piese hyundai ca ar costa caseta 1100 lei si amortizoarele toate 1000 lei..acum nu stiu cat de adevarate or fi informatiile lor de pe site..

Precizez ca revizia de 15.000 am facut-o anul trecut,pana sa implineasca 3 ani,la hyundai.Insa nu au gasit nimic.Ma gandesc ca poate s-au declansat(am citit pe forum si toti s-au plans de amortizoare si directie) dupa iarna asta..in care in fiecare zi s-au facut 60km cu ea..nu stiu ce sa zic..

Acum,va intreb,ce parere aveti ? Pentru mine a fost cam nasol,mai ales ca ma costa destul de mult..astept si pareri avizate.Multumesc mult!

Edited by Robertuts

Daca ai facut revizia de 15k km dupa 3 ani de la achizitie ai pierdut oricum garantia prin nerespectarea planului de revizii depasind ca si timp intervalul(daca nu se efectueaza km aceasta trebuie facuta oricum odata pe an/12 luni calendaristice).

Piese ieftine gasesti la firme specializate pe Hyundai/marci asiatice-coreene. Daca citesti putin ce este scris in aria dedicata modelului Accent o sa vezi care sunt acestea si care sunt diferentele de pret si calitate intre ele.

In urma posturilor tale deduc ca esti "afon" la capitolul intretinere masini caz in care iti recomand sa iti gasesti un prieten/membru al familiei cu care sa mergi in service(eventual unul cunoscut de acesta, cu care are contact) pentru o evaluare cat mai corecta si un inteles pe masura a acesteia. De regula la noi in tara si nu numai daca intri intr-un service fara sa ai habar de nimic esti mirosit repede si ti se scot in fara o gramada de defecte care insa pot fi remediate mult mai ieftin decat prin solutiile propuse de ei(de regula inlocuirea piesei oferita la un pret cu cateva zeci de procente mai mare decat cel al pietei).

Acum strict legat de problemele expuse mai indoiesc ca la 30k km sa ai un asemenea joc la caseta de directie incat sa necesite inlocuirea acesteia. Cu amortizoarele da, este posibil sa fie scurse, posibilitate care vine de la uzura morala a acestora si nu de la cea fizica influentata de km parcursi. Insa aici rezolvi problema cu 700-1000 lei pentru toate 4 in functie de marca.

Pai in primul rand,recunosc ca nu ma pricep foarte mult la masini,insa asta nu e motiv sa-mi spui ca nu am habar de intretinere etc.Asta e,unii sunt pasionati,altii stiu,altii nu.

In legatura cu defectiunile,eu am dat preturile spuse de ei.M-a chemat mecanicul si mi-a aratat.Intr-adevar amortizoarele stanga sunt scurse si am gasit pe net sa le schimb pe toate 4 cu vreo 900 lei.Iar la caseta mi-a aratat,pe partea dreapta a luat viraj cu roata si a tras de ea.Avea un mic joc.In stanga mi-a aratat la fel si nu avea nimic.Chestia e ca am citit aici pe forum si am gasit multe posturi cum ca acesti Accenti ar avea probleme cu kit-ul de directie si amortizoarele..Din ce am cautat pe internet am gasit casete de directie in jurul a 1300 lei.

Edited by Robertuts